Każdy klucz ma swoje przeznaczenie, chociaż na pierwszy rzut oka wcale nie musi być ono oczywiste.
Klucze do warsztatu – w jakie powinniśmy się zaopatrzyć?
Do odkręcania śrub na pewno przydadzą nam się płaskie klucze w różnych rozmiarach. Stanowią one podstawowe wyposażenie zarówno warsztatu profesjonalisty, jak i domorosłego majsterkowicza. W wersji dwustronnej służą do śrub i nakrętek wyposażonych w sześcio- lub dwunastokątne łby. Klucze do warsztatu możemy kupić w wygodnie zapakowanych zestawach. Wśród narzędzi powinny wówczas znajdować się klucze płasko-oczkowe. Jedna strona klucza ma w takim przypadku oczko do nasadek. Konstrukcja kluczy płaskich sprawia, że można wykorzystywać je w miejscach, które są łatwo dostępne. Takich, gdzie bez przeszkód będziemy mogli operować kluczem wokół śruby lub nasadki. Stosując klucze płaskie, nie będziemy musieli używać dużo siły. Dlatego są one przeznaczone do lekkich prac. Najpopularniejsze rozmiary to 8, 10, 13, 15 i 17 milimetrów.
Jaki klucz dynamometryczny do garażu?
Klucz dynamometryczny służy do precyzyjnego dokręcania śrub. Zbyt mocne lub zbyt słabe przykręcenie śruby może się zdarzyć nawet najlepszemu fachowcowi. Może to spowodować jej poluzowanie i w rezultacie nieszczęśliwy wypadek lub przeciągnięcie śruby, co może doprowadzić do jej uszkodzenia. By tego uniknąć, należy kupić do wyposażenia garażu klucz dynamometryczny, który odkręca lub przykręca śruby ze ściśle określoną siłą. Pozwala precyzyjnie dobrać moment przykręcenia śruby zgodnie z zaleceniem producenta i uzyskać idealny nacisk. Jest niezbędny choćby podczas pracy przy istotnych podzespołach w samochodzie. Chodzi o głowicę silnika, gdzie stykają się części aluminiowe lub aluminium i stal. Klucz dynamometryczny zawdzięcza swoje właściwości specjalnej sprężynie, która umożliwia dostosowanie siły napinającej do określonych potrzeb. Po osiągnięciu żądanej siły klucz zostaje zastopowany przez zapadkę. Jaki klucz dynamometryczny powinien znaleźć się w garażu? Taki, który pomoże także przy mocowaniu kół samochodowych. Pozwoli to zapobiegać zapieczeniu śrub w wyniku zbyt mocnego ich dokręcania. Klucz dynamometryczny mniejszych rozmiarów może być stosowany do odkręcania świec w aucie.
Jaki klucz pneumatyczny do garażu?
W profesjonalnym warsztacie samochodowym powinien pojawić się również klucz pneumatyczny. Najczęściej służy on do odkręcania i przykręcania śrub przy kołach. Dzięki specjalnemu mechanizmowi czynność ta może zostać wykonana bez użycia nakładu siły. Szczególnie przydaje się, gdy śruba jest zapieczona i trudna do odkręcenia ręcznego. Jaki klucz pneumatyczny pomoże nam w wykręcaniu świec? Powinno być to narzędzie z niższym momentem obrotowym.
Jakie klucze płasko-oczkowe do warsztatu?
Dzięki temu rodzajowi kluczy dotrzemy do śrub w trudno dostępnych miejscach. Zamknięta końcówka (oczko) ma dwunastokątny profil. Umożliwia to wygodniejszą pracę niż przy kluczach płaskich. Ich budowa zapobiega ścieraniu się łba śruby, ponieważ dzięki zamkniętemu oczku klucz nie powinien się z niego ześlizgiwać. Klucze płasko-oczkowe można także kupić w wersji odgiętej, o końcówkach rurowych lub nasadowo-fajkowych. Okażą się idealne, kiedy śruba znajduje się tak głęboko, że nie sięgniemy do niej przy pomocy klasycznego klucza. Dołożenie przedłużki spowoduje, że nawet przy mocno przykręconej śrubie w kole łatwo poradzimy sobie z zadaniem. Na szczególną uwagę przy wyposażaniu garażu lub warsztatu zasługują klucze oczkowe z grzechotką, dzięki której nie trzeba wykonywać szerokich ruchów przy przykręcaniu oraz zdejmować klucza z nakrętki lub nasadki.
Klucze nasadowe do warsztatu
Klucze nasadowe występują najczęściej z nasadkami:
- torx wewnętrzną,
- torx zewnętrzną,
- sześciokątną,
- sześciokątną przedłużaną,
- dwunastokątną,
- uniwersalną,
- klucz spline,
- hex wewnętrzną.
W przypadku kluczy nasadowych istotny jest ich wewnętrzny kształt, a także precyzja wykonania. Dzięki sferycznemu kształtowi nasadek dwunastokątnych możemy odkręcać śruby metryczne, torx, spline oraz kwadratowe. Torx umożliwi działanie ze śrubami z łbem w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Do kluczy nasadowych w warsztacie niezbędna będzie rękojeść wyposażona w grzechotkę. Praca wówczas przyspieszy ze względu na to, że nie będziemy musieli wciąż przekładać nasadki na łbie śruby. Zmiana kierunku kręcenia klucza odbywa się poprzez przestawienie przełącznika obrotów na główce grzechotki. Większość z tych kluczy warto kupić w funkcjonalnych zestawach. Ich ceny mogą wynosić do kilkuset złotych.