Jakie są przyczyny ubytku płynu chłodniczego? Jak poradzić sobie z cieknącą chłodnicą?

Układ chłodzenia jest bardzo ważną częścią samochodu. To on zapewnia dogodne warunki pracy silnika. Zdarza się jednak, że z jakichś przyczyn zawodzi, czego skutkiem jest ubytek płynu chłodniczego. Co należy zrobić w takiej sytuacji? 

Płyn chłodniczy jest niezbędny do prawidłowej pracy układu chłodzenia i w konsekwencji również działania silnika. Co zrobić, jeśli zauważymy, że go ubywa? Jak sobie poradzić z ubytkiem płynu chłodniczego i jakie mogą być tego przyczyny? 

Lista potrzebnych produktów:

  • preparat uszczelniający do chłodnic.

Ubywanie płynu chłodniczego – dlaczego jest niebezpieczne?

Płyn chłodniczy ma dobre właściwości przewodzące, a także znaczną pojemność cieplną. Chroni silnik przed zamarzaniem, zapobiega gromadzeniu się osadu w układzie chłodzenia oraz wymienia energię cieplną między silnikiem a chłodnicą. 

Układ chłodzenia utrzymuje temperaturę silnika na poziomie około 100 stopni Celsjusza. To stan, w którym serce samochodu jest w stanie wydajnie pracować. Jeśli chłodzenie zawiedzie, pojawi się duży problem. Może dojść do przegrzania się i zatarcia napędu. Dlatego, jeśli zauważymy duży ubytek płynu chłodniczego, należy przerwać jazdę i przetransportować samochód do mechanika, najlepiej na lawecie.

Ubywanie płynu chłodniczego – jak wykryć problem?

Aby sprawdzić, czy układ chłodzenia działa sprawnie, można udać się do warsztatu samochodowego, gdzie mechanik wykona przegląd poszczególnych elementów. Nie zawsze jednak jest to konieczne. Jeśli płyn chłodzący wycieka, będzie widoczny pod samochodem. To charakterystyczna ciecz i nie da się jej pomylić z wyciekiem np. oleju silnikowego. O ubytku płynu chłodzącego poinformuje nas również kontrolka na desce rozdzielczej jeśli pojazd jest w nią wyposażony. Ostatnim  sposobem jest obserwacja podzespołów układu chłodzenia. Jeśli zauważymy na nich wycieki (kiedy silnik jest rozgrzany), oznacza to, że mamy do czynienia z poważną usterką. 

Jaka może być przyczyna ubytku płynu chłodniczego?

Układ chłodzenia to zespół wielu elementów, które zużywają się nierównomiernie, ponieważ wykonane są z różnych materiałów. Wraz ze starzeniem się poszczególnych podzespołów, mogą pojawić się nieszczelności lub usterki w punktach styku części. Co więcej, gumowe przewody po jakimś czasie parcieją, często też są przegryzane przez kuny i szczury. Ubytki płynu chłodniczego mogą być także powodowane przez niedrożność przewodów, w których zalegają zanieczyszczenia. Za najczęstsze przyczyny wycieku płynu chłodniczego uważa się nieszczelność chłodnicy, rozluźnione łączenia przewodów oraz uszkodzoną uszczelkę pod głowicą. 

Ubytek płynu chłodniczego – jak sobie z nim poradzić?

Niewielki ubytek płynu chłodniczego można tymczasowo naprawić samemu. Jeżeli jednak problem staje się poważniejszy, należy bezzwłocznie zgłosić się do mechanika. Ten dokładnie zdiagnozuje usterkę i to naprawi. Najczęściej wymagana jest wymiana poszczególnych elementów układu chłodzenia lub samej chłodnicy. 

Sposoby na uszczelnienie układu chłodniczego

Pierwszym sposobem jest użycie dwuskładnikowego kleju na bazie żywicy epoksydowej. Jest on odporny na wysokie temperatury oraz wymagające warunki pracy. Należy pamiętać o dokładnym przestrzeganiu wskazówek dotyczących zarówno łączenia składników kleju, jak i jego nakładania. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że łączenie elementów przebiegnie prawidłowo. 

Wielu kierowców decyduje się także na lutowanie dziur w chłodnicy. Cyna dobrze uzupełnia ubytki i pozwala na przejechanie jeszcze wielu kilometrów. Zabieg ten musi być jednak przeprowadzony bardzo dokładnie. 

W przypadku ubywania płynu chłodniczego można również zastosować uszczelniacze do chłodnic. Jest to naprawa doraźna i zaleca się w miarę możliwości wymianę wadliwego elementu i płukanie układu chłodzenia po ich użyciu. W szczególności proszków, które osadzają materiał stały w całym układzie chłodzenia, zwłaszcza w płaszczu wodnym silnika, co może prowadzić do problemów z przegrzewaniem w przyszłości. To specjalne preparaty w formie płynu lub proszku. Zapewniają ochronę układu chłodzenia na czas powrotu do domu lub dojazdu do mechanika. Środki możemy stosować do wszystkich typów chłodnic, także tych wykonanych z metalu i aluminium.

Aby zaaplikować płyn uszczelniający, należy najpierw uruchomić silnik, by się nagrzał. Następnie trzeba założyć rękawice ochronne, ponieważ preparat może podrażnić skórę. Warto też zabezpieczyć ubranie. Środek powinno się dobrze wymieszać – wystarczy nim energicznie potrząsnąć i wlać do chłodnicy. Po upływie kilku minut preparat w płynie, natrafiając na dziurę, stwardnieje pod wpływem dostępu do powietrza, łatając wyciek.