Jak sadzić bluszcz przy płocie? Najważniejsze wskazówki

Bluszcz pospolity (łac. Hedera helix) to wdzięczna roślina, która znana jest od stuleci. Cenili ją starożytni Grecy i Rzymianie – była postrzegana jako symbol długowieczności i nieśmiertelności. Bluszcz rośnie nawet 300 lat i jest niezwykle odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne.

W Polsce Hedera helix występuje naturalnie w lasach, gdzie jest dość inwazyjną rośliną, wypierającą inne gatunki. Zimozielony i szybko rosnący bluszcz cieszy się uznaniem ogrodników. Często można spotkać go w przydomowych ogrodach – posadzony przy płocie, tarasie czy altanie pełni funkcję żywej zasłony przed ciekawskimi spojrzeniami.

Lista potrzebnych produktów:

  • łopatka do sadzenia

  • sadzonki bluszczu.

Bluszcz – jak sadzić tę roślinę i kiedy warto to zrobić?

Bluszcz pospolity to doskonała roślina maskująca. Swobodnie pnie się po siatce ogrodzeniowej, pełnym płocie, murze czy ścianie. Nadaje się na pergole i altany, tarasy, a nawet balkony. Oplatając drzewa, nie szkodzi im – wykorzystuje jedynie ich korę jako podporę dla korzeni przybyszowych.

Warto go sadzić w każdym ogrodzie – bluszcz jest wiecznie zielony i dość łatwy w uprawie, a przy tym niezwykle odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Szybko rośnie – w ciągu kilku lat jest w stanie pokryć naprawdę spore powierzchnie. Ze względu na liczne zalety tej rośliny, często praktykowane jest sadzenie bluszczu przy płocie i innych elementach architektury ogrodowej. W ten sposób tworzy się naturalne zasłony chroniące przed kurzem i wzrokiem przechodniów czy sąsiadów.

Jak sadzić bluszcz przy ścianie, płocie lub pergoli? Wybór podłoża i odpowiedniej pory sadzenia

Uprawa bluszczu nie nastręcza wielu trudności. Hedera helix jest na tyle odporną rośliną, że prawdopodobnie będzie rosła dobrze nawet na słabym podłożu, zarówno w pełnym cieniu, jak i pełnym słońcu. Najbardziej jednak bluszcz pospolity lubi półcień oraz żyzne, próchnicze gleby.

Hedera helix nadaje się dla początkujących ogrodników. Niewykluczone, że zniosłaby nawet sadzenie podczas mrozów, jednak najlepiej ją zasadzić już po ostatnich przymrozkach (w kwietniu) lub jeszcze przed pierwszymi przymrozkami jesiennymi (najpóźniej w październiku). Specjaliści zalecają, żeby zrobić to w maju lub we wrześniu.

Jak sadzić bluszcz przy płocie krok po kroku

Sadzenie bluszczu przy płocie należy rozpocząć od przygotowania wszystkich niezbędnych narzędzi i sadzonek. Kiedy zgromadzimy potrzebne materiały, możemy przystąpić do pracy, której efektem będzie piękny, zimozielony żywopłot.

Krok pierwszy – przygotowanie podłoża

Bluszcz pospolity lubi żyzną i próchniczą glebę, jeśli więc ziemia w ogrodzie nie spełnia tych warunków, należy ją wymienić. Można samodzielnie przygotować mieszankę w postaci ziemi liściowej lub dobrze rozłożonego kompostu albo kupić gotowe podłoże o 5,5–6,5 pH.

Krok drugi – rozplanowanie sadzonek

Jak gęsto sadzić bluszcz przy płocie? Sadzonki umieszczamy w odległości około 30 cm, maksymalnie 1 m od siebie. Większe odstępy są korzystne w późniejszym stadium rozwoju rośliny, ale jeśli zależy nam na szybkim uzyskaniu gęstej ściany bluszczu, lepiej pozostać przy 30–40 cm. Na podobną odległość należy odsunąć sadzonki od płotu.

Krok trzeci – sadzenie

Sadzenie rozpoczynamy od wykopania dołków o wymiarach 50 × 50 cm. Za pomocą łopaty wypełniamy je przygotowaną wcześniej ziemią. Korzystając z łopatki, umieszczamy roślinę w dołku na takiej głębokości, na jakiej znajdowała się wcześniej w pojemniku.

Przy sadzeniu warto pamiętać o założeniu rękawic ogrodowych, żeby chronić ręce przed zabrudzeniem żyzną glebą.

Krok czwarty – podlewanie

Po lekkim ubiciu i zgrabieniu gleby wokół sadzonek należy je podlać. Przyda się tu konewka, jeśli jednak mamy odpowiedniej długości wąż, nawodnimy rośliny szybciej i łatwiej.