Kiedy na pojeździe pojawia się rdza, nie wolno tego ignorować. Korozja to bardzo groźne zjawisko. Jeśli jednak szybko na nie zareagujesz, będziesz w stanie usunąć rdzę z podwozia samochodu samodzielnie.
Jeżeli podwozie twojego auta zaatakowała rdza, sprawdź, jak głęboko ona sięga. W przypadku, gdy korozja jest tylko powierzchowna, poradzisz sobie z problemem samodzielnie, korzystając z łatwo dostępnych środków i narzędzi.
Lista potrzebnych produktów:
- środek do usuwania rdzy z podwozia;
- preparat zabezpieczający podwozie przed korozją;
- wiertarko-wkrętarka;
- druciana szczotka na wiertarkę;
- pędzel lub pistolet do malowania natryskowego;
- papier ścierny o gramaturze 240;
- kombinezon, rękawice robocze, maska i okulary ochronne.
Jak usunąć rdzę z podwozia samochodu?
Usuwanie rdzy z podwozia auta należy przeprowadzać w bezpiecznych warunkach. Najlepszym do tego miejscem będzie warsztat lub garaż, w którym w czasie pracy nad podwoziem możesz skorzystać z podnośnika samochodowego lub wejść do kanału. W trakcie usuwania skutków korozji zwykle dużo się pyli, istnieje więc ryzyko, że odpryskujące drobinki uszkodzą ci skórę lub oczy. Dlatego bardzo istotne jest założenie ochronnego kombinezonu oraz maski na twarz i specjalnych okularów. Nałóż rękawice robocze, aby ochronić również ręce.
Przed renowacją podwozie samochodu należy dokładnie wyczyścić. Dobrze umyj każdy zakamarek, a następnie starannie wysusz. Dzięki temu będziesz lepiej widział, w jakim stopniu korozja opanowała pojazd oraz ile wysiłku trzeba włożyć w jej usuwanie. Przed rozpoczęciem dalszych prac zabezpiecz linki i przewody, ściągnij plastikowe nakładki na progi i – jeśli to możliwe – odkręć zbiornik paliwa.
Rdzę z podwozia samochodu usuniesz przy pomocy wiertarki z nałożoną na nią specjalną drucianą szczotką. Taka końcówka powinna poradzić sobie z zerwaniem uporczywej rdzy. Jeśli jednak z niektórych miejsc nie będzie mogła jej usunąć, zastosuj specjalistyczny środek do usuwania rdzy podwozia. Preparat należy nakładać na skorodowaną powierzchnię przy pomocy pędzla lub pistoletu do malowania natryskowego. Dokładnie wetrzyj środek, odczekaj tyle czasu, ile producent zaleca na opakowaniu, a następnie nałóż drugą warstwę specyfiku. Pozostaw preparat na około dobę, aby dobrze się utwardził, po czym przeszlifuj jeszcze raz miejsca, w których pojawiła się rdza, papierem ściernym o gramaturze 240. Następnie nałóż dwie warstwy preparatu zabezpieczającego przed korozją, również używając pędzla lub urządzenia natryskowego.
Profilaktyka a usuwanie rdzy z podwozia
Profilaktyka jest najlepszym sposobem walki z korozją samochodu. O jakich zatem działaniach powinieneś pamiętać, aby rdza nie atakowała twojego pojazdu? Przede wszystkim regularnie kontroluj stan podwozia. Pamiętaj, że samodzielnie usuniesz rdzę tylko w sytuacji, gdy będzie ona powierzchowna. Jeśli na aucie pojawiły się głębokie wżery lub dziury, konieczne stanie się oddanie go do warsztatu i najprawdopodobniej wymiana kilku części.
Samodzielny przegląd podwozia samochodu zawsze zaczynaj od dokładnego umycia go. Oczyść jego powierzchnię z błota, resztek soli i innych zanieczyszczeń, aby widzieć, jaki jest dokładnie stan. Bez problemu dostrzeżesz miejsca, w których już pojawiła się rdza lub które niebawem mogą zacząć korodować. Warto wówczas zastosować środki zabezpieczające przed korozją. Wybierz stworzone specjalnie w tym celu preparaty, a nie farby antykorozyjne, które nie nadają się do stosowania na podwoziu. Dwie warstwy środka zabezpieczającego stworzą powłokę odporną na uderzenia kamieni lecących spod kół, a tym samym zabezpieczą powierzchnię przed korodowaniem. Ten sam preparat najlepiej stosować raz w roku, podczas przeglądu stanu podwozia.