JAK DOBRZE WYBRAĆ FREZARKĘ GÓRNOWRZECIONOWĄ?

Tego typu elektronarzędzia używane są przede wszystkim w warsztatach stolarskich i meblarskich. Frezarki górnowrzecionowe wykorzystują również specjaliści, którzy zajmują się wykończeniem wnętrz.

Jak wykorzystywana jest frezarka górnowrzecionowa?

Fachowo frezowanie nazywa się wiórową obróbką powierzchni. Dzięki frezarce górnowrzecionowej możliwe jest wycinanie rowków, otworów, wykonywanie wpustów i wrębów, a także profilowanie krawędzi. Frezarka górnowrzecionowa najbardziej efektywna jest podczas pracy z drewnem, może jednak współpracować z miękkimi metalami oraz niektórymi rodzajami tworzyw sztucznych. Nie powinny one jednak być zbyt miękkie ani twarde. Sprzęt może być użytkowany przez majsterkowiczów-amatorów, ale frezarki górnowrzecionowe to przede wszystkim narzędzia wykorzystywane w profesjonalnych warsztatach przemysłowych rzemieślniczych oraz półprofesjonalnych.

Przykładowe operacje wykonywane frezarką górnowrzecionową:

  • frezowanie otworów pod okucia i zawiasy;
  • ozdobne reliefy w drewnie;
  • frezowanie różnego rodzaju wgłębień (wklęsłych, półokrągłych) w elementach drewnianych i drewnopochodnych;
  • profilowanie krawędzi z drewna;
  • frezowanie wręgów;
  • obrabianie krawędzi;
  • frezowanie otworów podłużnych lub profilowych (drewno, aluminium);
  • usuwanie resztek kitu i uszczelnień.

Budowa frezarki górnowrzecionowej

Frezarka jest bardzo wszechstronnym urządzeniem, przede wszystkim jednak używa się jej do obróbki drewna. Frezarka górnowrzecionowa do drewna swoją nazwę zawdzięcza temu, że obrabiany materiał skrawany jest przez wrzeciono od góry. Wrzeciono to najważniejsza część frezarki górnowrzecionowej. Jest wyposażone w kleszczową głowicę, gdzie mocowane są frezy. Kiedy wrzeciono zaczyna wykonywać ruch obrotowy, wówczas frez ściąga nadmiar materiału. O frezowaniu współbieżnym mówimy, kiedy frez obraca się zgodnie z kierunkiem posuwu. Jeśli mamy do czynienia z odwrotnym przypadkiem, jest to frezowanie przeciwbieżne. Frezy zazwyczaj wykonuje się ze stali szybkotnącej lub węglika spiekanego. Najczęściej w użyciu są te mające dwa ostrza (frezy dwuostrzowe). Dodatkowo niektóre urządzenia wyposażono w liczne akcesoria usprawniające pracę, takie jak frezy kształtowe lub prowadnica ułatwiająca prowadzenie frezarki. W precyzyjnym ustawieniu głębokości frezowania pomoże ogranicznik mikrometryczny. Jeśli chodzi o dodatkowe akcesoria, to natknąć się można także na frezarki górnowrzecionowe mające króciec zakończony obudową, którą łatwo podłącza się do odkurzacza przemysłowego. Dzięki temu możemy pracować w estetycznym otoczeniu.

Jak wybrać frezarkę górnowrzecionową?

Wybierając frezarkę górnowrzecionową, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Moc w tych urządzeniach może wynosić od 400 do 2500 W. W zakresie 400–750 W mamy do czynienia z frezarką krawędziową, przystosowaną do obróbki ram i profili. W przypadku nieco większej mocy, od 700 do 900 W, również mówimy o lekkiej frezarce jednoręcznej. Można jej używać do pracy w trudno dostępnych miejscach. Kolejny stopień (1250–1400 W) to uniwersalny sprzęt powszechnie wykorzystywany do prac ciesielskich czy stolarskich zarówno przez profesjonalistów, jak i domowych majsterkowiczów. Frezarki o największej mocy – około 2000 W – znajdują zastosowanie w ciężkich pracach budowlanych, przy produkcji schodów itp. Mogą również funkcjonować jako sprzęt na stałe przymocowany do stołu. To tzw. frezarka górnowrzecionowa stołowa. Moc, czyli najbardziej istotny parametr we frezarkach górnowrzecionowych, mieści się w granicach 400–2500 W. Masa sprzętu to od 1,5 do 7 kilogramów. Kolejny parametr to głębokość frezowania, która wynosi najczęściej od 0 do 80 milimetrów. Uwagę należy również zwrócić na kolejne dwa parametry, czyli wielkość średnicy chwytowej oraz roboczej. Wielkości te (mierzone w milimetrach) mają wpływ na wyposażenie sprzętu w przełączniki prędkości obrotowej silnika, które można regulować skokowo lub płynnie. Pracę frezarką górnowrzecionową zaczynamy od montażu frezu, który wsuwany jest do głowicy na ⅔ długości. Do prowadzenia urządzenia niezbędne jest pewne doświadczenie związane z tempem, w jakim należy je obsługiwać. Jeśli frezarkę będziemy prowadzić zbyt wolno, doprowadzi to do przegrzania się drewna, a w efekcie do jego odbarwienia. Jeżeli będziemy robić to zbyt szybko, wtedy brzeg profilu może zostać postrzępiony. Frezarkę powinno się więc prowadzić zgodnie z kierunkiem włókien drewna, nie ustawiając od razu pełnej głębokości frezu. Warto zacząć od mniejszych wartości (do 8 mm) i dopiero powtarzając frezowanie, ustawić większą głębokość.