Planując ogród, warto pamiętać o tym, że jest to idealne miejsce do tworzenia wielogatunkowych krzewiastych propozycji. Ciekawie zaaranżowana zewnętrzna przestrzeń wypoczynkowa wpłynie niewątpliwie na komfort i efektywność odpoczynku. Z tego powodu warto zadbać o to, aby kwiaty i inne rośliny na stałe zamieszkały w naszym ogrodzie. Jego doskonałą ozdobą, która bez wątpienia przyciągnie wiele zainteresowanych spojrzeń, będzie natomiast tamaryszek. W poniższym artykule opowiemy o tym, jakimi zasadami rządzą się przycinanie oraz pielęgnacja tamaryszek.
Tamaryszek - roślina o wielu odmianach
Tamaryszek to piękny krzew ozdobny, wyglądem przypominający małe drzewo. Charakteryzuje go ażurowy pokrój. W zależności od odmiany tamaryszka, może on osiągać wysokość od 2 do 3 metrów. W Afryce i Azji dorasta natomiast nawet do 10 metrów wysokości. Najpopularniejsze odmiany to Tamarix Ramosissima (tamaryszek pięciopręcikowy), Tamarix Gallica (tamaryszek francuski) oraz Tamarix Parviflora (tamaryszek drobnokwiatowy). Roślina ta posiada śliczne różowe kwiatki oraz efektowne rozłożyste krzewy, które są jej największym walorem dekoracyjnym. O dokładnym wyglądzie kwiatów decydują natomiast określone gatunki tamaryszka - zdarzają się bowiem odmiany o ciemnoróżowych kwiatach. Nie mniej, jednak jest to roślina, idealna do posadzenia w naszym ogrodzie. Warto wybrać przy tym taki gatunek tamaryszka, który kwitnie latem - zyskamy wówczas piękną ozdobę naszej zewnętrznej przestrzeni wypoczynkowej.
Jak sadzić tamaryszek?
Tamaryszek, podobnie jak każda inna roślina, posiada pewne wymagania, dotyczące uprawy i pielęgnacji. Stosując się do poniższych praktycznych wskazówek, bez wątpienia uzyskamy zadowalający nas efekt. Przede wszystkim, tamaryszek posadzić powinniśmy wczesną wiosną lub jesienią. Należy pamiętać również o tym, aby odpowiednio przygotować podłoże. Tamaryszek posiada bowiem głęboki system korzeniowy, przez co gleba musi być dobrze spulchniona. Tylko wtedy krzew będzie mógł się odpowiednio zakorzenić. Pomocne w spulchnieniu ziemi będą natomiast widły. Poza tym, tamaryszek nie posiada szczególnych wymagań i sprawdzi się świetnie w przypadku mało urodzajnych terenów. Przyjmie się nawet na piaszczystych glebach. Ze względu na rozległy system korzeniowy, odpowiednia powinna być również odległość od sąsiadujących roślin. W praktyce powinna ona wynosić połowę spodziewanej szerokości korony tamaryszka.
Tamaryszek uprawa - co warto wiedzieć?
Krzew tamaryszek to roślina, która nadaje się idealnie do zagospodarowywania niezbyt urodzajnych terenów, nawet takich jak ciężkie i ubogie gleby. W Polsce uprawia się z reguły trzy gatunki tamaryszka. Są to tamaryszek francuski, tamaryszek drobnokwiatowy oraz tamaryszek pięciopręcikowy. Poszczególne odmiany różnią się od siebie terminem kwitnienia oraz wyglądem kwiatów. Tamaryszek francuski, podobnie do tamaryszka pięciopręcikowego, kwitnie latem, na pędach jednorocznych. Posiada okazałe kwiaty, które są jego największym walorem dekoracyjnym. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku tamaryszka drobnokwiatowego. Jego kwiaty są bardzo drobne i pojawiają się wiosną, na końcach pędów tegorocznych. Krzew tamaryszek nie ma szczególnych wymagań, dotyczących uprawy i pielęgnacji. Jedynie młode krzewy wymagają bardzo ostrożnego traktowania - nie można zniszczyć ich korzeni, ani uszkodzić pnia. Co więcej, młode okazy należy regularnie podlewać. Poza tym, decydując się na tą dekoracyjną roślinę, warto dokładnie przemyśleć miejsce jej zasadzenia. Przesadzanie tamaryszek nie jest bowiem dobrym rozwiązaniem - to niewielkie drzewo źle znosi zmianę stanowiska.
Jak przycinać tamaryszek?
Aby krzew tamaryszek posiadał atrakcyjny wygląd oraz obfite kwiaty, należy dbać o jego regularne przycinanie. Zaleca się, aby pierwsze cięcie wykonać zaraz po posadzeniu. Wówczas tamaryszek zyska w przyszłości gęste grona kwiatów. W tym przypadku pędy skracamy o połowę. Dalsze wskazówki, dotyczące przycinania, uzależnione będą od konkretnego gatunku rośliny.
Tamaryszek drobnokwiatowy przycinamy po kwitnieniu. Stare pędy należy usunąć, a przekwitłe skrócić o 1/3 długości. Tamaryszek francuski i pięciopręcikowy przyciąć należy natomiast wczesną wiosną. Nazbyt rozrosłe pędy skrócić trzeba o 2/3 długości, a krótsze pędy mniej więcej o połowę. W obydwu przypadkach warto pozbyć się także młodych pędów, które są uszkodzone lub wrastają do wnętrza korony. Pomocny w podcinaniu tamaryszków będzie bez wątpienia sekator. Stosując odpowiednie narzędzia ogrodowe i wymienione wskazówki pielęgnacyjne sprawimy, że tamaryszek stanie się najpiękniejszą ozdobą naszego ogrodu.