W każdym domowym warsztacie powinny znajdować się narzędzia, mające uniwersalne zastosowanie w różnorodnych pracach budowlanych. Doskonałym przykładem jest nitownica ręczna, za pomocą, której można wykonać mniej lub bardziej skomplikowane łączenia poszczególnych elementów. W poniższym artykule opowiemy m.in. o tym, jak przebiega proces nitowania oraz jakie są zasady działania nitownicy. Wskażemy również czynniki, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu nitownicy.
Czym są nity i jak odpowiednio dobrać ich rodzaj?
Nity to metalowe elementy, przeznaczone do łączenia różnorodnych materiałów, takich jak blachy, skóry czy tworzywa sztuczne. Odpowiednio dobrane, warunkują szczelne oraz trwałe połączenia. Jakie rodzaje nitów możemy wyróżnić?
Aby połączenia nitowe były długotrwałe i wytrzymałe, konieczny jest dobór odpowiednich nitów. Przede wszystkim, należy wybrać odpowiedni materiał, z którego są wykonane. Przykładem jednego z nich jest aluminium. Przy użyciu nitów aluminiowych możliwe jest łączenie trudnych i rozciągających się materiałów.
Szerokie zastosowanie mają natomiast nity ze stali. Za pomocą nitów stalowych połączymy bowiem ze sobą różnego rodzaju elementy, np. stalowe blachy. Nity stalowe zbudowane są z żelaza, węgla i innych pierwiastków. Wpływa to na to, że są one cięższe od nitów aluminiowych i podatne na korozję. Z tego względu do ich tworzenia w ostatnim czasie często używa się stali nierdzewnej. Sprawia to, że nity stalowe odporne są na rdzę, a dzięki temu wykorzystuje się je w przemyśle lotniczym i budowlanym.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także nity zrywalne. Zbudowane są one z dwóch elementów: łba i gwoździa. Trwałe łączenie niezależnych od siebie elementów przy użyciu nitów zrywalnych odbywa się za pomocą specjalnych maszyn, jakimi są nitownice.
Nitownice - odmiany
Pierwszy rodzaj omawianych narzędzi to nitownice pneumatyczne. Wykorzystywane są m.in. na liniach produkcyjnych oraz w gospodarstwach domowych. Są one zasilane za pomocą sprężonego powietrza. Aby używać nitownicy pneumatycznej, potrzebne nam będą nity zrywalne, stalowe (również te ze stali nierdzewnej) lub nity aluminiowe.
Niezwykle wygodne, a co za tym idzie - bardzo często używane przez majsterkowiczów, są nitownice ręczne do nitów zrywalnych, a także nitownice do nitonakrętek. Główną zaletą wymienionych produktów jest to, że są one lekkie i poręczne. Dzięki temu możliwe jest łączenie elementów, znajdujących się w trudno dostępnych miejscach.
Jak działa nitownica ręczna?
Nitownica ręczna posiada stosunkowo prostą konstrukcję. Wykonana jest zwykle z tworzywa sztucznego lub ze stali, bądź jej odlewów. Składa się ona z uchwytów, wyposażonych w łączniki oraz szczęk, a więc mechanizmu odpowiedzialnego za nitowanie.
Znajdujące się przy szczękach sprężyny, umożliwiają wycofanie się uchwytów zaraz po tym, gdy te się zacisną. Nitownica ręczna posiada także dysze, wyposażone w otwór o średnicy dopasowanej do średnicy trzpienia. Przez umieszczone otwory przekłada się nit, aby połączyć ze sobą określone elementy.
Nitownica dźwigniowa, jak wskazuje sama nazwa, działa na zasadach dźwigu. Samo nitowanie za pomocą nitownicy ręcznej zaczyna się w momencie, gdy ściskamy uchwyty. Wówczas szczęki zaciskają się na trzpieniu nitu. Im mocniej ściskamy, tym szczęki mocniej się zaciskają i przesuwają coraz bardziej w naszym kierunku. Mechanizm doprowadza do zerwania trzpienia, a w efekcie do trwałego połączenia, czyli znitowania elementów.
Nitownice ręczne do nitonakrętek - budowa i przeznaczenie
Nitownica do nitonakrętek to narzędzie, którego główną część stanowi trzpień. Decyduje on m.in. o jakości dokonywanych połączeń. Trzpień warunkuje bowiem odpowiednio mocne zaciski nakrętek. Co istotne, nitownica do nitonakrętek wyposażona jest w wymienne końcówki. Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu możemy dopasować trzpień do określonego rozmiaru nitonakrętki.
Nitownica ręczna do nitonakrętek służy do trwałego połączenia co najmniej dwóch elementów, których nie da się złączyć w inny sposób. Nitownice tego typu zwykle wykorzystywane są do montowania nitonakrętek, których materiał to stal, stal nierdzewna lub aluminium.
Jaką nitownicę ręczną wybrać?
Aby tworzyć trwałe i odporne na wszelkie zniszczenia połączenia, należy zadbać o to, aby nitownica ręczna była odpowiednio dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Ten typ nitownicy, określany również jako szczypce, nie będzie dla nas dużym wydatkiem.
Wybór konkretnego modelu powinien zależeć od kilku czynników. Przede wszystkim, ważne jest to, jak często nitownica ręczna będzie używana. Jeśli nie planujemy długich godzin, spędzonych w domowym warsztacie, wówczas modele z niższej półki cenowej powinny w wystarczającym stopniu spełniać nasze oczekiwania.
Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy czeka nas wiele prac lub gdy określone projekty będą nieco bardziej wymagające. W takim przypadku warto postawić na droższe i lepsze jakościowo nitownice ręczne. Będą one dużo bardziej wytrzymałe oraz zapewnią nam odpowiedni komfort wykonywanej pracy. Ten z kolei wpłynie na efektywność i skuteczność podejmowanych działań.