Jak wymienić sprężyny amortyzatora?

Sprężyny amortyzatora to części obok amortyzatorów i innych elementów zawieszenia auta, które bezpośrednio odpowiadają za bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Uszkodzona sprężyna będzie skutkować zwiększeniem drgań pojazdu, wydłużeniem drogi hamowania i spowoduje szybsze zużycie innych elementów układu zawieszenia.

Dlatego, w razie zaobserwowania nieprawidłowości w jednej ze sprężyn, nie powinniśmy czekać, tylko możliwie jak najszybciej zdecydować się na jej wymianę. O czym należy pamiętać przy wymianie sprężyny amortyzatora? 

Lista potrzebnych produktów:

  • ściskacze do sprężyn

  • co najmniej dwie sprężyny amortyzatorów.

Jak stwierdzić, że sprężyna amortyzatora nadaje się do wymiany? 

Sprężyny amortyzatorów odpowiadają bezpośrednio za właściwości jezdne pojazdu. Ilość drgań, długość drogi hamowania, przyczepność kół do jezdni czy szybkość zużywania elementów gumowych oraz innych części układu zawieszenia ma związek z jakością. Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy, takie jak właśnie drganie kierownicy, wydłużenie drogi hamowania czy zmniejszoną przyczepność, może to świadczyć o problemach w układzie zawieszenia. Jeśli w drodze diagnostyki okaże się, że sprężyny amortyzatorów uległy uszkodzeniu w drodze eksploatacji i wymagają wymiany, musimy pamiętać o kilku kwestiach. 

Wymiana sprężyny amortyzatora – o czym pamiętać? 

Istnieje kilka podstawowych zasad, o których należy wiedzieć przed wymianą sprężyn amortyzatorów. Po pierwsze, tak jak w przypadku innych elementów układu zawieszenia, musimy pamiętać, że uszkodzenie jednej sprężyny będzie wiązało się z potrzebą wymiany również tej wciąż sprawnej, znajdującej się po przeciwnej stronie na tej samej osi. W przeciwnym wypadku pojazd byłby przechylony naw jedną stronę, co przełożyłoby się na szybszą eksploatację innych części zawieszenia oraz mogłoby generować dodatkowe usterki. 

Zadbaj o własne bezpieczeństwo

Zwoje sprężyn amortyzatorów ściśnięte są z ogromną siłą. W razie ich niekontrolowanego rozprężenia bardzo łatwo o niebezpieczny wypadek, który dla osoby pracującej przy samochodzie mógłby okazać się tragiczny w skutkach. Dlatego w trakcie pracy przy wymianie sprężyn amortyzatorów należy zachować szczególną ostrożność. Warto również zabezpieczyć dłonie przed zadrapaniami czy zabrudzeniami, nakładając rękawice robocze.

Sprawdź, czy masz odpowiedni sprzęt i skontroluj stan pozostałych elementów układu zawieszenia

Przed przystąpieniem do prac zweryfikuj, czy masz niezbędne do przeprowadzenia wszystkich prac przyrządy i elementy. Nakładki i ściskacze do sprężyn są niezbędne. Oczywiście potrzebne będą również inne narzędzia, takie jak śrubokręty, zestaw kluczy czy kombinerki. Taki zestaw powinien wystarczyć, by bezpiecznie wymienić sprężyny amortyzatorów.

Decydując się na wymianę sprężyn, zweryfikuj, czy same amortyzatory oraz gumowe ograniczniki, tzw. odboje nie powinny zostać wymienione. Wielu mechaników zaleca, aby podobne procesy wymiany przeprowadzać kompleksowo i decydując się na wymianę sprężyny, zmienić również amortyzator. Wiele jednak zależy od indywidualnego przypadku i w sytuacji małego zużycia, może okazać się, że podobny zabieg nie będzie konieczny. 

Jak wymienić sprężyny amortyzatorów?

Sama wymiana sprężyn amortyzatorów nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem zależy ona od typu zawieszenia, jakie znajduje się w pojeździe. Omówimy najpopularniejsze rozwiązanie, jakim jest McPherson. W większości przypadków należy wyciągnąć kolumnę z pojazdu, gdyż nie będziemy mieli miejsca na manewrowanie. Najpierw trzeba podnieść pojazd z wykorzystaniem podnośnika, najlepiej hydraulicznego, i odkręcić zabezpieczenia amortyzatorów znajdujących się pod maską auta albo w bagażniku. Następnie powinniśmy odkręcić koło, odkręcić nakrętkę półosi, jeśli jest to oś napędzana, odkręcić zwrotnicę od McPhersona oraz (w zależności, co pozwoli na większy ruch) końcówkę kierowniczą lub sworzeń, co pozwoli nam na odchylenie zwrotnicy. Zwróćmy uwagę na przewody hamulcowe oraz ABS, które bardzo często są umocowane do amortyzatora. Możemy wyciągnąć kolumnę z pojazdu. Zakładamy ściski do sprężyn, skręcamy i demontujemy górną poduszkę. Pamiętajmy by nigdy nie stać w osi “strzału”, zawsze stoimy z boku kolumny. Sam montaż przebiega praktycznie tak samo, tylko w odwrotnej kolejności. Jeśli nie czujemy się na siłach lub obawiamy się, że sprężyna nam „wystrzeli”, usługę wymiany powinniśmy zlecić mechanikowi.

Pamiętajmy, że w zależności od budowy zwrotnicy bardzo możliwe, że będziemy musieli udać się na ustawienie geometrii pojazdu.

Nie mam wszystkich niezbędnych narzędzi. Czy decydować się na samodzielną wymianę?

Jeśli lubisz majsterkować i w zasadzie wiesz, jak dokonać wymiany sprężyn amortyzatorów, ale nie masz wszystkich niezbędnych narzędzi, np. ściskaczy do sprężyn, to lepiej zdecydować się na skorzystanie z usług fachowców lub kupić niezbędny sprzęt. Mimo że wymiana sprężyn amortyzatorów nie jest procesem skomplikowanym i wygląda podobnie w większości samochodów, pamiętajmy, że może okazać się niebezpieczna. Niekontrolowanie rozprężająca się sprężyna amortyzatora generuje taką siłę, że bez problemu przebije ludzkie ciało, w tym kość. Dlatego tak ważne jest dysponowanie odpowiednim sprzętem i zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa.