Wiertarko-wkrętarka - jaką wybrać i czym się kierować podczas wyboru?

Wiertarko-wkrętarka jest połączeniem dwóch urządzeń – wiertarki oraz wkrętarki. Występują w wersji sieciowej oraz akumulatorowej, dzięki czemu mogą być stosowane praktycznie wszędzie.

Wiertarko-wkrętarka jest jednym z najczęściej używanych elektronarzędzi – użyjesz jej podczas skręcania mebli, montowania czy remontu.

Jeżeli zależy ci na dużej mocy oraz nieprzerwanej pracy, wybierz urządzenie sieciowe. Jeśli jednak stawiasz na mobilność, wersja zasilana akumulatorem będzie najlepszą opcją dla ciebie.

Podział wiertarko-wkrętarek ze względu na funkcjonalność

Wiertarko-wkrętarka bezudarowa

Wiertarko-wkrętarka bezudarowa jest najczęściej spotykanym urządzeniem w domowym warsztacie, ponieważ łączy w sobie funkcje wiertarki oraz wkrętarki.

Główne jej zadanie to wkręcanie i wykręcanie śrub oraz wkrętów. Przystosowana jest również do wykonywania otworów w materiałach o różnej twardości (np. w metalu, drewnie i innych tworzywach sztucznych)

Ponieważ nie ma udaru, może być wykorzystywana do wiercenia w miękkich przegrodach, takich jak pustak pianowy.

Wiertarko-wkrętarka udarowa

Wiertarko-wkrętarka udarowa należy do grupy elektronarzędzi, których dobór należy poprzeć dokładną analizą własnych preferencji oraz rodzaju wykonywanych prac.

Należy się zastanowić m.in. nad tym, jakie powinny być parametry zasilającego akumulatora, prędkość obrotowa, częstotliwość udaru, uchwyt wiertarski czy maksymalna średnica wiercenia.

Wiertarko-wkrętarka udarowa, dzięki zastosowaniu mechanizmu podbijakowego oprócz funkcji wiertarki oraz wkrętarki posiada także funkcję udaru. Zapewnia on ruch posuwisto-zwrotny, dzięki czemu materiał, w którym wykonuje się otwór, ulega osłabieniu, co pozwala na łatwiejsze wejście w głąb np. betonu, cegle.

Pamiętaj, że wiercąc z udarem, należy używać wiertła widiowe do wiercenia z udarem.

Istotny jest także materiał, z którego wykonana jest wiertarko-wkrętarka udarowa. Wybieraj produkty najwyższej jakości, aby zapewnić lata pracy i bezproblemową eksploatację.

Funkcja udaru dostępna jest w urządzeniach o napięciu zasilania minimum 17 V, a ich moment obrotowy dochodzi nawet do 90 Nm.

Wiertarko-wkrętarka udarowa może stanowić dobrą alternatywę dla urządzeń sieciowych z funkcją udaru.

Rodzaje wiertarko-wkrętarek ze względu na sposób zasilania

Wkrętarko-wiertarka sieciowa

Ze względu na sposób zasilania wiertarko-wkrętarki dzielimy na różne rodzaje. Pierwszą z nich jest wiertarko-wkrętarka sieciowa, czyli zasilana prądem zmiennym o napięciu 230 V.

Wiertarko-wkrętarki sieciowe pracują na wysokiej wydajności, przewyższającej często standardowe modele akumulatorowe.

Zalety:

  • Są gotowe do pracy od zaraz i mogą działać praktycznie bez przerw, co sprawia, iż są tak często wybierane;
  • Posiadają wysoką moc oraz prędkość obrotową.

Wady:

  • Wyższy poziom hałasu i możliwość pracy na ograniczonej powierzchni.

Wkrętarko-wiertarka akumulatorowa

Narzędzia te zasilane za pomocą akumulatora. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach, ponieważ jest uniezależniona od energii z sieci.

Wiele modeli wkrętarek akumulatorowych posiada także funkcję wiercenia, co znacznie zwiększa potencjał ich zastosowania.

Zalety:

  • Są cichsze, a często też lżejsze rozwiązanie od wersji sieciowej;
  • Urządzenia akumulatorowe nie mają plączącego się kabla, dzięki czemu istnieje znacznie mniejsze ryzyko urazu podczas używania ich.

Wady:

  • Wysoka cena oraz konieczność ładowania akumulatora.

Na jakie parametry zwrócić uwagę, kupując wiertarko-wkrętarkę?

Przy wyborze wiertarko-wkrętarki warto zwrócić uwagę na, ważne z punktu widzenia użytkownika, optymalne parametry techniczne do wydajnej i komfortowej pracy.

Urządzenia te różnią się napięciem akumulatora, mocą, prędkością i momentem obrotowym oraz wagą. Bez trudu znajdziesz więc model, który zda test zarówno podczas pracy przy miękkich jak i twardych materiałach, a także idealny model do majsterkowania i bardziej wymagających zadań.

Moc urządzenia

Moc urządzenia jest jednym z najważniejszych parametrów. Im wyższa moc, tym łatwiejsze i szybsze wkręcanie bądź wiercenie.

Napięcia akumulatora

Parametr ten dotyczy wiertarko-wkrętarek akumulatorowych. Większość akumulatorowych wiertarko-wkrętarek ma napięcie akumulatora od 10,8 V do nawet 54 V. Najczęściej pojemność ogniw oscyluje w zakresie od 1,5 Ah do 6 Ah. Urządzenia możemy podzielić umownie na 3 kategorie:

  • do 10 V – wykorzystywane głównie jako wkrętarki do wkręcania lub rozkręcania różnego rodzaju urządzeń, mebli itp. Przeznaczone do wiercenia w miękkich materiałach;
  • od 10 do 14 V – służą nie tylko do wkręcania, lecz zapewniają także sprawne wiercenie w różnego rodzaju materiałach;
  • powyżej 18 V – urządzenia używane do wkręcania oraz odkręcania zapieczonych śrub lub wkrętów nawet tych najbardziej wymagających. Urządzenie pozwala również na wykonywanie otworów w różnego rodzaju materiałach np. drewnie i metalu. Często wiertarko-wkrętarki tego typu wyposażone są w mechanizm udaru.

Waga

Ciężkość ma drugorzędne znaczenie, jednak dla osób, które wiertarko-wkrętarki używają przez dłuższy czas, ten parametr może być istotny. Nie warto jednak przedkładać wagę nad moc, czas pracy lub jakość wykonania.

Moment siły i szybkości

To bardzo ważny parametr określający jej moc oraz przydatność urządzenia. W najsłabszych urządzeniach wartość ta wynosi maksymalnie 10 Nm, a w mocniejszych nawet do 40 Nm. W przypadku urządzeń z udarem moment obrotowy może wynieść nawet 90 Nm. Im większy moment obrotowy wytwarza wiertarko-wkrętarka, tym sprzęt zapewni większą moc oraz efektywność pracy.

Maksymalna średnica wiercenia

Parametr ten informuje nas o tym, o jakiej maksymalnej średnicy otwory możemy wykonywać w danym materiale. Najczęściej parametr ten odnoszony jest do drewna, metalu oraz betonu. Jeżeli zależy nam na wykonywaniu dużych otworów, zwróćmy uwagę na ten parametr.

Do równie ważnych funkcji, które mogą mieć wiertarko-wkrętarki, należą:

  • płynna regulacja obrotów;
  • elektroniczny hamulec;
  • dodatkowa rękojeść boczna.