Naprawa uszczelki pod głowicą to koszmar każdego kierowcy. Wymiana jest kosztowna, a odwlekanie jej grozi całkowitym uszkodzeniem silnika. Jeśli zaobserwujemy jeden z sygnałów świadczących o uszkodzeniu uszczelki, nie bagatelizuj problemu i od razu skieruj się do mechanika.
Naszą czujność powinna wzbudzić nierówna praca silnika oraz stale ubywający płyn chłodniczy, który wymusza częste uzupełnianie jego poziomu. O problemie świadczyć może również biały dym wydobywający się z rury wydechowej oraz specyficzny „orzechowy” nalot na spodniej części nakrętki zbiornika płynu chłodniczego.
Lista potrzebnych produktów/narzędzi:
- uszczelka pod głowicę
- klucze
- inne niezbędne narzędzia do demontażu i montażu silnika
- śruby głowicy (w wielu modelach wymiana jest wymagana po każdym odkręceniu)
- profesjonalny sprzęt do obróbki głowicy silnika.
Wymiana uszczelki pod głowicą – jak przebiega krok po kroku?
Montaż uszczelki pod głowicą nie jest prostym zadaniem. Jeśli zaobserwowaliśmy objawy mogące świadczyć o potrzebie wymiany tego niezbędnego dla prawidłowej pracy jednostki napędowej elementu, kolejnym krokiem powinien być zakup sprzętu do wykrywania spalin w układzie chłodniczym. Jeśli wynik testu okaże się niekorzystny (tj. spaliny zostaną wykryte), konieczna będzie wymiana uszczelki. Zwykle nowa nie kosztuje więcej niż 200 zł. Do tego w wielu pojazdach dochodzą śruby głowicy (koszt zakupu pomiędzy 70-300 zł za komplet) oraz uszczelka pokrywy zaworów (20-200 zł) i uszczelki kolektorów. W 90% przypadków przy okazji wymienia się też rozrząd, bo i tak należy go zdjąć.
Aby móc dokonać wymiany, konieczny będzie demontaż głowicy. Najpierw jednak musimy się do niej dostać. Będzie się to wiązało ze zdemontowaniem innych ważnych układów silnika, takich jak rozrząd. Proces może nieco się różnić w zależności od marki oraz modelu samochodu. Dlatego warto wcześniej zapoznać się z instrukcją pojazdu. Jednak kiedy już dostaniemy się do głowicy i z sukcesem ją zdemontujemy, kolejnym krokiem będzie sprawdzenie jej szczelności i poddanie obróbce mechanicznej.
Obróbki dokonuje się za pomocą profesjonalnego sprzętu, który znajduje się na wyposażeniu szlifierskiego pracującego przy takich rzeczach, jak szlifowanie bloków, głowic, wałów itp. W wyniku tego zabiegu powierzchnia głowicy staje się idealnie płaska. Dzięki temu przylega szczelnie do uszczelki, co gwarantuje trwałość naprawy.
Naprawa uszczelki pod głowicą – dlaczego jest tak droga?
Ile trwa wymiana uszczelki pod głowicą i dlaczego jej naprawa wiąże się z tak dużymi kosztami? Całe przedsięwzięcie jest czasochłonne i drogie. Ma to związek z tym, że głowica jest jednym z głównych elementów naszego silnika. Dostać się do niej można dopiero po demontażu wielu innych podzespołów. Samo to stanowi wyzwanie przerastające możliwości większości kierowców. Jeśli nie znasz się na mechanice, to lepiej oddaj samochód do wyspecjalizowanego warsztatu i nie próbuj tego robić na własną rękę. Ponadto obróbka głowicy wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu, którym dysponują zwykle tylko mechanicy, na co dzień zajmujący się naprawami samochodów.
W trakcie prac często okazuje się, że głowica i uszczelka nie są jedynymi częściami wymagającymi naprawy. Instalując nową uszczelkę, musimy liczyć się z koniecznością wymiany innych simmeringów i pomniejszych części. Nie są one drogie, ale po zsumowaniu kosztów często okazuje się, że za remont silnika trzeba bardzo dużo zapłacić. Jednak nie warto oszczędzać. Bagatelizowanie objawów lub zdecydowanie się na wymianę uszczelki bez obróbki głowicy i innych części jest rozwiązaniem tymczasowym i krótkotrwałym. Samochód przejedzie kilkaset, być może nawet kilka tysięcy kilometrów, ale problem powróci, jeśli w międzyczasie silnik nie ulegnie całkowitemu zatarciu. Nie warto iść na łatwiznę i bagatelizować problemu, ponieważ może to skutkować pełnym uszkodzeniem jednostki napędowej i całkowitym unieruchomieniem pojazdu.