Zabawa latawcem daje wiele radości każdemu maluchowi. Latawiec można kupić gotowy, jednak sprawisz dziecku większą przyjemność, jeśli zaangażujesz je we wspólne budowanie. Spędzicie razem cenny czas, a po skończonej pracy maluch będzie z siebie bardzo dumny
Do wykonania latawca z papieru nie potrzebujesz wielu materiałów, w dodatku część z nich zapewne masz w domu. Budowa zabawki zajmie tylko chwilę, a do wspólnego tworzenia możesz zaprosić nawet kilkuletnią pociechę.
Do stworzenia prostego latawca z papieru potrzebujesz kilku niezbędnych materiałów. Przydadzą się również narzędzia do cięcia drewna. Skompletuj:
- dwie drewniane listewki do wykonania szkieletu (sprawdzić się również proste gałązki zebrane w parku)
- papier, bibuła lub nawet gazeta do wykonania pokrycia latawca
- bibuła do wykonania ozdobnych wstążek
- sznurek, żyłka lub tasiemka
- klej i taśma klejąca albo pistolet do klejenia na gorąco i sztyfty do niego
Jak zbudować latawiec z papieru? Wykonanie stelaża
Pierwszym krokiem przy budowie latawca jest wykonanie stelaża z drewnianych listewek lub patyków. Kawałki drewna przytnij piłką do drewna lub urządzeniem wielofunkcyjnym - krótsza listewka powinna mieć ¾ długości listewki dłuższej. Na ich końcach wywierć niewielkie rowki, przez które później przewleczesz sznurek lub żyłkę. Obie listewki połącz ze sobą w taki sposób, by utworzyły krzyż, czyli krótszy element przytwierdź do dłuższego na jego ⅔ długości. Listewki możesz połączyć przy pomocy kleju na gorąco lub mocnej taśmy klejącej. Na koniec przeprowadź przez wszystkie otwory w listwach sznurek, który powinien być mocno naprężony – dzięki temu będzie spajał szkielet latawca. Końce sznurka dobrze zawiąż na supeł, aby solidnie zabezpieczyć ramę konstrukcji.
Jak zrobić poszycie do latawca z papieru?
Do wykonania poszycia latawca możesz użyć bibuły, jednego większego lub kilku mniejszych arkuszy papieru, które pokryją poszczególne przestrzenie między listewkami stelaża. Jeśli latawiec budujesz z małym dzieckiem, zamiast bibuły lepiej wybierz arkusz papieru, który trudniej podrzeć.
Aby wykonać poszycie latawca, zbudowany wcześniej szkielet przyłóż do arkusza papieru i go obrysuj. Dodaj z każdej strony co najmniej 3 cm – to konieczne do zagięcia papieru i przymocowania go do stelaża. Wytnij poszycie nożyczkami. Kolejnym krokiem jest przyklejenie wyciętej formy do drewnianego stelaża. Użyj kleju na gorąco lub innego mocnego kleju. Posmaruj nim listewki i sznurek rozpięty między nimi, a następnie przyklej do nich poszycie, zaginając nadmiar papieru.
Jak zrobić latawiec z ozdobnym ogonem?
Gotowy stelaż z poszyciem możesz ozdobić ogonem z dekoracyjnych wstążek z bibuły, który będzie pięknie falował na wietrze. Wystarczy, że bibułę w różnych kolorach potniesz na paski o wymiarach 3 × 14 cm. Następnie przytnij sznurek na dowolną długość – zdecyduj razem z dzieckiem, jak długi ma być ogon waszego latawca. Do sznurka przy pomocy kleju na gorąco przymocuj fragmenty bibuły skręcane na środku. Zrób to w taki sposób, aby przypominały swoim wyglądem niewielkie wstążki. Ozdoby przyklej do sznurka co około 4–6 cm. Na koniec tak przygotowany ogon wystarczy przywiązać do latawca.
Latawiec dla dzieci – jak zrobić uprząż?
Końcowym etapem budowy latawca jest zawiązanie na nim uprzęży, która pozwoli na sterowanie konstrukcją. W tym celu przygotuj dwa fragmenty sznurka o długości mniej więcej latawca. Pierwszy z nich zawiąż na górze konstrukcji i nieco poniżej łączenia obu listewek. Drugi sznurek poprowadź między bokami latawca. Kiedy uniesiesz zabawkę, wszystkie sznurki powinny się ze sobą krzyżować – w miejscu, gdzie do tego dochodzi, przywiąż długi fragment sznurka, za pomocą którego będziesz sterował latawcem. I gotowe!
Może cię również zainteresować: Jak zrobić kotylion narodowy i na przyjęcie?