Jaka gwoździarka jest najlepsza - pneumatyczna, akumulatorowa czy elektryczna? Rodzaje i parametry

Remont oraz wiążące się z nim różnorodne prace wykończeniowe wymagają użycia odpowiednich narzędzi, które usprawnią i poprawią komfort naszej pracy. Ogromną pomoc stanowić może m.in. dobrze dobrana do naszych potrzeb gwoździarka. Pozwoli ona bowiem na wbicie gwoździ bez użycia młotka, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo cennego czasu i energii. W poniższym artykule opowiemy o tym na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru gwoździarki oraz jaki rodzaj będzie najlepszym rozwiązaniem.

Gwoździarki - rodzaje

Gwoździarki to narzędzia, które sprawdzą się świetnie zarówno w przypadku poważniejszych prac dekarskich, jak i podczas drobnych prac remontowych. Zagwarantują Ci one skuteczne wbijanie gwoździ, dzięki czemu w znaczący sposób wpłyną na tempo i komfort wykonywanych działań. Aby zwiększyć do maksimum efektywność i zadowolenie z wykonywanej pracy, należy wybrać odpowiedni, dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb rodzaj gwoździarki.

W bardzo ogólnym podziale wyróżnić możemy gwoździarki ramowe oraz dachowe - przydatne przy pracach dekarskich. Pierwszy wymieniony rodzaj przeznaczony będzie do łączenia konstrukcji szkieletowych, a także do montażu podłóg, boazerii oraz schodów. Natomiast gwoździarki dachowe stosuje się do mocowania papy lub gontu. Należą one do najcięższych i największych urządzeń tego typu. Charakteryzują się wysoką energią strzału, co pozwala wbić nawet kilkadziesiąt gwoździ na minutę.

W bardziej szczegółowym podziale możemy wyodrębnić kilka następujących rodzajów gwoździarek: gwoździarki pneumatyczne, akumulatorowe, elektryczne oraz gwoździarki gazowe. Niektóre modele przeznaczone będą dla profesjonalistów, inne - odpowiednie będą również dla amatorów i majsterkowiczów.

Ważne parametry gwoździarek

Wybierając gwoździarkę, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Należą do nich m.in: moc urządzenia, waga, szybkość (ilość gwoździ, którą można wbić w krótkim czasie), pojemność magazynka, rodzaj zasilania, parametry akumulatora (w przypadku gwoździarki akumulatorowej).

Na rynku dostępne są także gwoździarki posiadające różne tryby pracy - automatyczne bądź manualne. Pierwszy z nich samoistnie "wyrzuca" gwoździe w ustawionych przez nas odstępach czasowych. W trybie manualnym musimy natomiast samodzielnie nacisnąć na spust, aby wbić gwoździa w określoną powierzchnię.

Istotny będzie również rodzaj łącznika. Konkretny typ gwoździarki wymagać będzie bowiem zszywek, gwoździ lub sztyftów. W pierwszym wariancie należy wybrać również odpowiednią długość zszywek. W odniesieniu do drugiej możliwości, rodzaje gwoździ powinny pasować do wybranego przez nas urządzenia.

Warto pamiętać również o tym, że gwoździarka wymaga od nas odpowiednich elementów ubioru. W tym kontekście dobrze zadbać o ochronę ciała i postawić na rękawice robocze oraz okulary ochronne.

Gwoździarka pneumatyczna - co warto o niej wiedzieć?

Pneumatyczne urządzenie do wbijania gwoździ to profesjonalny sprzęt, zapewniający niezwykle efektywną pracę. Gwoździarka pneumatyczna zasilana jest za pomocą sprężonego powietrza. Pojemny magazynek sprawia, że z jej użyciem wbić można nawet dwa gwoździe w ciągu jednej sekundy, co daje kilkaset gwoździ na minutę. Rozwiązanie to niezwykle przyspiesza pracę specjalistów, znajdując zastosowanie w zakładach przemysłowych oraz w różnorodnych warsztatach.

Bardzo ważne jest jednak w tym kontekście ciśnienie robocze, którego wartość wynosić powinna 5-8 barów. Przed zakupem narzędzia, jakim jest gwoździarka pneumatyczna, powinniśmy zatem upewnić się, że posiadamy odpowiedni kompresor. Wskazane wyżej ciśnienie robocze warunkuje bowiem zasilanie pneumatyczne oraz prawidłowe działanie urządzenia.

Poza omówionym aspektem, jakim jest ciśnienie pracy, istotny jest również dobrze dobrany rodzaj obsługiwanych przez urządzenie gwoździ, a także odpowiednia pojemność magazynka, która sprawią, że wybrany pistolet będzie niezwykle praktyczny. W przypadku gwoździ, większość gwoździarek pneumatycznych wymaga użycia tych, których średnica nie przekracza 50 mm.

Jakie zalety mają gwoździarki akumulatorowe?

Jeśli nie chcesz już dłużej wbijać gwoździ młotkiem, wówczas postaw na narzędzie, które ułatwi Ci przeprowadzenie prac wykończeniowych. Efektywną i szybką pracę zapewni natomiast bez wątpienia gwoździarka akumulatorowa.

Główną zaletą urządzenia jest to, że sprawdzi się ono świetnie w niemal każdych warunkach, nawet w niskich temperaturach. Nada się również na różnego rodzaju powierzchnie. Dzięki dużej mocy, czerpanej z wbudowanego akumulatora, narzędzie to, daje nam możliwość pracy mobilnej. Decydując się na gwoździarkę akumulatorową, warto zadbać o stosunkowo wydajny sposób zasilania, w tym o odpowiednią pojemność akumulatora. Jednym z najlepszych rozwiązań będzie w tym przypadku akumulator Li-Ion.

Akumulator typu Li-Ion - dlaczego warto?

Szukając narzędzia, które pomoże nam w różnego rodzaju pracach wykończeniowych, warto rozejrzeć się w ofercie dostępnych na rynku gwoździarek. Doskonałym wyborem będą w tym kontekście gwoździarki akumulatorowe, które odporne są nawet na niskie temperatury, dzięki czemu zyskujemy możliwość pracy zarówno zimą, jak i latem.

Odpowiednie napięcie akumulatora i dobrze dobrany typ produktu zagwarantuje nam efektywne i sprawne działania. Standardowe rozwiązanie stanowią akumulatory Ni-MH, w których napięcie ogniwa wynosi 1.2V.

Jednak nie bez powodu większą popularnością cieszą się dostępne w atrakcyjnej cenie akumulatory typu Li-Ion. W tym przypadku, średnie napięcie akumulatora wynosi około 3.6V na jedno ogniwo, dzięki czemu podczas pracy urządzenia możemy wbić stosunkowo dużą liczbę gwoździ (od 500 do 700 na jednym ładowaniu). Li-Ion będzie zatem wydajnym i niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem.

Gwoździarki elektryczne zasilane sieciowo

Zszywacze elektryczne z magazynkiem na gwoździe doskonale sprawdzą się w przypadku niewielkich prac remontowych - zazwyczaj charakteryzuje je bowiem mała moc i niewielka pojemność zasobnika. Dzięki temu, zszywacze elektryczne są niezwykle poręczne, przez co można się z nimi łatwo i szybko przemieszczać. Aspekt ten ważny będzie w domowych i przydomowych warunkach. Zszywacze bez wątpienia zapewnią odpowiedni poziom komfortu, a planowany remont stanie się dla Ciebie czystą przyjemnością.

Nieco inne właściwości będzie miała natomiast profesjonalna gwoździarka elektryczna. Będzie ona dużo większa i mniej poręczna, dlatego lepsze zastosowanie znajdzie w profesjonalnym warsztacie. Jednak nawet tam, nie będzie cieszyła się zbyt dużym powodzeniem. Jej główną wadą, która znacznie utrudnia pracę jest bowiem przedłużacz oraz konieczność stałego podłączenia do gniazdka elektrycznego. Czynnik ten wpływa na to, że gwoździarka elektryczna nie znajduje powszechnego zastosowania, nawet wśród profesjonalistów.

Jaka gwoździarka będzie najlepsza?

Decydując się na zakup tęgo typu urządzenia, warto dokładnie przemyśleć nasze indywidualne potrzeby, preferencje oraz umiejętności, jakimi dysponujemy. Ważne jest również to, w jakim miejscu korzystać będziemy z gwoździarki - inny rodzaj będzie przydatny w domu i garażu, a inny w profesjonalnym warsztacie. Dla mniej doświadczonych osób, odpowiednie będą gwoździarki akumulatorowe oraz zszywacze z funkcją gwoździarki. Urządzenia te będą wystarczające w przypadku drobniejszych prac remontowych. Bardziej zaawansowani majsterkowicze mogą natomiast postawić na gwoździarkę pneumatyczną, która bez wątpienia pomoże im w codziennej pracy.