Kiedy pojawia się pęknięcie na suficie, trzeba obserwować jego rozwój. Zwykle nie stanowi poważnego problemu, ale może również świadczyć o wadach konstrukcyjnych. Zazwyczaj są one wynikiem mniejszych usterek, związanych np. z tynkiem. Jak naprawić pęknięcie na suficie?
Większość pęknięć na suficie nie wynika z wad konstrukcyjnych budynku. Jest spowodowana np. osiadaniem budynku albo wykorzystaniem podczas remontu materiałów złej jakości. Na szczęście z pęknięciami przy suficie można łatwo sobie poradzić.
Lista potrzebnych produktów:
Pęknięcia przy suficie – jak powstają?
Pęknięcia przy suficie najczęściej powstają w sytuacji, gdy tynk został nieprawidłowo przygotowany. Często wiąże się to np. z niewłaściwym składem wykorzystanej zaprawy tynkarskiej albo zbyt szybkim wysychaniem nałożonego tynku. W takiej sytuacji uszkodzenia nie są poważne, tylko nieestetycznie wyglądają. Lekkie pęknięcie na suficie to często problem w pomieszczeniach, w których zastosowano sufit podwieszany. Najczęściej wykonany jest on z płyt gipsowych, które mają tendencję do pękania w różnych momentach. Niekiedy pęknięcia zdarzają się już podczas montażu – wówczas zwykle zmienia się płytę. Jeśli jednak tego typu uszkodzenie pojawi się na późniejszym etapie, często jest to wina naturalnej pracy stropu. Nawet doskonale zamontowany sufit podwieszany zwykle po pewnym czasie będzie lekko popękany, dlatego warto wiedzieć, jak naprawić pęknięcie na suficie.
W przypadku zwyczajnych sufitów również mogą zdarzać się pęknięcia związane z pracą stropu i osiadaniem budynku. Jeśli nie wyglądają niepokojąco ani nie poszerzają się, prawdopodobnie nie są związane z nieprawidłową konstrukcją, tylko z całkowicie naturalnymi procesami. Niestety, pęknięcie na suficie może być też efektem słabej jakości materiałów wykorzystanych na etapie remontu.
Niezależnie od przyczyny powstania tego typu uszkodzenia wyglądają nieestetycznie. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym mieszkaniem, warto wiedzieć, jak naprawić pęknięcie na suficie.
Pęknięcie na suficie – jak je naprawić?
Po zlokalizowaniu pęknięcia i przygotowaniu stanowiska pracy należy za pomocą szpachelki poszerzyć delikatnie pęknięcie (powinno mieć ok. 3 cm). Następnie trzeba dokładnie oczyścić je z resztek tynku i pyłu za pomocą szczotki. To bardzo ważne, ponieważ na nieoczyszczonej powierzchni wypełnienie nie będzie się dobrze trzymać. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie pęknięcia w celu ochrony szczeliny m.in. przed wchłanianiem wilgoci i powstawaniem kolejnych pęknięć w tym samym miejscu. Specjalny preparat do gruntowania nanosi się na za pomocą pędzla.
To, jaki preparat położysz w kolejnym kroku, zależy do rodzaju materiału, z którego zrobiono sufit. W przypadku sufitów z tynkiem cementowym należy wybrać zaprawę cementową, a z gipsem – zaprawę gipsową. Pęknięcie na suficie musisz dokładnie wypełnić zaprawą. Do jej rozmieszania powinno się użyć specjalnej wiertarki z mieszadłem, a następnie nałożyć masę za pomocą kielni. Przed jej wyschnięciem masę należy dokładnie wygładzić. Po wyschnięciu produktu i upłynięciu około doby trzeba wygładzić tynk za pomocą masy gipsowej. Można łatwo ją nałożyć pacą. Na koniec, po upływie kolejnej doby, całość warto dodatkowo wygładzić za pomocą pacy z siatką ścierną.
Jeśli ubytek jest naprawdę duży, konieczne może być użycie łaty tynkarskiej. W przypadku sufitów podwieszanych najlepszą metodą będzie ponowne spoinowanie płyt gipsowych.
Pęknięcie na łączeniu sufitu i ściany
Pęknięcie na suficie w narożnikach, w których łączą się ze sobą ściany i sufit, bywają bardzo uciążliwe. To właśnie w rogach zazwyczaj powstają pęknięcia związane z naturalnymi naprężeniami budynku. Często występują w miejscach, gdzie łączą się ze sobą różne materiały, np. płyty nośne i kartonowo-gipsowe. Chociaż nie da im zapobiegać, pęknięcia na łączeniu sufitu i ściany również możesz usunąć. Zrobisz to za pomocą taśmy z włókna szklanego i zaprawy – taśma pozwoli na wzmocnienie brzegów pęknięcia, a zaprawa wypełni ubytek. Ważne jest to, aby najpierw wypełnić uszkodzenie, a dopiero później nakleić taśmę. Następnie całość można pokryć zaprawą, a po wyschnięciu dokładnie wygładzić. Dzięki tak przeprowadzonej naprawie pęknięcie na suficie stanie się niewidoczne.