Jak wykręcić urwaną śrubę? Sprawdzone narzędzia i sposoby

Urwana śruba to problem, z którym bez wątpienia zmierzyć musiał się niejeden majsterkowicz. Sytuacja ta przydarzyć może się również posiadaczom samochodów. Co wtedy zrobić? Wykręcanie urwanych śrub to spore wyzwanie, zwłaszcza gdy majsterkowanie nie jest naszą mocną stroną. W tym przypadku dużo lepsze będzie skorzystanie z pomocy fachowca. Jak samodzielnie pozbyć się uszkodzonej śruby? W poniższym artykule przedstawiamy najlepsze sposoby na to, jak samemu wykręcić urwaną śrubę.

Wykrętaki do urwanych śrub

Wykręcenie urwanej śruby często wymaga użycia specjalnego sprzętu. W tym przypadku jednym ze sprawdzonych sposobów jest wykrętak do śrub. Odpowiedni zestaw tego typu narzędzi sprawi, że wykręcanie urwanych śrub nie będzie wymagało sporej ilości czasu, ani użycia dużej siły. Dzieje się tak, ponieważ wykrętaki posiadają lewy gwint, dzięki czemu za ich pomocą możesz z łatwością wykręcić każdą, nawet urwaną śrubę.

Jak wykręcić urwaną śrubę wiertłem?

Jeśli szukasz sposobu na to, aby szybko i skutecznie pozbyć się urwanej śruby, wykorzystaj wiertarkę oraz wiertło o odpowiedniej średnicy. Za jego pomocą możliwe będzie rozwiercenie uszkodzonej śruby. Pamiętaj, aby pracować takim wiertłem, którego rozmiary podobne są do rozmiarów urwanej śruby. Wiercenie sprawi, że wytworzy się wysoka temperatura, która doprowadzi do poluzowania gwintu. Dzięki tej metodzie, wykręcenie śruby będzie bezproblemowe.

Urwana śruba i płaski śrubokręt

Kiedy mamy do czynienia z urwaną śrubą, warto sięgać po proste rozwiązania, znajdujące się w zasięgu ręki. Jednym z nich jest użycie śrubokrętu, który będzie niezwykle pomocny w usunięciu urwanej śruby. W tym celu, należy za pomocą szlifierki zrobić nacięcie, które nieco zmieni kształt trzonu. Następnie, używając płaskiego śrubokręta, musisz wykręcić urwaną śrubę.

Ukręcona śruba, a wysoka temperatura

Innym sposobem na usunięcie urwanej śruby jest użycie podgrzewacza lub palnika gazowego. Wysoka temperatura doprowadzi do tego, że gwint się poluzuje, dzięki czemu urwaną śrubę będzie można usunąć ręcznie lub szczypcami. Decydując się na to rozwiązanie, koniecznie sprawdź, czy w pobliżu nie znajduje się żaden materiał, który zaliczyć można do substancji łatwopalnych. Pod wpływem wysokiej temperatury mógłby zacząć się palić, a to stanowiłoby poważne zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa.

Uszkodzoną śrubę należy podgrzewać tak długo, aż stanie się ona czerwona. Wówczas będzie wiadomo, że jej temperatura wynosi około 700-800 stopni C. Z tego względu pod żadnym pozorem nie dotykaj śruby na chwilę po odsunięciu od niej palnika. Wykręcenie urwanej śruby ręcznie lub za pomocą szczypiec zacząć należy w momencie, gdy śruba ostygnie. W ten sposób unikniemy niechcianego poparzenia.

Spawanie nakrętki dobrym sposobem na urwaną śrubę

Do możliwych rozwiązań, które sprawdzą się w przypadku urwanej śruby, zalicza się również spawanie nakrętki. Przydatna będzie tu spawarka, dostosowana do określonego materiału. Dzięki niej przytwierdzimy nakrętki do uszkodzonego wkrętu. Po przyspawaniu nakrętki i zastygnięciu połączonych elementów, należy skorzystać z klucza płasko-nasadowego przegubowego lub płaskiego śrubokrętu i przy ich pomocy wykręcić urwaną śrubę. Pamiętaj o tym, aby podczas spawania kompleksowo zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przydatna będzie w tym wypadku maska spawalnicza, która nie dopuści do tego, aby iskry podrażniły oczy lub wrażliwą skórę twarzy.

Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności spawalniczych, wówczas lepiej będzie zlecić to działanie odpowiedniemu fachowcowi. Specjalista będzie dobrze wiedział co zrobić, aby wykręcić urwaną śrubę.

Czy da się wykręcić urwaną śrubę młotkiem?

Ukręcona śruba to problem, z którym możesz poradzić sobie samodzielnie przy użyciu młotka i płaskiego śrubokrętu. Aby doprowadzić do poluzowania gwintu, należy w tym przypadku oprzeć dłuto o urwany gwint, a następnie uderzać w niego młotkiem. Wówczas urwana śruba powinna zacząć się odkręcać.

Jak zapobiec urwaniu śruby?

Zastanawiasz się, czy istnieje sprawdzona metoda, dzięki której nie dopuścisz do urwania śruby? Otóż istnieją dwa rozwiązania, przy użyciu których można zapobiec uszkodzonym śrubom.

Pierwszym sposobem jest stosowanie środków smarnych, które znacznie ułatwiają wykręcanie śrub. Drugi sposób to każdorazowe używanie nowych śrub i nakrętek. Ponadto, podczas majsterkowania należy mieć na uwadze to, aby nie dokręcać śrub na siłę. Taka postawa z pewnością uchroni Cię przed uszkodzeniem śruby.

Pamiętaj o tym, że powyższe porady, dotyczące tego, jak wykręcić urwaną śrubę, stanowią dobre rozwiązanie tylko wtedy, gdy choć trochę znasz się na majsterkowaniu. Jeśli amatorskie reperowanie różnorodnych przedmiotów nie jest Twoim konikiem, wówczas lepiej skorzystaj z usług fachowca, który będzie w tej sytuacji niezwykle pomocny. Metoda, na którą się zdecydujesz, bez wątpienia będzie skutecznym sposobem na urwaną śrubę.