Wybierając klucze do motocykla, możemy kierować się podobną zasadą, co przy wyborze kluczy do auta. Do kół będzie pasował klucz z zakresem 40–200 Nm. Do pracy przy silniku niezbędny będzie sprzęt z momentem w granicach 30 Nm. Do drobnych elementów wystarczy zakres 20 Nm.
Jaki klucz dynamometryczny do motocykla?
Klucz dynamometryczny pomoże nam w dokręcaniu i odkręcaniu śrub oraz nakrętek z ogromną precyzją. Producenci śrub określają bowiem siłę (zwaną momentem), z jaką powinny być dokręcane poszczególne śruby. Klucz dynamometryczny jest narzędziem, dzięki któremu możemy wybrać ten moment i zastosować to rozwiązanie podczas pracy. Jest to możliwe dzięki budowie klucza dynamometrycznego, a konkretnie specjalnej sprężynie, która podczas wybierania odpowiedniego momentu napina się w określony sposób i umożliwia użycie klucza w określonych warunkach. Gdy moment (siła), który ustalimy, zostanie osiągnięty, wówczas klucz zostaje „zablokowany”. Precyzyjna praca, jaka możliwa jest dzięki użyciu klucza dynamometrycznego, powoduje, że jest to narzędzie wykorzystywane w wielu dziedzinach. Z powodzeniem może funkcjonować jako klucz dynamometryczny do motoru, ale również stosowany jest przy naprawie i regulacjach w samochodach oraz rowerach. Podczas mocowania koła użycie tego narzędzia może zapobiec zbyt mocnemu dokręcaniu śrub i ich zapieczeniu. Z kolei jako klucz do motoru możemy wykorzystać mały klucz dynamometryczny. Stosuje się go do dokręcania świec. Jest to bezpieczne rozwiązanie również wtedy, gdy czeka nas dokręcanie nakrętek lub śrub wykonanych z tworzyw sztucznych. Tylko narzędzie z tzw. niewielkim momentem (4–6 Nm) będzie w stanie sprawnie połączyć te elementy.
Klucze do motocykla – rodzaje kluczy dynamometrycznych
Informacje dotyczące tzw. momentu dokręcenia śruby producent sprzętu powinien podać w instrukcji obsługi. Siła, z jaką ma być dokręcona, zależy od rodzaju materiału, z jakiego została wykonana, a także od rozmiarów. Moment podawany jest w niutonometrach. Specjalne tabele dołączane do kluczy powinny rozwiać wątpliwości, z jakim momentem klucz należałoby użyć do konkretnej śruby. Każdy właściciel klucza dynamometrycznego powinien wiedzieć, by nie odkręcać nim zapieczonych śrub. Możemy w ten sposób bardzo szybko doprowadzić do zniszczenia narzędzia. Istotne jest również, by klucz dynamometryczny przechodził okresowe przeglądy, które przedłużą bezawaryjne funkcjonowanie sprzętu. Klucz dynamometryczny do motocykla powinien zostać skalibrowany w profesjonalnym serwisie, by jego wskazania były prawidłowe. Jeśli narzędzia będziemy używać często, ale nie dostosujemy się do wskazań producenta, wówczas szybko stanie się ono bezużyteczne. Z tego powodu przed każdym użyciem klucza warto sprawdzić, czy jest w pełni sprawny. Tym bardziej że używanie go zgodnie z przeznaczeniem ma wiele zalet. Skręcane kluczem dynamometrycznym elementy nie rozciągają się, bez problemów można je również później odkręcić.
Jaki klucz dynamometryczny do motocykla wybrać? Popularne rodzaje i ich charakteryzacja:
Klucz dynamometryczny wychylny
– kiedy śruba zaczyna stawiać opór podczas przykręcania, następuje wychylenie wskaźnika narzędzia. Otrzymany wynik należy porównać ze wskazaniem na skali.
Klucz dynamometryczny wskazówkowy – klasyczny przykład narzędzia wyposażonego w tarczę, której wskazówka wychyla się, gdy śruba zaczyna stawiać opór. Należy sprawdzić na skali siłę, z jaką dokręcany jest wkręt.
Elektroniczny klucz dynamometryczny
– nowoczesne, precyzyjne narzędzie, które działa we współpracy z komputerem. Kiedy ustalony moment obrotowy jest przekraczany, urządzenie informuje o tym sygnałem dźwiękowym.
Klucz dynamometryczny sprzęgłowy
– kiedy osiągasz moment obrotowy, blokada włącza się samoistnie po przekroczeniu ustalonej wartości.
Klucz dynamometryczny mechaniczny
– „pierwowzór” wszystkich kluczy, zwany popularnie klikiem. Kiedy osiągasz moment obrotowy, zapadka blokuje sprężynę i rozlega się charakterystyczny odgłos.
Klucz dynamometryczny elektroniczny
– pozwala na bardzo precyzyjną pracę oraz ma wiele przydatnych funkcji, dzięki czemu jest ona łatwiejsza. To na przykład mechanizm zapamiętywania ustawień, który pozwala w dowolnym momencie przełączyć się z jednego schematu na drugi. Dodatkowo ten rodzaj kluczy może kooperować z komputerem, a jego pamięć zgrywana jest wówczas na dysk twardy. Niestety, to dość drogie urządzenie.
Dokładne parametry klucza dynamometrycznego do motocykli podaliśmy na początku artykułu, ale narzędzia te można dobierać również pod kątem przydatnych funkcji. Przede wszystkim jednak warto kupić klucz, który będzie odpowiadał zakresowi pracy. To znaczy, że nie ma potrzeby inwestowania w drogi klucz elektroniczny, kiedy chcemy nim dokręcać wyłącznie śruby w kołach. Do amatorskiego użytku wystarczą klucze z klikiem czy klucze łamane.