Spuszczanie paliwa z baku - jak to zrobić? Różne sposoby

Czasami różne sytuacje zmuszają nas do spuszczenia paliwa z baku. Jedną z nich jest wlanie złego rodzaju paliwa. Aby nie zniszczyć silnika, trzeba je spuścić. Istnieje kilka sposobów na to, jak zrobić to szybko i sprawnie.

Pamiętaj, by spuszczanie paliwa zawsze wykonywać po uprzednim przygotowaniu. Jeśli nie masz odpowiednich akcesoriów ochronnych, lepiej zrezygnuj z tej czynności, ponieważ to zadanie niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. 

Lista potrzebnych produktów: 

  • wężyki

  • szmatka

Jak spuścić paliwo z baku za pomocą pompki?

Obecnie rynek oferuje wiele urządzeń, które są przydatne podczas spuszczaniu paliwa. Jednym z nich jest specjalistyczna pompka akumulatorowa. To łatwy w użyciu sprzęt, dzięki któremu szybko i bezpiecznie wykonasz tę czynność. 

Inne rozwiązanie, które jest równocześnie odpowiedzią na pytanie, jak zlać paliwo z baku, stanowi skorzystanie z pompki ręcznej, czyli tzw. gruszki. Jest mniej skuteczna niż akumulatorowa i wymaga nieco więcej wysiłku. 

Pompka elektryczna to kolejny produkt, który się przydaje. Przed zakupem zwróć uwagę na wydajność poszczególnych modeli. Sprzęt ten jest wyposażony w zawór oraz filtr. To droższe rozwiązanie niż urządzenia ręczne lub akumulatorowe, ale pompka elektryczna może być używana nawet w niskiej temperaturze. 

Jak ściągnąć paliwo z baku krok po kroku?

  1. Zaparkuj samochód na równym podłożu. Zaciągnij ręczny, wrzuć jedynkę i wyjmij kluczyki ze stacyjki.
  2. Wypnij z filtra przewód wylotowy paliwa (jego umiejscowienie różni się w zależności od modelu). 
  3. Podepnij wężyki z pompką. Zamontuj wiertarkę na wałku mechanizmu pompującego. Wciśnij wąż zasysający do wyciągniętego przewodu ze zbiornika paliwa. Wąż wylotowy umieść w kanistrze. 
  4. Przytrzymaj pompkę jedną ręką i uruchom ją za pomocą wiertarki. Pilnuj, by kanister stał stabilnie, ponieważ może łatwo się przewrócić. 

Ściąganie paliwa za pomocą pompki to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Dzięki niej zrobisz to szybko i niskim kosztem. Warto wiedzieć również, jak spuścić paliwo z baku bez pompki. 

Jak spuścić paliwo z baku wężykiem? 

Jeśli kiedykolwiek słyszałeś o spuszczaniu paliwa wężykiem, na pewno wiesz, że takie rozwiązanie wiąże się z koniecznością zasysania go ustami. Pamiętaj, że to ostateczność! Jedną końcówkę włóż do baku, a drugą zassij paliwo ustami i szybko przełóż do kanistra. Nie jest to najbardziej skuteczny sposób, w dodatku może być niebezpieczny dla zdrowia. Jeśli możesz spuścić paliwo w inny sposób, nie wahaj się. Nie ryzykuj i – zamiast skorzystać z tego sposobu – zainwestuj w specjalistyczną pompkę. Bezpieczniej wydać kilka złotych, niż ryzykować własnym zdrowiem.

Jak ściągnąć paliwo z baku? Kilka porad i wskazówek

Odpowiednia wiedza to podstawa. Może się wydawać, że spuszczanie paliwa to bułka z masłem, jednak tak nie jest. Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, dzięki którym wszystko pójdzie sprawnie i bezpiecznie. 

Na początek warto zastanowić się, jak spuścić paliwo z baku z sitkiem. Czy to w ogóle możliwe? Sitko antykradzieżowe jest jednym ze sposobów na zabezpieczenie samochodu przed potencjalnymi złodziejami. Kształt dna oraz wielkość otworów skutecznie utrudniają spuszczenie paliwa, a jednocześnie nie stanowią problemu w trakcie tankowania pojazdu. Jeśli masz auto z sitkiem, wówczas może być konieczny demontaż wlewu. 

Jeśli ściągasz paliwo, rób to na świeżym powietrzu, ale z dala od potencjalnych źródeł ognia (paliwo jest łatwopalne). Pamiętaj o tym, by podłożyć pod kanister szmatkę, żeby ciecz nie dostała się do gruntu. 

Skorzystaj z opasek zaciskowych na wężykach. Dzięki temu unikniesz wycieku benzyny. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć przewodu paliwowego, włóż wąż prosto do baku (jeżeli nie masz sitka antykradzieżowego).

Niektórzy producenci ułatwiają nam to zadanie, montując korki od spodu zbiornika, w takim wypadku będzie potrzebny podnośnik, by unieść auto oraz kobyłki, by je zabezpieczyć w powietrzu, odpowiedni klucz i wanienka do zlewania paliwa, najlepiej z odpowiednio wyprofilowanym dzióbkiem, by przelać je później do kanistra.