Po pewnym czasie wszystkie ostrza się tępią. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod na to, jak naostrzyć nóż kuchenny. Mimo że niektóre ze sposobów na ostrzenie noży wymagają profesjonalnych narzędzi, w skrajnych przypadkach można poradzić sobie bez nich.
Warto korzystać ze sprawdzonych sposobów i używać narzędzi, które ułatwiają ostrzenie noży. Aby sprawdzić, czy dane ostrze się stępiło, spróbuj przeciąć nim krawędź kartki. Ostry nóż głęboko i precyzyjnie powinien wciąć się w papier. Jeśli tak się nie dzieje, musisz go naostrzyć. Warto także wiedzieć, jak to zrobić w przypadku noża ceramicznego.
Podstawowe zasady ostrzenia noża – ruchy, gradacja, błędy
Pierwszym etapem ostrzenia jest sprawdzenie na ile dane ostrze już się stępiło. Przykładowo w sytuacji, gdy nożem nie można pokroić pomidora, oznacza to, że jest to już naprawdę ostatni moment na ostrzenie. Następnym krokiem jest wybór ostrzałki i odpowiedniej jej gradacji. Wstępne wyrównanie ostrza noża jest możliwe przy pomocy bardzo szorstkich ostrzałek (gradacja około 70 lub 120). W tym momencie przechodzimy do sprawy najistotniejszej, a więc tego, w jaki sposób naostrzyć nóż i jakie ruchy wykonywać. Zawsze ostrzymy „pod włos”, a więc rozpoczynamy od krawędzi tnącej przy rękojeści noża, a kończymy na jego czubku. Ostrze należy lekko docisnąć do ostrzałki, jednak nie można tego robić zbyt mocno. Wykonujemy kilkanaście posuwistych ruchów po obu stronach noża (awers i rewers, czyli strona prawa i lewa). Warto pamiętać o tym, że ostrzenie noża tylko po jednej stronie, może doprowadzić do powstania „zadzioru”, przez co nóż może nadawać się do wyrzucenia. Później można zmienić ostrzałkę na taką z większą gradacją, na przykład 280. Wykonujemy tutaj takie same czynności jak wcześniej i takie same ruchy. Kolejnym krokiem jest wygładzenie ostrza specjalnym kamieniem o gradacji 1000.
Jaką ostrzałkę wybrać?
Przedstawiamy kilka rodzajów ostrzałek, które sprawdzą się do różnych typów noży. Warto zainwestować w ostrzałkę wysokiej jakości, która pomoże w szybszym naostrzeniu noża.
Jak naostrzyć nóż ostrzałką diamentową?
Jednym z najpopularniejszych narzędzi do ostrzenia noży w domu jest ostrzałka diamentowa. To eleganckie, bardzo proste w obsłudze narzędzie i bardzo często dołącza się ją do zestawu noży. Jak używać tego typu ostrzałki? Dobrej jakości ostrzałka diamentowa musi być lekka i dobrze zbalansowana. Powinna mieć wyprofilowaną rękojeść, która dobrze leży w dłoni i się nie wysuwa. Tego typu narzędzie ma także dodatkowy rant, który chroni dłoń użytkownika przed skaleczeniem. Ostrzałka diamentowa to bardzo wygodna opcja, jeśli jednak nóż jest bardzo stępiony, możesz potrzebować nieco innego rozwiązania. Domowa ostrzałka diamentowa to również skuteczny sposób na to, aby naostrzyć nóż ceramiczny. W tym wypadku należy pocierać nożem o ostrzałkę, ale nie dociskać zbyt mocno.
Jak naostrzyć nóż ostrzałką uniwersalną?
Kolejnym produktem przeznaczonym do ostrzenia noży są uniwersalne ostrzałki. To nowoczesne narzędzia, które są bardzo wygodne i poręczne. Występować mogą w dwóch postaciach – jako jednofazowe lub dwufazowe. Ostrzałki uniwersalne dwufazowe oprócz spełniania podstawowej funkcji umożliwiają wygładzanie noża po zakończonym ostrzeniu. Z takich narzędzi mogą korzystać zarówno osoby praworęczne, jak i leworęczne.
Jak naostrzyć nóż ostrzałką ręczną?
Inny sposób na to, jak naostrzyć nóż kuchenny w domu, to skorzystanie z ostrzałki ręcznej. Model ten nie wymaga wkładania w pracę dużej siły, wręcz przeciwnie – w trakcie ostrzenia nie należy dociskać ostrzałki do noża.
Jak naostrzyć nóż osełką diamentową?
Jedną z metod ostrzenia noża kuchennego w domu jest skorzystanie z osełki diamentowej. Narzędzie to składa się zwykle z metalowej płytki, na której osadzono pył z syntetycznych diamentów, charakteryzujący się określoną gradacją. To, jak dobrze naostrzysz nóż osełką diamentową oraz jak długo będzie ci służyło to narzędzie, zależy m.in. od gradacji wspomnianego pyłu z syntetycznych diamentów. Z tego powodu warto sięgnąć po takie modele jak osełka blok 150 × 50 × 25 mm lub osełka owalna 230 × 35 × 13 mm.
Jak dobrze naostrzyć nóż kamieniem ceramicznym do ostrzenia?
Do ostrzenia noży używa się również specjalnych kamieni ceramicznych. Tego typu przyrządy charakteryzują się dużą twardością oraz niską podatnością na zapychanie się. Te wyjątkowe cechy sprawiają, że kamień ceramiczny może posłużyć nawet długie lata.
Jak naostrzyć nóż papierem ściernym?
Papier ścierny także umożliwia naostrzenie noża. W tym wypadku możemy pozwolić sobie na mocniejsze dociskanie noża, ponieważ papier ścierny i tak wyrzuca się po skończonej pracy. Gradacja papieru ściernego powinna wynosić między 180 a 220, a ruchy ostrzące powinny być takie same jak w podstawowych zasadach ostrzenia, a więc posuwiste.
Jak naostrzyć nóż na szlifierce?
Najskuteczniejszym i najbardziej profesjonalnym sposobem na to, aby naostrzyć nóż kuchenny, wydaje się skorzystanie ze szlifierki. Akcesoria tego typu sprawdzają się nie tylko w przypadku noży, lecz także innych narzędziach, takich jak np. siekiery czy kosiarki. Jeśli chodzi o ostrzenie przyrządów kuchennych, najlepsza będzie dobrej jakości szlifierka stołowa, w szczególności szlifierko-osełka VERTO 51G452. W naszej ofercie mamy także tarcze szlifierskie.
Jak naostrzyć nóż bez profesjonalnych narzędzi?
Istnieje także kilka innych, wypróbowanych przez pokolenia sposobów na to, jak ostrzyć nóż, gdy nie mamy w zasięgu ręki odpowiednich narzędzi. Jedną z takich metod stanowi ostrzenie noża o inny nóż. Pamiętaj jednak, że czynność ta nie jest do końca bezpieczna. W dodatku, jeśli ją źle wykonasz, możesz doprowadzić do stępienia obydwu noży, a nawet do ich wyszczerbienia. Kolejne rozwiązanie to ostrzenie noża kuchennego o porcelanowy kubek, a dokładniej – o dno naczynia. Musisz przy tym pamiętać, aby ostrzyć go z obu stron, trzymając ostrze pod kątem około 30 stopni. Jeszcze innym ze sposobów wartych wypróbowania, gdy nie masz ostrzałki, jest naostrzenie noża o kamienny parapet lub schody. W tym przypadku musisz zachować kąt nachylenia około 20 stopni względem powierzchni ostrzącej i wykonywać lekkie, płynne ruchy w obu kierunkach.