W jaki sposób i czym można czyścić łańcuch rowerowy?

Łańcuch rowerowy to bardzo ważny element napędu każdego jednośladu. Zadbany, właściwie umyty oraz nasmarowany odpowiednim preparatem sprawi, że jazda rowerem będzie wymagała mniej wysiłku, stanie się łatwiejsza i cichsza.

Czyszczenie łańcucha rowerowego nie jest skomplikowanym zadaniem, a akcesoria potrzebne do przeprowadzenia tego zabiegu nie obciążą nadmiernie naszego budżetu, zwłaszcza że można je wykorzystać co najmniej kilka razy.

Lista potrzebnych narzędzi:

  • skuwacz do łańcucha (jeśli nie masz spinek w łańcuchu) lub odpowiednie kombinerki do spinek
  • miękka szczoteczka lub pędzelek
  • kombinerki
  • płyn do czyszczenia łańcucha rowerowego
  • plastikowa butelka, taka, żeby włożyć do niej cały łańcuch przez szyjkę  i później bez problemu go wyjąć.

Dlaczego trzeba czyścić łańcuch rowerowy?

Dlaczego właściwie powinniśmy czyścić łańcuch? Nie wystarczy dobrze opłukać go wodą pod ciśnieniem, a następnie nasmarować? Czy naprawdę trzeba go myć środkiem do czyszczenia łańcucha rowerowego? Tak. I każdy, kto często używa swojego roweru, pokonując nim długie trasy, z pewnością nie raz się przekonał, że aby łańcuch służył długo, trzeba o niego odpowiednio dbać. Regularna troska o właściwą kondycję łańcucha nie tylko sprawia, że jazda rowerem jest łatwiejsza i przyjemniejsza (napęd pracuje lżej i ciszej) ale, lecz także pozytywnie wpływa na koronki kasety i blaty korby, tym samym zwiększając żywotność tych elementów.

Dlatego też łańcuch należy regularnie myć odtłuszczaczem oraz smarować, przy okazji sprawdzając jego naciąg.

Czym myć łańcuch rowerowy?

Na rynku można dostać wiele preparatów do czyszczenia łańcucha rowerowego. Choć ich skład różni się w zależności od producenta i konkretnego środka, każdy z tych specyfików ma właściwości odtłuszczające. Dobry płyn do czyszczenia łańcucha rowerowego powinien łatwo rozpuścić osad, smar i tłusty brud, a następnie dokładnie go wypłukać ze wszystkich szczelin. Środki do czyszczenia łańcucha można zastąpić benzyną, jednak warto pamiętać, że ma ona niebyt miłą woń, którą przesiąkamy nawet mimo użycia ochronnych rękawic. Gotowe, specjalne preparaty mają zwykle znacznie bardziej przyjemny zapach.

Jak wyczyścić łańcuch rowerowy? Przygotowanie do mycia

Choć łańcuch rowerowy można wyczyścić, nie ściągając go z pojazdu, takie mycie jest znacznie mniej dokładne.

Aby wyczyścić go dobrze, musi zostać zdjęty z jednośladu. Jeśli używamy spinek, to zadanie przebiegnie szybko i bez problemu – po prostu odepnijmy spinkę kombinerkami i wyciągnijmy łańcuch. Jeżeli jednak nie używamy ich, musimy użyć skuwacza. Posługując się tym przyrządem, rozpinamy łańcuch. Pamiętajmy, że po umyciu go do ponownego skucia użyć nowego pinu.

Jak czyścić łańcuch rowerowy krok po kroku?

Jeśli już zdjęliśmy z roweru łańcuch i trzymamy go w dłoni, nie pozostaje nam nic innego, jak wykonanie kilku prostych czynności, żeby doprowadzić do ładu zarówno sam łańcuch, jak i inne elementy roweru:

  1. Do plastikowej butelki wkładamy łańcuch i wlewamy preparat czyszczący lub benzynę. Zakręcamy butelkę i energicznie nią potrząsamy. Możemy pozostawić łańcuch w preparacie na określony czas, jeśli tak zaleca producent.
  2. Bezpośrednio po wypłukaniu łańcucha, lub ponownym jego wypłukaniu po odczekaniu czasu zalecanego przez producenta płynu, wyjmujemy łańcuch z butelki. Benzynę (środek) możemy pozostawić do ponownego użycia, przelewając go jednak do szklanego słoika.
  3. Odtłuszczacze odparowują bardzo szybko, dlatego łańcuch jest gotowy do smarowania już po niedługiej chwili.
  4. Zanim zamontujemy i nasmarujemy łańcuch, warto przetrzeć miękką szczoteczką lub pędzelkiem elementy napędu (blaty korby, kółka przerzutki), można również zdemontować tylne koło i wyczyścić kasetę.
  5. Jeśli z roweru korzystamy bardzo często w przełajach i dosłownie codziennie powracamy do domu z rowerem ubłoconym po siodełko, być może warto zamiast ręcznego mycia łańcucha, zastosować specjalną maszynkę przeznaczoną do tego celu.