Jak odnowić stare drzwi z drewna, płyty pilśniowej lub z szybą?

Stare, zniszczone drzwi stanowią często mało atrakcyjny element pomieszczeń lub wejścia do domu. Nie musisz jednak wymieniać ich na nowe. Poznaj kilka prostych sposobów na to, jak odnowić stare drzwi z płyty pilśniowej, drewna lub drzwiczki z szybą.

Odpowiednie odnowienie starych drzwi nada im elegancki wygląd. Renowację możesz przeprowadzić zarówno na drzwiach zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Lista potrzebnych produktów:

Jak odnowić stare drzwi z płyty pilśniowej lub drewna? Przygotowanie powierzchni

Istnieje kilka sposobów na to, jak odnowić stare drzwi z płyty pilśniowej lub drewna. Pierwszym krokiem powinno być jednak zdjęcie ich z zawiasów, a także usunięcie zamka, klamki i okucia. Warto zdemontować również przeszklenia, jeśli takie występują, aby uchronić te elementy przed zniszczeniem lub zachlapaniem farbą. Oczywiście do demontażu przydadzą się narzędzia: młotek, wkrętak krzyżowy i kombinerki.

Przed renowacją drzwi należy odpowiednio przygotować. Przyjrzyj się, z jakiego materiału zostały wykonane oraz jaką farbą je pokryto. Drzwi z płyty pilśniowej będą z pewnością wymagały dokładnego umycia i przeszlifowania papierem ściernym, zanim pomalujesz je na nowy kolor. Jeśli jednak są zrobione z drewna, przygotowanie ich może wymagać większej ilości pracy.

Stare drewniane drzwi są często pokryte farbą olejną, którą należy usunąć przed naniesieniem nowego koloru. Zanim więc je odnowisz, uzbrój się w cierpliwość i chwyć za papier ścierny o gradacji od 120 do 320. Za jego pomocą dokładnie przeszlifuj powierzchnię. W przypadku trudno dostępnych miejsc i nieregularnych kształtów zrób to ręcznie. Do czyszczenia równych powierzchni z kolei możesz użyć szlifierki, aby znacznie przyspieszyć pracę. Po szlifowaniu przemyj drzwi wilgotną ściereczką, starannie usuwając powstały pył.

Nowy kolor farby jako sposób na odnowienie drzwi

Jeżeli chcesz odnowić stare drzwi dzięki nowemu kolorowi, wybierz najpierw odpowiedni rodzaj farby. Do malowania zarówno tych drewnianych, jak i z płyty pilśniowej możesz użyć farb akrylowych, alkidowych lub kredowych. Pierwsze z nich nie mają przykrego zapachu, świetnie sprawdzą się więc do renowacji drzwi wewnętrznych. Alkidowe tworzą powłokę odporną na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, dlatego będą dobrym wyborem w przypadku drzwi zewnętrznych. Farby kredowe z kolei wyróżniają się szybkim czasem schnięcia, łatwą aplikacją, a także pięknymi kolorami. Warto odnawiać nimi drzwi pokojowe.

Przed rozpoczęciem malowania połóż na folii malarskiej element, który ma zostać pokryty farbą. W ten sposób zabezpieczysz podłogę przed zachlapaniem. Przygotuj sobie pędzel, wałek i kuwetę malarską. Do zabezpieczenia dłoni przydadzą się rękawice ochronne. Wybraną farbę rozprowadź po równej powierzchni wałkiem, natomiast do pokrycia zagłębień i innych trudno dostępnych miejsc wykorzystaj pędzelek. Nakładaj na drzwi równomierną cienką warstwę. Odczekaj, aż całość wyschnie (czas schnięcia powinien być podany na opakowaniu). Przeszlifuj delikatnie powierzchnię i nałóż kolejną warstwę farby.

Jak odnowić stare drzwi z szybą? Dekoracja lub wymiana przeszkleń

Zanim w starych, mało atrakcyjnych drzwiach wymienisz przeszklenia, zastanów się, czy nie warto delikatnie odmienić daną szybę drzwiową. Jeżeli nie jest popękana ani mocno zniszczona, ratunkiem dla niej może się okazać ciekawa grafika. Na gładkie przeszklenia wystarczy nakleić folię samoprzylepną z gotową lub zaprojektowaną przez ciebie grafiką. Bez problemu znajdziesz tego typu nalepki ozdobione witrażami lub imitacją oszronionego szkła.

Jeśli jednak ze względu na zniszczenia przeszklenia wymagają wymiany, wstaw nową szybę i użyj silikonu szklarskiego. Jeśli zależy ci na oryginalnym efekcie, w miejsce starego przeszklenia możesz wstawić lustro albo postarzaną blachę.