Z uwagi na zmienność pogody nie da się jednoznacznie określić, kiedy wymienić opony na letnie. Przyjmuje się jednak, że „zimówki” należy zmienić na letnie ogumienie, kiedy temperatura przez całą dobę nie spada poniżej 7 stopni Celsjusza.
W niższych temperaturach mieszanka, z której wykonano oponę letnią, nadmiernie twardnieje, pogarszając właściwości jezdne opony. Z kolei zbyt długie użytkowanie „zimówek” przy wyższych temperaturach powietrza skutkuje ich szybszym zużyciem, a w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do wypadków. Mieszanka dla modeli zimowych jest bardzo miękka, więc podczas wysokich temperatur opona mogłaby zsunąć się z felgi w trakcie jazdy, skutkując poważnym wypadkiem.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
- klucz elektryczny lub hydrauliczny;
- komplet kół z letnimi oponami.
Zmiana opon na letnie – kiedy kupić i jakie wybrać?
Idealną opcją jest zakup nowych opon letnich o jak najświeższej dacie produkcji. Niestety, dobre opony to spory wydatek, dlatego wielu użytkowników aut decyduje się na kompromis, kupując nowe opony, ale o nieco gorszych parametrach technicznych, lub używane starsze, lecz z wyższej półki.
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup opon nowych, czy używanych, warto zainteresować się tą kwestią jeszcze zimą. Ceny są wtedy nieco niższe, a sprzedający bardziej skłonni do negocjacji. Czym kierować się przy wyborze? Na pewno należy wziąć pod uwagę:
- datę produkcji – przy zakupie opon obowiązuje zasada, że im są nowsze, tym lepiej. Przepisy dopuszczają sprzedaż opon jako nowe, jeśli data ich produkcji nie przekracza 3 lat. Trzeba jednak wiedzieć, że ogumienie przechowywane na felgach, nawet jeśli było mało używane, starzeje się szybciej. Kupując opony używane, warto zdecydować się na roczne lub dwuletnie;
- rozmiar opon – muszą bezwzględnie pasować do naszych felg oraz modelu auta. Najlepiej kupić produkt o rozmiarze wskazanym w instrukcji obsługi samochodu. Jeśli mimo wszystko chcemy wybrać mniejszy rozmiar średnicy, mając na względzie np. oszczędności, nie przekraczajmy różnicy 2% w stosunku do średnicy opony zalecanej przez producenta;
- indeks prędkości – każda opona dopuszczona do ruchu w Unii Europejskiej musi mieć oznaczenie w postaci kolejnych liter alfabetu, przy czym litera A dodatkowo ma cyfry. Np. opona o indeksie A1 pozwala na rozwinięcie prędkości maksymalnej przy pełnym obciążeniu pojazdu wynoszącej 5 km/h, a opona o indeksie M – 130 km/h;
- indeks nośności – parametr określający nośność maksymalną wyrażoną w kilogramach i obliczoną dla prędkości maksymalnej opony. Indeks nośności to liczba dwu- lub trzycyfrowa, np. indeks nośności 60 oznacza nośność 250 kg, a indeks 117 – 1285 kg.
Jak wymienić opony krok po kroku?
Żeby wymienić opony w samochodzie samodzielnie, trzeba dysponować całymi kołami. Wymiana samych opon jest możliwa tylko w sytuacji, gdy możemy użyć ściągacza (montażownicy). Jeżeli mamy dwa komplety kół, przed przystąpieniem do zamiany zimowych na letnie należy wybrać odpowiednie miejsce, zaparkować tam auto, wyłączyć silnik, wrzucić bieg i zaciągnąć hamulec ręczny. Wykonujemy następujące czynności:
- Używając klinów lub cegieł, blokujemy opony z tej strony samochodu, która będzie spoczywała na podłożu.
- Podkładamy lewarek w odpowiednim miejscu, żeby podniesienie auta było możliwe. Unosimy pojazd na minimalną wysokość umożliwiającą swobodne zdjęcie koła.
- Odkręcamy pierwsze z kół, używając klucza ręcznego, a następnie elektrycznego bądź hydraulicznego, jeśli takimi dysponujemy.
- Zdejmujemy koło z zimową oponą i nakładamy to z letnim ogumieniem. Przykręcamy.
- Czynności 3. i 4. powtarzamy dla drugiego koła po uniesionej stronie samochodu.
- Opuszczamy auto.
Tę samą procedurę stosujemy dla kół po drugiej stronie auta. Na koniec za pomocą klucza ręcznego dokręcamy wszystkie śruby.
Kiedy opony letnie i zimowe zastąpić całorocznymi?
Opony letnie przeznaczone są do jazdy w ciepłych miesiącach, natomiast zimowe – w okresie chłodów i mrozów. Optymalną sytuacją jest w naszej strefie klimatycznej komplet zarówno jednych, jak i drugich opon. Większość kierowców przestrzega tej zasady i jest to słuszne podejście.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ze względów ekonomicznych i eksploatacyjnych można pozwolić sobie na zastąpienie dwóch zestawów opon jednym, tzw. całorocznym. Przykładowo, kiedy auto używane jest sporadycznie i w przypadku szczególnie niekorzystnych warunków (np. podczas ekstremalnych upałów lub bardzo śliskich, zaśnieżonych i oblodzonych nawierzchni), można po prostu z niego nie korzystać.