Wiele osób zastanawia się, kiedy jest odpowiedni moment na naostrzenie łańcucha piły spalinowej. Wbrew pozorom bardzo łatwo zorientować się, kiedy należy to zrobić. Gdy stępi się łańcuch, praca przy użyciu pilarki staje się o wiele trudniejsza, a przecinanie np. drewna wymaga znacznie większego wysiłku.
Kolejnym sygnałem, że nadszedł czas naostrzyć naszą piłę, jest coraz większe zapylenie podczas pracy pilarki. Wszystko jednak zależy od tego, jakie materiały najczęściej są przez nas używane do obróbki.
Czym naostrzyć łańcuch do piły?
Łańcuch do piły da się naostrzyć kilkoma narzędziami. Można wykorzystać chociażby pilnik z prowadnicą. Prowadnicę zakłada się wówczas na łańcuch, dzięki czemu możemy wygodnie korygować jej położenie, ustawiając odpowiedni kąt. Oprócz tego warto użyć pilnika płaskiego, który świetnie wyrówna wysokości organiczników wióra, oraz elektrycznej szlifierki do łańcuchów, która jest prawdopodobnie najpopularniejszym sprzętem, jeśli chodzi o ostrzenie zębów pilarki. Elektryczna szlifierka w prosty i wygodny sposób naostrzy wszystkie łańcuchy wykorzystywane w pilarce.
Jak naostrzyć łańcuch do piły?
Jeżeli nie mamy zdolności manualnych, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie pozostawienie pilarki w punkcie serwisowym, gdzie fachowcy w profesjonalny sposób zaopiekują się naszym sprzętem.
Jak należy samodzielnie prawidłowo naostrzyć łańcuch? To wcale nie jest tak trudne, jak się może na pierwszy rzut oka wydawać. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Na początek musisz dobrać odpowiednią średnicę pilnika okrągłego oraz zaznaczyć ząb tnący, od którego zaczniesz ostrzenie. Następnie powinieneś naostrzyć wszystkie zęby tnące na taką samą długość oraz powtórzyć tę czynność na drugiej stronie pilarki. Podczas ostrzenia pamiętaj jednak, by pilnik zawsze był prowadzony pod kątem 90 stopni do powierzchni prowadnicy. Niezwykle istotne jest także to, by prowadzić go w taki sposób, aby maksymalnie 1/4 średnicy pilnika wystawała ponad górną połać zęba tnącego.
Łańcuch można również naostrzyć inną metodą, a mianowicie za pomocą szlifierki do łańcuchów. W przypadku tego rozwiązania łańcuch umieszcza się w prowadnicy szlifierki, a następnie ustawia się go w taki sposób, aby tarcza szlifierska trafiała na najkrótszy z zębów. Kolejny krok to ustawienie kąta ostrzenia, który jest zależny od rodzaju danego łańcucha. Tą czynność powtarza się przy każdym zębie. Po oszlifowaniu wszystkich zębów znajdujących się po lewej stronie powinno się przekręcić łańcuch na drugą stronę i ustawić pod identycznym kątem jak wcześniej. Przed rozpoczęciem czynności trzeba jednak pamiętać, aby właściwie dopiąć łańcuch.
Ostrzenie łańcucha piły – podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że ostrzenie łańcucha piły jest bardzo istotnym zabiegiem. Jeśli będziemy zbyt długo zwlekać z wykonaniem tej czynności, łańcuch zużyje się bardzo szybko, a tego każdy z nas z pewnością chciałby uniknąć. Ponadto, jeżeli będziemy używali w pracy tępego łańcucha, to ten po pewnym czasie może nawet pęknąć. Dlatego też regularne ostrzenie go jest niezwykle istotną czynnością i warto o tym pamiętać. Nie zapominajmy również o tym, że dobrze naostrzony łańcuch sprawi, że zużycie piły będzie o wiele mniejsze, dzięki czemu wzrośnie czas jej eksploatacji. Czynność ta z pozoru wydaje się skomplikowana, ale jeśli zastosujesz się do powyższych rad, to powinieneś sobie z tym zadaniem spokojnie poradzić. W razie problemów poproś po pomoc fachowców – ostrząc piłę w nieprawidłowy sposób, łatwo ją zniszczyć, a po co narażać się na niepotrzebne dodatkowe wydatki.