Jak poradzić sobie z parującymi szybami w samochodzie?

Parowanie szyb w samochodzie może mieć wiele przyczyn. Najczęściej problem ten pojawia się w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną, podczas wzmożonych opadów deszczu i śniegu. Co można zrobić, żeby szyby w aucie nie parowały?

Parujące szyby to duże niebezpieczeństwo. Kierowca nie tylko nie może skutecznie obserwować otoczenia, lecz także często jest zajęty walką z parowaniem ich podczas jazdy. Może to niestety prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem i poważnego wypadku. 

Lista potrzebnych narzędzi:

  • smar silikonowy w sprayu
  • ściereczka.

Dlaczego w aucie parują szyby?

Parowanie szyb jest naturalnym skutkiem różnicy temperatur między otoczeniem a wnętrzem pojazdu. Najczęściej parują wtedy, gdy na zewnątrz jest zimno i pada śnieg lub deszcz. Przenoszona na odzieży wilgoć osadza się na fotelach oraz podłodze auta, a następnie zaczyna parować. Mocno parujące szyby w samochodzie to jednak poważniejsza sprawa, której przyczyn należy doszukiwać się w poszczególnych częściach pojazdu, odpowiedzialnych za odprowadzanie wilgoci. 

Parujące szyby w aucie – przyczyny problemu

Pierwszym z czynników, które mają wpływ na parowanie szyb w aucie, jest nawiew, a dokładniej jego nieprawidłowe użytkowanie. Kierowcy najczęściej wybierają opcję obiegu wewnętrznego, zamiast zdecydować się na pobieranie powietrza z zewnątrz. Drugim problemem jest zapchany lub zużyty filtr kabinowy. To część, która odpowiada za oczyszczanie powietrza wewnątrz. Właściciele aut często nie są tego świadomi, że zaleca się jej wymianę raz do roku, najlepiej po zimie. 

Ostatnią poważniejszą przyczyną parujących szyb jest awaria radiatora i nagrzewnicy. Ten typ parowania szyb można rozpoznać po tym, że mimo mechanicznego osuszenia szyby pozostaje ona tłusta i zamglona. Problem z układem chłodzenia pojawia się dosyć rzadko, ale nie można go bagatelizować. Usterka ta sprawia, że w kabinie samochodu pojawia się płyn chłodniczy, który paruje. 

Sposoby na parujące szyby w samochodzie 

Co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie parowały? Przede wszystkim należy zawsze dbać o ich czystość. To na zanieczyszczeniach osadza się najszybciej para, która eksponuje wszelkie smugi. Jeżeli dana szyba jest czysta, wystarczy włączyć nawiew, który zniweluje parę. W przypadku brudnych powierzchni tylko rozmażemy nieczystości, pogarszając sytuację. 

Dobrze jest także ograniczyć przenoszenie wilgoci do auta oraz wyeliminować elementy, które ją gromadzą. Przed wejściem do samochodu zawsze trzeba dobrze wytrzepać śnieg z butów, a dywaniki materiałowe zastąpić gumowymi. Ponadto, po zakończonej jeździe powinno się osuszyć mokre wyposażenie pojazdu oraz usunąć z niego resztki śniegu.

Przed sezonem deszczowym lub zimowym należy sprawdzić stan uszczelek w drzwiach, szyberdachu i klapie bagażnika oraz uszczelek szyb. Przy okazji warto użyć smaru silikonowego w sprayu, by zmniejszyć możliwość przymarznięcia. Jeśli widzimy, że któraś z uszczelek uległa uszkodzeniu powinniśmy ją wymienić. To właśnie przez te części do samochodu dostaje się najwięcej wilgoci.

Jeśli widzimy, że wokół szyberdachu po jego odsunięciu utrzymuje się woda, należy sprawdzić drożność kanałów odpływowych. Można to zrobić, przetykając drut przez każdy z nich.

Środek na parujące szyby w samochodzie

W sklepach motoryzacyjnych i nie tylko można znaleźć wiele produktów typu „antypara”. Preparaty te tworzą na szybie powłokę, która odbija wilgotne powietrze. Należy jednak pamiętać, aby przed aplikacją płynu dokładnie wyczyścić jej powierzchnię. Środek zmieszany z brudem traci swoje właściwości, w dodatku tworzy na szybie trudne do wyczyszczenia smugi. Produkt najlepiej też nanieść na większość, ale nie wszystkie szyby. Dlaczego? Para nie zniknie w cudowny sposób z wnętrza samochodu i musi się gdzieś osadzić. Z tego powodu lepiej nie pokrywać jednej szyby preparatem (najlepiej bocznej za kierowcą), niż dopuścić do pochłonięcia wilgoci przez tapicerkę i podsufitkę.

Parujące szyby w samochodzie – domowe sposoby

Można także zdecydować się na domowe sposoby. Wielu kierowców sięga po takie rozwiązania i zapewnia o ich skuteczności, chociaż niektóre z nich wydają się niekonwencjonalne. Bardzo popularną metodą walki z parowaniem jest użycie pochłaniacza wilgoci w postaci woreczka z ryżem. Część osób decyduje się na umieszczenie w worku kociego żwirku.
Wśród domowych sposobów stosowanych bezpośrednio na powierzchnię szyby znajdziemy ziemniaka i cebulę. Warzywa te należy przekroić na pół, a następnie wetrzeć ich soki w szybę. Popularna jest również pianka do golenia, którą aplikuje się ściereczką. Można także sporządzić własny środek typu „antypara” w sprayu, który składa się z gliceryny i alkoholu metylowego.