Drewno w gospodarstwach domowych nadal jest najczęściej wykorzystywane do palenia w kominku lub piecu. Wielu z nas czeka zatem rąbanie drewna na opał. Przed pracą należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i wybrać właściwe narzędzie. Podpowiadamy, jak rąbać drewno siekierą.
Wiosna to najlepszy czas na rąbanie drewna. Po ścięciu drzewo będzie jeszcze wilgotne, co ułatwia rozłupywanie, a porąbane i odpowiednio ułożone kawałki drewna zdążą wyschnąć przed kolejnym sezonem grzewczym.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
Czym rąbać drewno?
Do rąbania drewna najczęściej wybierana jest siekiera. Narzędzie o prostej budowie, składające się z trzonka i głowicy, jest najłatwiejszym w użyciu przyrządem do rozłupywania drewna. Siekiery dostępne na rynku mają podobną budowę. Trzonek może być wykonany z drewna, włókna szklanego lub kompozytu, natomiast głowicę tworzy najczęściej stal węglowa. Siekiery, które są odpowiednie do rąbania drewna, można podzielić na kilka rodzajów.
- Siekiera uniwersalna (bywa nazywana też siekierą gospodarską) – przyda się nie tylko do rąbania drewna, lecz także innych prac przy domu. Modele uniwersalne są poręczne, lekkie i wygodne w użytkowaniu.
- Siekiera rozłupująca – szczególnie przydatna, jeśli ma się dużo drewna do porąbania, gdyż znacznie przyspiesza i ułatwia pracę. Zbudowana jest z masywnej, krótkiej głowicy i długiego prostego trzonka. Siekiera rozłupująca to wytrzymały i trwały, jednak dość ciężki model, więc nie każdy będzie w stanie się posługiwać tym narzędziem.
- Toporek – może stanowić uzupełnienie jednej z wymienionych wyżej siekier. Jest bardzo lekki i poręczny, jednak można nim rozłupywać jedynie małe kawałki drewna.
Jak rąbać drewno siekierą?
Podczas rąbania drewna siekierą istotne znaczenie ma bezpieczeństwo. Tego rodzaju praca z drewnem bywa często kontuzjogenna. W trakcie rozłupywania kawałki drewna łatwo mogą zranić skórę lub oczy, a siekiera spaść na stopę. Dlatego tak ważne jest ubranie ochronne. Pracując przy obróbce drewna, zawsze trzeba pamiętać o założeniu okularów ochronnych, rękawic roboczych i zabudowanego, twardego obuwia.
Kolejną ważną kwestią przy rąbaniu drewna jest przygotowanie odpowiedniego miejsca do pracy. Na czym powinno się rąbać? Drewno należy rozłupywać na szerokim i stabilnym pniaku, który musi stać na równie stabilnym i płaskim podłożu. Powierzchnia nie może być miękka, gdyż zmniejszy to siłę uderzeń siekierą. Pniak, na którym będzie ułożony kawałek drewna, powinien sięgać twoich kolan.
Zajmij bezpieczną pozycję. Kawałek drewna musi być od ciebie oddalony o co najmniej 40 cm. Najlepiej ustaw go na najbardziej oddalonej od siebie części pniaka – jeśli nie trafisz w drewno, siekiera zatrzyma się na pniu, a nie na twoich nogach. Nigdy też nie przytrzymuj rąbanego drewna.
Drewno najlepiej rozłupuje się prostymi uderzeniami z góry na dół. Trzymaj siekierę pewnie w obu dłoniach, za koniec trzonka, uginając przy tym lekko kolana. Staraj się trafić ostrzem w sam rdzeń drewna. Jeśli kawałek jest sękaty, celuj w sęk. Duży pień należy zacząć rozłupywać od krawędzi, kawałek po kawałku.
Jeśli przy pierwszym uderzeniu nie uda ci się rozłupać danego kawałka, a siekiera wbije się w drewno, spróbuj ją odwrócić i uderzyć drugą stroną w pniak. Drewno powinno dać się w ten sposób rozłupać. Uważaj jednak, aby nie spadło podczas zamachu siekierą. Do rąbania bardzo sękatego lub twardego drewna możesz wykorzystać kliny, które ułatwią pracę. Należy je wbić w kawałek drewna przy pomocy młoto-siekiery, a następnie dobijać samą siekierą – powinno to doprowadzić do pęknięcia drewna.