Jeśli samochód zostawia ciemne plamy na podłodze garażu lub parkingu, powinniśmy zwrócić na to uwagę. W najlepszym przypadku to tylko kondensacja z systemu klimatyzacji, a w najgorszym – wyciek oleju z silnika. Gdy ten problem się pojawi, musimy reagować szybko, by nie doszło do poważniejszych konsekwencji.
Wyciek oleju z silnika jest niebezpieczny dla środowiska i działania jednostki napędowej. Co robić, jeśli do niego dojdzie? Co właściwie oznacza taki wyciek i dlaczego się pojawia? Przekonajmy się, jak można poradzić sobie z tą usterką.
Co może oznaczać wyciek oleju z silnika?
Przyjrzyjmy się dobrze plamie i przetrzyjmy ją lekko szmatką. Jeśli płyn jest ciemny, tłusty i ma nieprzyjemny, charakterystyczny zapach, może to być olej silnikowy. Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest to, że jego położenie nie musi oznaczać, że akurat w tym miejscu pojawiły się nieszczelności – umiejscowienie plamy oleju nie zawsze wskazuje na miejsce wycieku. Może to być np. olej hydrauliczny układu wspomagania kierownicy lub przekładniowy. Brązowawe lub zielonkawe plamy wskazują zwykle na wyciek płynu hamulcowego. Ostateczną diagnozę powinien jednak postawić specjalista w warsztacie samochodowym. Zna on dobrze silniki i może od razu przejść do szukania przyczyny utraty oleju.
Wyciek z silnika – możliwe przyczyny utraty oleju
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn wycieku. Przykładowo, jeśli przewód olejowy jest porowaty, olej może pryskać podczas pracy silnika. Nieszczelna miska olejowa także bywa przyczyną utraty płynu. Możliwe jest również to, że podczas jazdy poluzowały się śruby we wspomnianej misce lub korek spustowy oleju.
Doświadczeni kierowcy, którzy zmagali się już z takimi problemami, mogą sami naprawiać tego typu usterki. Jeśli jednak właściciel pojazdu nie jest pewien, dlaczego pojawia się np. wyciek oleju między skrzynią a silnikiem albo co powoduje wyciek oleju z prawej strony silnika, konieczna będzie wizyta w profesjonalnym zakładzie mechanicznym.
Nagły wyciek oleju z silnika – dlaczego do niego dochodzi?
Jeżeli ubytek oleju znacznie przekracza normalny stopień zużycia, a samochód nie ma tendencji do dymienia na niebiesko, pozostawiając charakterystyczny zapach przepalonego oleju, to prawdopodobnie miska olejowa jest dziurawa. Jak dowiedzieć się, czy jest zużywana odpowiednia ilość płynu? Dokładne dane powinny być podane w instrukcji obsługi.
Jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn wycieków oleju z silnika jest to, że uszczelki miski olejowej są zniszczone i wymagają wymiany. Naprawa nieszczelnych filtrów nie wymaga zazwyczaj wielkiego wysiłku. Często wystarczy zwykłe dokręcenie śrub. Jeśli jednak na plamie pod samochodem tworzy się biała piana, może to być woda chłodząca zanieczyszczona olejem.
Rozwiązywanie problemów – jak znaleźć przyczynę usterki?
Najczęściej olej wycieka bezpośrednio z silnika pojazdu. Miejsce wycieku może zidentyfikować tylko wprawne oko, ponieważ motor jest zazwyczaj brudny. Dlatego lepiej go wcześniej wyczyścić. Pomocne będzie również profesjonalne mycie np. metodą suchego lodu. Suchy lód jest używany do usuwania zanieczyszczeń z powierzchni silnika w procesie wysokociśnieniowym. Ze względu na wrażliwe układy elektryczne myjnia parowa nie wchodzi tu w grę. Po wyczyszczeniu silnik można uruchomić. Po ok. 30 min powinny być na nim widoczne wycieki. Jeśli jego blok zostanie wcześniej posypany talkiem, jeszcze łatwiej znajdziemy nieszczelności.
Profesjonaliści stosują także nowoczesne metody wyszukiwania usterek w ciemności. Mieszają oni specjalne środki kontrastowe w oleju silnikowym, a następnie uruchamiają silnik. W świetle lampy UV ewentualne nieszczelności w komorze silnika mają fioletowy kolor. Środek kontrastowy kosztuje mniej niż 50 złotych, podobnie jak zwykła lampa UV.
Co należy zrobić, kiedy zauważy się wyciek oleju?
Plama oleju jest niebezpieczna – zarówno dla środowiska, jak i dla innych użytkowników dróg. Jeśli więc podczas jazdy zauważymy, że z pojazdu wycieka płyn, powinniśmy natychmiast zjechać na pobocze. Straż pożarna może usunąć pozostałości oleju z powierzchni drogi poprzez czyszczenie na mokro. Należy zareagować jak najszybciej, w przeciwnym razie właściciel auta prawdopodobnie zostanie ukarany. Co grozi za wyciek oleju silnikowego? Rozlanie go na jezdni może się wiązać z koniecznością zapłaty mandatu w wysokości 500 złotych albo z naganą (Art. 91 Kodeksu wykroczeń).
To ważne, aby zapobiegać poślizgom innych użytkowników dróg. Szybka reakcja po zauważeniu wycieku to także kwestia ochrony środowiska. Warto zauważyć, że już jedna kropla oleju silnikowego może zanieczyścić 1000 litrów wód gruntowych.
Jak usunąć wyciek oleju z silnika? Skuteczne i proste sposoby
Kiedy pojawi się wyciek oleju silnikowego, należy podjąć odpowiednie kroki, aby nie dopuścić do zanieczyszczenia wód gruntowych. Na szczęście teren, na którym pojawiły się wycieki oleju z silnika, można zabezpieczyć w dość prosty sposób. Warto jednak pamiętać, by najpierw wezwać służby początkowe (straż pożarną).
Jeśli kierowca ma ze sobą żwirek dla kota, powinien rozsypać go w miejscu, w którym powstała plama. Może to być nieskuteczne, jeśli nastąpił duży wyciek oleju z silnika, ale w ten sposób przynajmniej zapobiegnie rozprzestrzenieniu się zanieczyszczeń.
Nie musimy też za bardzo martwić się karami związanymi z wyciekiem – zwykle koszty rekompensuje ubezpieczyciel pojazdu. Należy jednak pamiętać o tym, aby niezwłocznie zgłosić szkodę danemu usługodawcy.
Koszty naprawy szkody powinny być możliwie jak najmniejsze. Warto pamiętać o tym, że wyciek oleju nie zawsze jest wykroczeniem administracyjnym. Jeśli zajmiemy się sprzątaniem go od razu po zauważeniu usterki, nie musimy spodziewać się kary.
Czym zakleić wyciek oleju? Skuteczne sposoby przeciwdziałania
By skutecznie i bez szkody dla silnika naprawić wyciek, musimy wymienić uszkodzoną uszczelkę. Doraźnie można się poratować specjalnym środkiem uszczelniającym, ale nie jest to zalecane, gdyż zmienia on parametry oleju wlanego do silnika i może powodować inne problemy, takie jak zmniejszone smarowanie poszczególnych elementów silnika.
Zapobieganie wyciekowi oleju z silnika
Kiedy pojawia się wyciek między skrzynią a silnikiem lub zauważamy jego ubytki w innych częściach jednostki napędzającej, powinniśmy niezwłocznie udać się do serwisu mechanicznego. Czy są jednak jakieś sposoby na to, by temu zapobiec?
Da się uniemożliwić częściowy lub całkowity wyciek oleju silnikowego za pomocą profilaktycznych działań. Przede wszystkim jest to wizualna kontrola stanu silnika. Kontrolując stan oleju, należy zdjąć osłonę z silnika i zajrzeć, czy nie widać, żadnych zapoceń. Wykonując okresową wymianę oleju i filtra, wymieńmy także uszczelkę lub cały korek spustowy (co najmniej raz w roku lub co 10000–15000 kilometrów). Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko, że wystąpi wyciek z tych elementów. Łącząc to z wiedzą, jak uszczelnić ewentualną usterkę, możemy odpowiednio się zabezpieczyć, aby uniknąć konieczności zapłacenia mandatu lub trwałego uszkodzenia jednostki napędowej.