SZLIFIERKA MIMOŚRODOWA CZY OSCYLACYJNA – NA KTÓRĄ SIĘ ZDECYDOWAĆ?

Szlifierka oscylacyjna ma nieco węższy zakres zastosowań niż mimośrodowa, jednak wygładzanie płaskich i dużych powierzchni z jej wykorzystaniem odbywa się szybko i łatwo. Za pomocą urządzenia mimośrodowego z kolei możemy dokładnie wygładzić i wypolerować wszelkie krzywizny.

Niezależnie od wyboru urządzenia warto przed zakupem zapoznać się z najważniejszymi parametrami dostępnych na rynku szlifierek.

Szlifierka mimośrodowa – zasada działania i zastosowanie

Szlifierki mimośrodowe wykorzystują do pracy dwa rodzaje ruchu talerza: wahadłowy oraz obrotowy. Stopy urządzeń mają możliwość odchylenia od poziomu, a dodatkowo obrotu wokół własnej osi. Talerz szlifierki mimośrodowej jest elastyczny, co zapewnia swobodną pracę w przypadku nie tylko powierzchni płaskich, lecz także wypukłych i wklęsłych krzywizn.

Wybierając szlifierkę mimośrodową, musimy zwrócić uwagę na parametry charakterystyczne, do których zaliczyć należy:

  • moc silnika – duża moc jednostki napędowej jest istotna, jeśli szlifierka będzie stosowana do obróbki twardych powierzchni oraz pracy ciągłej;
  • zasilanie – narzędzia akumulatorowe sprawdzają się, gdy istnieje konieczność pracy w trudnych warunkach lub używa się ich sporadycznie do wygładzania niewielkich powierzchni. Najchętniej kupowanymi szlifierkami są modele zasilane z sieci, choć w specyficznych warunkach pracy ciągłej, w zastosowaniach profesjonalnych, niekiedy lepiej sprawdza się szlifierka pneumatyczna;
  • ilość cykli oscylacyjnych- liczba oscylacji;
  • skok oscylacji (amplituda drgań, mimośrodowość) – parametr ten określa, jak bardzo stopa szlifierki wychyla się podczas drgań. Wartość amplitudy wynosi najczęściej 5 mm;
  • prędkość obrotowa, czyli ilość obrotów na minutę;
  • rozmiar stopy – wielkość stopy dobiera się w zależności od rozmiarów najczęściej szlifowanych powierzchni.

Jak działa szlifierka oscylacyjna? Najważniejsze parametry pracy oraz czym charakteryzują się?

Szlifierki oscylacyjne są nieskomplikowanymi urządzeniami napędzanymi silnikiem, który wprawia w ruch wahadłowy sztywną stopę szlifierską. Oscylacja odznacza się dużą częstotliwością drgań i niewielką amplitudą, dzięki czemu narzędzie świetnie nadaje się do wygładzania dużych i równych powierzchni. Wykonuje ona ruch oscylacyjny.

Działanie szlifierki oscylacyjnej jest bardzo proste. Przed użyciem sprzętu na stopę należy nałożyć papier ścierny o odpowiedniej gradacji. Zwykle mechanizm nakładania papieru to rzep lub blokada, która po zwolnieniu za pomocą przycisku pozwala na założenie papieru.

Zdjęcie palca z przycisku sprawia, że papier „trzyma się” na stopie. Teraz pozostaje tylko włączyć szlifierkę i przystąpić do pracy. Większość urządzeń ma możliwość pracy ciągłej i krótkotrwałej.

Dobór właściwej szlifierki oscylacyjnej nie jest sprawą trudną, jednak przed zakupem warto zapoznać się z rozwiązaniami stosowanymi przez producentów oraz parametrami dostępnych na rynku urządzeń. Do najważniejszych cech szlifierek oscylacyjnych, podobnie jak w przypadku urządzeń mimośrodowych, należy zaliczyć:

  • moc silnika;
  • sposób zasilania;
  • ilość cykli – szlifierki oscylacyjne wykonują od 19 do 27 tys. cykli na minutę. Do miękkich powierzchni stosuje się urządzenia o większej ilości cykli, a do płaszczyzn twardych o mniejszej;
  • skok oscylacji wartość amplitudy wynosi od 1 do 2,5 mm;
  • rozmiar stopy.

W przypadku szlifierek oscylacyjnych poza rozmiarem znaczenie ma też kształt stopy. Zwykle jest prostokątny, choć na rynku dostępne są również urządzenia o kwadratowej stopie lub typu delta. W tym ostatnim przypadku jej kształt zbliżony jest do kształtu stopy żelazka do prasowania. Szlifierki typu delta pozwalają na dotarcie do trudniej dostępnych miejsc.

Kiedy stosuje się szlifierkę oscylacyjną?

Gładkie i duże powierzchnie to doskonałe warunki pracy dla szlifierki oscylacyjnej. Najczęściej stosuje się je w obróbce drewna do wygładzania wstępnie przygotowanych powierzchni. Choć szlifierka oscylacyjna dzięki zastosowaniu papieru ściernego o większej gradacji może usunąć drobne zabrudzenia, a nawet warstwę starego lakieru, zwykle używa się jej do prac wykończeniowych.

Drewno nie jest oczywiście jedynym materiałem, do którego obróbki stosuje się szlifierki oscylacyjne. Można za ich pomocą wygładzać również:

  • gipsy – ze względu na duże ilości powstającego przy tej pracy pyłu, w praktyce nadają się do tej czynności głównie modele z uszczelniaczami i odprowadzaniem pyłu;
  • kamień;
  • beton.

Wygładzanie twardych powierzchni wymaga zastosowania papieru ściernego o dużej gradacji i szlifierki o znacznej mocy.


Szlifierka mimośrodowa a oscylacyjna

Wybór między szlifierką oscylacyjną a mimośrodową to kwestia określenia czynności, jakie częściej będą wykonywane za pomocą tych narzędzi. Jeśli stosujemy tego typu urządzenia do wygładzania płaskich, dużych powierzchni drewnianych lub kamiennych, dobrą decyzją będzie zakup szlifierki oscylacyjnej. Za jej pomocą łatwo i szybko wykonamy wszelkie konieczne prace.

Kiedy jednak potrzebne jest nam urządzenie wielofunkcyjne, którego możemy użyć do robót szlifierskich i polerskich na różnych powierzchniach, warto zdecydować się na zakup szlifierki mimośrodowej. Tego typu modele doskonale nadają się do obróbki zarówno drewnianych, metalowych surowych, szpachlowanych, jak i lakierowanych elementów. Zwróć też uwagę na rodzaj zasilania.