Tworzymy przestrzeń ogrodową w stylu angielskim - jakimi zasadami warto się kierować?

Przydomowy ogród jest wizytówką i trzeba o niego odpowiednio dbać. Przestrzeń zielona powinna mieć odpowiedni styl – taki, który w pełni odpowiada naszej estetyce i wymaganiom. Jedną z charakterystycznych kompozycji, chętnie tworzonych zarówno przez profesjonalnych ogrodników, jak i amatorów, jest ogród angielski. Warto kierować się odpowiednimi zasadami i wytycznymi, które dominują w tym stylu. 

Ogród angielski to propozycja dla osób, które uwielbiają bliskość natury. W odróżnieniu od wersji nowoczesnych ten styl charakteryzuje bujna, różnorodna roślinność. Można śmiało powiedzieć, że ogród angielski to taki, który z czasem „dojrzewa”. Po kilku latach, gdy wszystkie nasadzenia urosną, zachwyci swoim szlachetnym wyglądem. Tworząc klasyczny ogród w tej stylistyce, powinniśmy pamiętać o kilku wytycznych, które ułatwią nam aranżację.

Lista potrzebnych produktów:

Czym charakteryzuje się ogród angielski?

Ogród to nasza wizytówka. Warto o niego regularnie dbać. Jeśli dopiero aranżujemy przydomową przestrzeń, powinniśmy wybrać odpowiedni styl. Osoby, które interesują się ogrodnictwem i uwielbiają rośliny, mogą zdecydować się na ogród angielski. Charakteryzuje się on bogactwem różnych gatunków kwiatów, krzewów i drzew, które zachwycają kolorystyką. Mówiąc o ogrodach angielskich, warto wspomnieć nieco o ich historii. Pierwsze przestrzenie zielone zaaranżowane w tym stylu pojawiły się już w XVIII wieku. Co ciekawe, były one sprzeciwem wobec dominujących ogrodów francuskich, charakteryzujących się barokowym przepychem, a często także sztucznością. Ogrody angielskie swoją ideą nawiązują do natury i pozwalają na uzyskanie nieco rustykalnego efektu.

Ogrody w tym stylu łączą w sobie kilka niezwykle istotnych cech. Dominuje w nich naturalizm, wolność, a także… romantyzm! W ogrodach angielskich zanikają regularne podziały geometryczne na rzecz powstawania układów opartych na pięknie form naturalnych. Tworząc przydomową przestrzeń w tej stylistyce, mamy niemal całkowitą dowolność. Wielu ogrodników twierdzi, że ogród angielski to wolność zamknięta w ramach ogrodzenia. Zadaniem ogrodu jest ułatwienie bezpośredniego kontaktu z naturą i stworzenie nastroju dla swobodnej kontemplacji piękna przyrody.

Jakie kwiaty powinny się znaleźć w ogrodzie angielskim?

W tej kwestii mamy dużą dowolność. Warto jednak dobierać rośliny ze względu na ich pory kwitnienia, wielkość oraz kształt liści. Ogrody angielskie to swoboda i natura, dlatego obecność zarówno roślin jednorocznych, jak i bylin nie powinna nikogo dziwić. Można powiedzieć, że ta stylistyka nawiązuje nieco do przemijania – kiedy po pewnym czasie jedne rośliny znikają, pojawiają się inne, które również zachwycają swoim urokiem.

Możemy wyróżnić kilka typów roślin, które świetnie sprawdzą się w ogrodach o stylistyce angielskiej. Takie przestrzenie często przypominają bałagan, ten efekt jest jednak zamierzony – w końcu ogrody angielskie to swoboda i bliskość z naturą! Warto też dokonywać prób „okiełznania” dzikiej przyrody i przycinać zbyt wybujałe krzewy czy drzewa. Nie powinniśmy odrzucać roślin, które pojawią się w naszym ogrodzie. Nawet samosiejące się stokrotki mogą tworzyć naprawdę przyjemne dla oka kompozycje.

Rośliny i krzewy obecne w ogrodzie angielskim nie powinny być symetryczne. Choć nasadzenia trzeba w nieznaczny sposób formować, warto zachować charakterystyczną dla tego stylu asymetrię. Co więcej, należy jak najbardziej nawiązywać do natury. Między dziko rosnącymi roślinami często nie ma żadnych przerw. Wyższe gatunki rosną nad tymi niższymi, tworząc idealne aranżacje.

Świetnymi propozycjami nasadzeń mogą okazać się fiołki, konwalie i krokusy. Warto wziąć pod uwagę także zioła – tymianek lub miętę. Charakterystycznymi dla Anglii roślinami są róże. Powinniśmy też rozważyć wprowadzenie roślin pnących.np. winobluszczu trójklapowego. Do ogrodu angielskiego są również wskazane jałowiec chiński, klon palmowy, daglezja zielona czy złotlin japoński.

Dodatki i meble ogrodowe w stylu angielskim

W ogrodach o stylistyce angielskiej nie może zabraknąć elementów małej architektury. W takich przestrzeniach świetnie sprawdzą się pergole – zarówno modele drewniane, jak i ich metalowe odpowiedniki. Możemy posadzić przy nich gatunki roślin pnących, takich jak na przykład róże czy bluszcz. Wielu ogrodników wprowadza do swoich przestrzeni ogrodowych także rozmaite murki czy ścianki ceglane, które nawiązują do klasycznej stylistyki.

W ogrodach angielskich nie może zabraknąć miejsca do relaksu. Jeśli teren jest duży, warto zaopatrzyć się w więcej niż jedną ławkę. Te elementy architektoniczne pozwolą na obserwowanie tętniącego życiem ogrodu z różnych perspektyw. To także świetny sposób na relaks i odcięcie się od szarej rzeczywistości. Poza ławkami w ogrodach w stylu angielskim często pojawiają się altany – możemy postawić dużą lub niewielką altankę, która stanie się przestrzenią do imprezowania w gronie najbliższych i znajomych.

Aranżując ogród w stylu angielskim, nie zapominajmy o funkcjonalnych meblach. Można wyposażyć się w komplet żeliwnych sprzętów, które świetnie nawiązują do klimatu romantycznego. Dobrym rozwiązaniem będą też modele drewniane, współgrające z otaczającą nas naturą. W przestrzeni ogrodowej utrzymanej w stylu angielskim nie możemy przesadzać z małą architekturą – należy pamiętać, że to natura powinna dominować! Rzeźby i monumenty występują pojedynczo i są nieliczne. Mogą nimi być rzeźby figuralne, które przedstawiają postacie z mitologii antycznej, związane z przyrodą. Są eksponowane na tle zieleni.