Układanie paneli podłogowych – o czym należy pamiętać i jakie narzędzia wybrać do pracy?

Prace remontowe i wykończeniowe to z reguły długotrwały proces, wymagający od nas sporo cierpliwości oraz odpowiedniego przygotowania. Powinno ono obejmować zarówno wiedzę teoretyczną, jak i narzędzia, które będą naszym niezbędnym oraz praktycznym wsparciem. Planujesz montaż paneli podłogowych, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? W takim razie świetnie trafiłeś! W poniższym artykule wskażemy najważniejsze elementy, o których należy pamiętać podczas układania paneli podłogowych. Wymienimy również narzędzia, które przydatne będą w tego typu pracach wykończeniowych.

Jakie panele podłogowe można położyć samodzielnie?

Prace remontowe kosztują nas zwykle sporo czasu, wysiłku oraz pieniędzy. W jaki sposób można nieco zmniejszyć planowane wydatki? Część prac wykonać możemy samodzielnie. Wymagać będzie to oczywiście zgłębienia niezbędnej wiedzy oraz zaopatrzenia się w potrzebne narzędzia. Przykładem działania, jakie podjąć możemy się na własną rękę, jest układanie paneli podłogowych. Od czego powinniśmy zacząć?

Kluczowy będzie w tym przypadku wybór paneli podłogowych, przeznaczonych do samodzielnego montażu. Do wskazanego typu produktów należą natomiast panele winylowe oraz panele laminowane. Inne panele podłogowe kładzie natomiast doświadczony w tym fachu specjalista. Decydując się na samodzielne montowanie paneli podłogowych, pamiętać należy również o doborze odpowiednich narzędzi, które umożliwią nam sprawny i skuteczny remont.

Układanie paneli podłogowych - od czego zacząć?

Chcąc prawidłowo ułożyć panele, powinniśmy zacząć od dokładnego zmierzenia podłoża. Pozwoli to na zakup wystarczającej ilości materiału, niezbędnego do montażu podłogi panelowej. Precyzyjne wymiary pozwoli nam natomiast uzyskać odpowiednia miarka. Dobrym wyborem będzie w tym kontekście niezwykle dokładna i bardzo poręczna taśma miernicza stalowa. Należy pamiętać o tym, aby powiększyć wynik, który otrzymamy podczas pomiarów. Dodatkowa ilość materiału może być niezwykle przydatna w przypadku paneli, układanych samodzielnie.

Odpowiednie przygotowanie podłoża - czego warto użyć?

Przy montażu paneli podłogowych niezwykle ważne jest prawidłowo przygotowane podłoże. Musi być ono zabezpieczone przed wilgocią. Co możemy zatem zrobić w tym kierunku? Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie ułożenie folii paroizolacyjnej. Zanim to zrobimy, musimy upewnić się, że posiadamy suche i równe podłoże. Kładąc folię paroizolacyjną, przydatna będzie również taśma klejąca. Zespoli ona powstałe na folii zakładki oraz zabezpieczy całą konstrukcję. Na tak przygotowanym podłożu możemy z powodzeniem układać panele podłogowe.

Szczeliny dylatacyjne - czym są i dlaczego trzeba o nich pamiętać?

Przystępując do układania paneli podłogowych, należy mieć na uwadze, że panele to inaczej podłoga pływająca. Oznacza to, że jej poszczególne elementy nie są trwale przymocowane do podłoża, ścian bądź innych elementów konstrukcyjnych.

Niezbędna jest również szczelina dylatacyjna, czyli innymi słowy, odstęp od słupków, ścian i pozostałych elementów, znajdujących się na stałe w danym pokoju. W utworzeniu szczelin dylatacyjnych pomogą nam kliny dystansowe. Za ich pomocą uzyskamy interesujące nas równe odstępy. Szerokość szczeliny dylatacyjnej wynosić powinna od 8 do 10 mm.

Dylatacyjne odstępy wypełnić możemy natomiast masą akrylową. Rozwiązanie to sprawdzi się świetnie zwłaszcza w miejscu, gdzie łączą się płytki i panele podłogowe.

Układanie paneli podłogowych krok po kroku

Prawidłowy montaż paneli podłogowych wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Nieoceniony będzie w tym przypadku kątownik oraz poziomica. Dzięki nim, równo ułożymy panele i uzyskamy niezwykle estetyczny efekt końcowy. Przydatne będą także narzędzia tnące, dzięki którym będziemy mogli dociąć materiał. Wśród nich znajdzie się m.in. pilarka tarczowa, która umożliwi nam wykonanie cięcia ukośnego. Chcąc układać panele podłogowe, warto zaopatrzeć się również w narzędzie, jakim jest wyrzynarka. Pozwoli ona na wykonanie nieprostolinijnych cięć.

Pierwszy i ostatni rząd paneli - co trzeba wiedzieć?

Samodzielne układanie pierwszego rzędu paneli może być nieco stresujące. Stosując odpowiednie narzędzia i praktyczne wskazówki, trwający remont bez wątpienia zakończy się jednak sukcesem. Kładąc pierwszy rząd paneli, warto zwrócić uwagę na kierunek ich układania. Powinien on być równoległy do słońca, a więc zgodny z kierunkiem padania promieni słonecznych. Dzięki takiej konfiguracji, nie będą widoczne spoiny, a podłoga jawić się będzie jako nienaruszona całość.

Zarówno w pierwszych, jak i w kolejnych rzędach, panele podłogowe, przeznaczone do samodzielnego montażu, łączymy ze sobą bez użycia kleju. Znacznie usprawnia to cały proces, gdyż w tej sytuacji nie musimy czekać na to, aż substancja całkowicie wyschnie. Poszczególne elementy łączą się ze sobą samoistnie za pomocą zamków - wystarczy, że dociśniemy panel do podłogi. W sytuacji, gdy poszczególne rzędy nie będą do siebie idealnie pasować, przydatny będzie gumowy młotek. Z jego pomocą skutecznie połączymy ze sobą panele, a obawa o uszkodzenia mechaniczne nie będzie już dłużej naszym zmartwieniem. Sprawa nieco komplikuje się w przypadku ostatniego rzędu paneli. Wówczas musimy bowiem idealnie przyciąć materiał. Doskonałym narzędziem do docinania paneli będzie wspomniana już pilarka tarczowa, dzięki której układanie podłogi będzie dużo szybsze i prostsze. Przy cięciu paneli przyda się również ołówek stolarski, który pozwoli nam na precyzyjne zaznaczenie interesujących nas linii. Wymienione narzędzia bez wątpienia sprawią, że ostatni panel będzie idealnym wykończeniem naszej podłogi.

Montaż listew przypodłogowych - praktyczne wskazówki

Układanie paneli podłogowych zakończą listwy wykończeniowe. Warto pamiętać o tym, że listwy przypodłogowe przytwierdzamy do ściany, a nie do podłogi. Szczególne wyzwanie stanowić mogą listwy, montowane w progu. W tym przypadku nieocenione będą kołki montażowe oraz drewniany klocek, za pomocą którego możliwe będzie zamontowanie listew przypodłogowych. Przy odpowiednim nastawieniu, idącym w parze z dobrze dobranymi narzędziami, montaż paneli podłogowych, będzie osiągalnym zadaniem, nawet dla świeżego majsterkowicza.