Jak zrobić krzesło ogrodowe z palet?

Meble ogrodowe tworzone własnoręcznie z europalet to bardzo popularny obecnie trend. Tym sposobem, zamiast wyrzucać stare drewno, można je wykorzystać ponownie, aby zbudować coś oryginalnego. Przekonaj się, jak w prosty sposób zrobić krzesło z palet.

Krzesło z palet może powstać przy niewielkim nakładzie pracy z europalet, które znajdziesz w składach budowlanych lub na aukcjach internetowych. Jeśli jednak posiadasz stare palety, możesz je wykorzystać – czeka cię jedynie trochę więcej pracy związanej z czyszczeniem i szlifowaniem.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • 3 europalety

Szlifierka kątowa 230mm WSB20-230 50H230V 72210600230
Szlifierka kątowa 230mm WSB20-230 50H230V 72210600230
Special Price 999,00 zł Zamiast 1 182,00 zł
Szlifierka kątowa 230mm WSG20-230 50H230V 72210800232
Szlifierka kątowa 230mm WSG20-230 50H230V 72210800232
Special Price 999,00 zł Zamiast 1 027,00 zł

  • wkręty do drewna
  • impregnat, lakierobejca lub farba do drewna
  • szpachla do drewna
  • pędzel, wałek do malowania.

Jak zrobić krzesło z europalet? Wybierz odpowiednie palety

Palety, które bez problemu dostaniesz na składach budowlanych lub marketach, różnią się rozmiarem, wagą, wielkością desek i odstępami między nimi. Do budowy mebli ogrodowych możesz również wykorzystać palety, które już posiadasz – zamiast kupować nowe, bez problemu nadasz staremu drewnu nowe życie. Zwróć jednak uwagę, czy deski nie są połamane lub spróchniałe. Z solidnie wykonanych i przygotowanych wcześniej palet stworzysz meble do ogrodu lub na taras, które przetrwają w dobrym stanie przez wiele sezonów.

Najczęściej do budowy krzeseł, stolików lub kanap na taras stosuje się palety europejskie, nazywane też europaletami, o wymiarach 1200 × 800 mm. Charakteryzuje je duża waga – 25 kg – i solidne wykonanie. Wytrzymują także spore obciążenia (nawet powyżej 1000 kg), nic więc dziwnego, że nadają się do tworzenia mebli. Blat europalety składa się z 5 grubych desek. Europalety dostaniesz w cenie kilkunastu złotych za sztukę.

Przygotuj palety do zrobienia krzeseł

Zarówno surowe drewno palet zakupionych w markecie, jak i nieco zużyte materiały wymagają odpowiedniego przygotowania. Przy pomocy szlifierkii papieru ściernego przeszlifuj dokładnie drewno. Tym sposobem pozbędziesz się nierówności, drzazg, a także wszelkich zanieczyszczeń. W trudno dostępnych miejscach użyj papieru ściernego. Sprawdź, czy powierzchnia jest równa i gładka – jeśli nie, szlifuj do momentu, aż taka będzie. Następnie zwróć uwagę, czy w drewnie są ubytki. Wszelkie bruzdy i większe nierówności wypełnij szpachlą do drewna, a po wyschnięciu delikatnie przeszlifuj miejsce aplikacji.

Wygładzoną powierzchnię europalet należy pokryć impregnatem, który zabezpieczy je przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Użyj w tym celu bezbarwnego impregnatu przeznaczonego do ochrony drewna na zewnątrz. Nałóż go wałkiem lub pędzlem. Jeśli chcesz, by krzesło z palet zachowało naturalny wygląd, wykończ je bezbarwną lakierobejcą, która stworzy dodatkową warstwę ochronną. Możesz również pomalować palety farbą, wybierając dowolny kolor.

Jak zrobić krzesło z drewna z palet krok po kroku?

Do budowy krzesła ogrodowego z palet będziesz potrzebował 2 europalet na podstawę i 1 europalety na oparcie mebla. Palety, z których powstanie siedzisko, połóż jedną na drugiej i połącz przy pomocy długich wkrętów do drewna. Postaraj się zrobić łączenia w jak najmniej widocznych miejscach, najlepiej na spodzie lub bokach. Trzecią paletę wystarczy przyłożyć prostopadle do jednego z dłuższych boków siedziska i przymocować długimi wkrętami.

Wykonane własnoręcznie krzesło ogrodowe z palet możesz uzupełnić o wygodne poduchy, miękkie siedziska i oparcia. Dzięki takiemu zabiegowi prosty mebel ze starego drewna przemieni się w bardzo komfortowy fotel ogrodowy. Ozdobne poduszki i pledy ułożone na krześle sprawią też, że będzie bardziej dekoracyjnym elementem tarasu czy ogrodu.