Jak wyczyścić zbiornik paliwa i dlaczego warto to zrobić?

Zbiornik paliwa to prosty, lecz bardzo ważny element całego układu paliwowego zarówno w samochodzie, motocyklu, jak i każdym innym pojeździe spalinowym. Użytkowany przez wiele lat, z czasem ulega zanieczyszczeniu osadami i rdzewieje.

Jeśli twój bak czasy świetności ma dawno za sobą, a przy tym nigdy nie był czyszczony, prawdopodobnie warto poddać go tej czynności. Można to zrobić, zlecając usługę specjalnej firmie zajmującej się oczyszczaniem układu paliwowego przy pomocy odpowiednich urządzeń albo wyczyścić zbiornik paliwa „domowymi” sposobami. Przeglądając różnego rodzaju fora oraz radząc się znajomych, z pewnością spotkasz się z mniej lub bardziej zaskakującymi metodami na usunięcie rdzy z baku – od całkiem zwyczajnych, z użyciem odpowiednich preparatów, aż po dość zaskakujące, ale bardzo skuteczne – przy użyciu betoniarki.

Lista niezbędnych akcesoriów i narzędzi:
nakrętki do śrub
● mocna taśma klejąca odporna na działanie odrdzewiacza
● środek do czyszczenia zbiornika paliwa
wiadro
● trochę terpentyny lub świeżego paliwa
● farba antykorozyjna do konserwacji baku.

Czyszczenie baku paliwa – dlaczego należy czyścić zbiornik?

Zardzewiałe wnętrze baku stanowi duże zagrożenie dla silnika każdego pojazdu spalinowego. Odrywające się fragmenty skorodowanego metalu mogą przedostać się wraz z paliwem do układu wtryskowego i doprowadzić do zapchania przewodów paliwowych, a nawet zniszczenia elementów układu. W skrajnych przypadkach (np. w motocyklach, w których nie ma filtra pomiędzy bakiem a silnikiem), rdza może przedostać się do jednostki napędowej i dokonać wielu szkód.
Powody, dla których bak należy poddawać okresowemu czyszczeniu, są więc oczywiste.

Jak wyczyścić zbiornik paliwa z rdzy? Potrząsanie zbiornikiem

Wbrew pozorom czyszczenie baku nie jest trudne. Aby zacząć, należy wymontować pusty bak, osuszyć go, a następnie wrzucić do środka trochę nakrętek. Liczba uzależniona jest od wielkości zbiornika. Następnie trzeba uszczelnić wszystkie otwory oprócz jednego, górnego. Można to zrobić to np. za pomocą specjalnej taśmy niewrażliwej na środek do odrdzewiania i zalać bak specjalnym preparatem czyszczącym. Kiedy już napełnisz zbiornik paliwa odrdzewiaczem, musisz zabezpieczyć również wlew paliwa, a następnie zacząć energicznie potrząsać bakiem. Znajdujące się w nim nakrętki wspomogą działanie środka, „zdrapując” rdzę.

W przypadku niewielkich baków motocyklowych potrząsanie zbiornikiem jest dość łatwe. Jeśli jednak mamy do czynienia ze zbiornikiem ciężarówki, raczej nie użyjemy tej metody z uwagi na wymiary i ciężar baku. Oczyszczanie zbiornika paliwa z rdzy metodą odrdzewiacza z nakrętkami ma więc sens jedynie dla modeli o niewielkich gabarytach. Czyszczenie zbiornika paliwa w ciągniku lub kombajnie lepiej zostawić fachowcom.

Płukanie zbiornika paliwa

W chwili, gdy uznasz, że wystarczająco długo potrząsałeś bakiem, możesz odstawić go na godzinę lub dwie, w zależności od tego, co napisano w ulotce od producenta odrdzewiacza. Po wyznaczonym czasie warto jeszcze kilka razy potrząsnąć zbiornikiem, a następnie wylać zawartość do wiaderka. Jeśli po tym zabiegu na ściankach baku pojawił się czarny nalot, oznacza to, że środek zadziałał prawidłowo. Możesz wtedy przystąpić do płukania baku. Warto wiedzieć, że użycie zwykłej wody to nie jest najlepszy pomysł. Stosując ją, narażasz bak na korozję. Do jego wypłukania lepiej wykorzystać środki, które szybko parują, np. terpentynę lub czyste paliwo. Po wypłukaniu zbiornika i odparowaniu użytego w tym celu środka powinieneś zobaczyć pozbawiony rdzy metal.
Ostatnią czynnością przed zakończeniem odrdzewiania baku jest jego pomalowanie wewnątrz za pomocą specjalnej farby antykorozyjnej. W tym celu należy postąpić podobnie jak podczas płukania – zatkać wszystkie otwory, nalewając wcześniej przez jeden z nich odpowiednią ilość farby, a następnie energicznie potrząsać w różnych kierunkach. Farba powinna dokładnie pokryć całe wnętrze baku. Po wyschnięciu farby można zamontować zbiornik z powrotem, zalać go paliwem i cieszyć się dalszą, bezproblemową jazdą.