Jak i kiedy wykonać oprysk na mrówki?

Ogród to miejsce, o które szczególnie dbamy. Każdy ogrodnik chce, aby jego plony były piękne. Niestety, mogą w tym przeszkodzić uciążliwe mrówki. Te niewielkie owady tworzą mrowiska, wewnątrz których znajdziemy setki, a niekiedy nawet tysiące osobników. Walka z nimi jest trudna, ale dzięki dobraniu odpowiednich środków jak najbardziej możliwa. Warto wykonać oprysk na mrówki. 

Mrówki to jeden z wielu gatunków owadów, które są obecne w naszym ogrodzie. Ogrodnicy często postrzegają je jako pożytecznych pomocników, utrzymujących glebę w dobrej kondycji. Niestety duże kolonie mrówek potrafią skutecznie zniszczyć rabaty pełne zdrowych roślin. Jeśli na naszej działce pojawiło się zbyt wiele owadów, powinniśmy rozważyć wykonanie oprysków z wykorzystaniem preparatów chemicznych. 

Lista potrzebnych produktów:

Mrówki, czyli owady liczone w setkach

W ogrodach aż roi się od owadów. Niektóre z nich są pożyteczne i pomagają naszej glebie czy roślinom odpowiednio wzrastać. Niestety pojawia się też robactwo, które nie jest ani użyteczne, ani nie wyglądają zbyt przyjemnie. Prawdopodobnie niemal każdy ogrodnik mierzył się z problemem mrówek w swoim ogrodzie. 

Mrówki występują na całym świecie – możemy wyróżnić aż 600 gatunków. Spośród innych owadów, wyróżniają się tym, że tworzą „minispołeczeństwa”. Ich życie jest zorganizowane, a poszczególne osobniki z kolonii zajmują się określonymi zadaniami. 

W jednym gnieździe możemy naliczyć setki, a niekiedy nawet tysiące tych niewielkich owadów. Mrówki rozmnażają się w szybkim tempie. Co ciekawe, przez wielu ogrodników są nazywane robactwem pożytecznym. Nic dziwnego – ich obecność pozwala na szybsze wysiewanie się roślin. Przenoszą nasiona i oczyszczają ściółkę z odpadów. Co więcej, napowietrzają glebę poprzez tworzenie sieci tuneli oraz eliminują inne owady, które niszczą korzenie roślin. Z tego powodu w niektórych przypadkach ogrodnicy decydują się na pozostawienie mrowisk w swoim ogrodzie. 

Mrówki mogą wyrządzić wiele szkód w ogrodzie

Niestety, mrówki potrafią być bardzo skutecznymi niszczycielami upraw. Wszystko zależy od tego, jak duża kolonia jest obecna na naszej działce. Warto pamiętać, że nawet niewielkie mrowisko z czasem może rozrosnąć się do naprawdę dużych rozmiarów. W takim przypadku mrówki będą tworzyły niechciany bałagan nie tylko na rabatach, lecz także w ogrodzie.

Większe kolonie żyją głównie w murawie i przy dużych skupiskach nasadzeń, na przykład klombach czy rabatach. Wielu ogrodników porównuje mrówki do kretów. Nic dziwnego, bo te niewielkie stworzenia również potrafią zniszczyć zadbany ogród. Na szczęście są nieco łatwiejsze do wytępienia niż krety. 

Mrówki zwykle żyją pod roślinami i uszkadzają ich systemy korzeniowe. Choć to proces powolny, zdecydowanie wpływa negatywnie na kondycję poszczególnych nasadzeń. Często można wówczas zauważyć charakterystyczne „łyse” obszary na trawniku. Te niewielkie owady niszczą więc murawę i spowalniają jej wzrost. 

Jak wykonać oprysk na mrówki?

Walka z mrówkami w niektórych przypadkach może okazać się dość łatwym zadaniem. W przypadku niedużych skupisk tych owadów warto zacząć od zastosowania naturalnych metod. Mrówki nie lubią zapasu roślin takich jak bazylia, mięta czy tymianek. Jeśli jednak problemem są duże, rozsiane po całym ogrodzie skupiska tych owadów, musimy zainwestować w odpowiedni preparat chemiczny.

Aby przygotować się do wykonania oprysku, powinniśmy zaopatrzyć się w rękawice ogrodnicze. Wielu ogrodników zakłada także gogle ochronne, które zabezpieczają delikatne partie ciała przed dostaniem się chemikaliów. Podstawowym narzędziem w walce z mrówkami jest specjalny spryskiwacz ciśnieniowy. Preparat chemiczny wystarczy rozcieńczyć w odpowiedniej ilości wody. 

Za pomocą takiej mieszanki powinniśmy wykonać oprysk punktowy, czyli zastosować go na odkryte gniazda. Istotne będzie także spryskanie znanych ścieżek, po których przemieszczają się owady. To skutecznie wyeliminuje większość niechcianych gości w ogrodzie. W przypadku niektórych preparatów oprysk na mrówki powinno się powtarzać co kilka miesięcy. Zazwyczaj stosuje się go wiosną lub latem.