WYBIERAMY KLUCZ DYNAMOMETRYCZNY DO ROWERU

Klucz dynamometryczny jest narzędziem, dzięki któremu możemy przykręcić lub odkręcić śruby z odpowiednią siłą. Stosuje się go w branży motoryzacyjnej, przy montażu kół, świec i głowicy silnika. Świetnie sprawdzi się również w przypadku roweru.

Jaki klucz dynamometryczny do roweru warto wybrać?

Używając fachowego języka, można powiedzieć, że klucz dynamometryczny pozwala na precyzyjne wybranie momentu przykręcenia śruby, który będzie zgodny z zaleceniem producenta. Umożliwia to uzyskanie idealnego nacisku. Dzięki swoim właściwościom to narzędzie sprawdza się podczas łączenia ważnych podzespołów w aucie, np. przy głowicy silnika. Poradzi sobie również z odkręceniem śruby w rowerze. Jednak klucz dynamometryczny do roweru powinien mieć mniejszą grzechotkę. Na czym polega jego działanie? Został wyposażony w specjalną sprężynę pozwalającą na dostosowanie siły napinającej narzędzie do potrzeb, które określił producent. W pracy z kluczem dynamometrycznym musimy się trzymać pewnych zasad. Należy zacząć od powolnego dokręcania śruby. Kiedy osiągniemy oczekiwany parametr, klucz dynamometryczny zostanie zastopowany przez zapadkę. Przykładowo, podczas mocowania koła w rowerze narzędzie pomoże zapobiec nadmiernemu dokręceniu śrub, co tym samym pozwoli uniknąć ich zapieczeniaKlucz dynamometryczny do roweru jest praktycznym rozwiązaniem, a w branży moto takie narzędzie jest wręcz niezbędne. Podczas dokręcania świec, gdy nakrętki i śruby wykonane są z tworzyw sztucznych, trzeba wykorzystać klucz dynamometryczny z tzw. niewielkim momentem (4–6 Nm). Jego użycie pozwoli sprawnie połączyć te elementy. Podobnej wielkości narzędzie warto też dobrać w przypadku śrub w rowerze.

Klucz dynamometryczny do roweru – jakie są rodzaje?

Skoro znamy już zasady działania klucza dynamometrycznego, warto teraz dowiedzieć się, według jakich zasad ustalany jest tzw. moment dokręcenia śruby. Za ten parametr odpowiada producent, który powinien podać tę wartość w instrukcji obsług sprzętu. Moment dokręcenia zależy od materiału, z jakiego została wykonana śruba, a także od jej rozmiarów. Wielkość, w jakiej jest podawany moment dokręcenia, to niutonometr (Nm), a szczegółowe dane zawierają specjalne tabele dołączane do narzędzi. 

Wbrew obiegowej opinii nie powinno się odkręcać zapieczonych śrub za pomocą klucza dynamometrycznego. Takie działanie może doprowadzić do zniszczenia przyrządu. To nie jest jedyne zalecenie dotyczące obsługi klucza dynamometrycznego. To precyzyjne narzędzie, dlatego co jakiś czas należy oddawać je do przeglądu i skalibrować w profesjonalnym serwisie w celu uzyskania prawidłowych pomiarów. Brak odpowiedniej kalibracji może spowodować  niestosowanie się użytkownika do wskazań producenta przy pracy z kluczem dynamometrycznym. Zanim więc zaczniemy go używać, najpierw musimy przekonać się, czy jest w pełni sprawny. 

Istotną kwestię stanowi też odpowiednie przechowywanie tego narzędzia. Każde urządzenie wyposażone w sprężynę należy po pracy ustawić w położeniu wyjściowym, by ta nie była naprężona. Nieprzestrzeganie tej zasady również może doprowadzić do dekalibracji klucza. Mimo tych wymagań liczba zalet wynikających z odpowiedniego używania klucza dynamometrycznego jest bardzo duża. Dzięki użyciu tego narzędzia skręcone elementy nie będą się rozciągać.

Na rynku znajdziemy kilka rodzajów kluczy dynamometrycznych, najpopularniejsze z nich to:

  • klucz mechaniczny – ze względu na charakterystyczny odgłos, który wydaje, nazywany jest też klikiem. W chwili osiągnięcia momentu obrotowego zapadka doprowadza do zablokowania sprężyny;
  • klucz elektroniczny – to narzędzie działa we współpracy z komputerem. Kiedy ustalony moment obrotowy zostanie przekroczony, urządzenie informuje o tym sygnałem dźwiękowym;
  • klucz wychylny – wskaźnik narzędzia wychyla się, gdy śruba zaczyna stawiać opór w trakcie przykręcania. Wynik, jaki wówczas otrzymamy, należy porównać ze wskazaniem dostępnym na skali;
  • klucz wskazówkowy – narzędzie ma tarczę ze wskazówką, która wychyla się, gdy śruba zaczyna stawiać opór;
  • klucz sprzęgłowy – w chwili osiągnięcia momentu obrotowego, po przekroczeniu ustalonej wartości, blokada włącza się samoistnie.

Zastanawiając się, jaki klucz dynamometryczny do roweru wybrać, nie musimy martwić się o cenę. Najprostsze urządzenia nie są drogie, a z powodzeniem mogą wzbogacić zawartość niewielkiego warsztatu. Klucz dynamometryczny dla amatora to przystępna oferta.

Klucz dynamometryczny 1/2", 65-350 Nm 08-828
Klucz dynamometryczny 1/2", 65-350 Nm 08-828
Special Price 249,00 zł Zamiast 284,00 zł
Klucz dynamometryczny 1/2", 20-210 Nm 08-827
Klucz dynamometryczny 1/2", 20-210 Nm 08-827
Special Price 188,41 zł Zamiast 227,00 zł