Szlifierka mimośrodowa to narzędzie bardzo nieskomplikowane w obsłudze, dlatego często znajduje zastosowanie u domowych majsterkowiczów i amatorów, którzy lubią proste prace w warsztacie. Oczywiście nie wyklucza to również jej zastosowania w profesjonalnych zakładach produkcyjnych. A to dlatego, że narzędzia te świetnie nada się do metalu, jak i drewna.
Wykorzystują je lakiernicy samochodowi, do szlifowania odnawianych elementów karoserii oraz stolarze do szlifowania drewnianych powierzchni. Sprzęt używany będzie, kiedy chcemy osiągnąć perfekcyjny efekt szlifowania. Wynika on z technologii pracy szlifierki mimośrodowej, która łączy ruch obrotowy i oscylacyjny. Dzięki temu ewentualne zarysowania wynikające ze szlifowania są natychmiast zacierane.
Wysoką jakość szlifowania osiągniemy, kiedy papier ścierny, który będziemy używać, będzie drobnoziarnisty. Szlifierka jest niezbędnikiem wśród narzędzi wszystkich majsterkowiczów!
Kiedy szlifierka mimośrodowa będzie niezbędna?
Wielofunkcyjne, proste w obsłudze i niedrogie narzędzie – tak w jednym zdaniu można scharakteryzować szlifierki mimośrodowe. Nadają się do polerowania oraz wyrównywania bardzo różnych powierzchni, zarówno tych płaskich, jak i zakrzywionych. Wykorzystywana może być do obrabiania elementów lakierowanych, szpachlowanych, metalowych oraz drewnianych.
W dobrych rękach szlifierka mimośrodowa może wypolerować lakier na aucie, bez ryzyka, że powierzchnia zostanie uszkodzona. Nadaje się do szlifowania mebli, drzwi oraz zdzierania starych, twardych powierzchni z farby lub lakieru. Najprostsze szlifierki mimośrodowe znajdziemy w sklepach, a ich ceny wynoszą około 100 złotych. Droższe modele mają wiele dodatkowych funkcji, takich jak system odsysania pyłu, co zdecydowanie wpływa na jakość pracy. Kolejne elementy dodatkowego wyposażenia, które sprawdzają się w szlifierkach mimośrodowych, to automatyczny hamulec, a także elektroniczny system regulacji prędkości obrotowej.
Na jaki model urządzenia warto się zdecydować? Wszystko zależy od tego, do jakiego rodzaju prac będzie najczęściej wykorzystywana. Profesjonaliści, którzy będą często eksploatować sprzęt, powinni postawić na droższe, dobrze wyposażone urządzenie. Najlepiej, żeby było to wysokiej jakości narzędzie z oferty znanej marki. Majsterkowicze amatorzy mogą postawić na mniej zaawansowane modele.
Szlifierki mimośrodowe- na jakie parametry zwrócić uwagę?
Przed kupnem szlifierki mimośrodowej należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Najważniejsze to:
- mimośrodowość – im większa jest wielkość wychylenia tarczy szlifierki w stosunku do własnej osi, tym praca urządzenia jest bardziej efektywna. Mimośrodowość określana jest w milimetrach;
- średnica tarczy – 150 do 250 mm to najpopularniejsza średnica talerza w szlifierce mimośrodowej. Od długości średnicy tarczy zależna jest wydajność urządzenia. Im jest ona dłuższa, tym wydajność urządzenia jest większa;
- oscylacja – określa liczbę wychyleń tarczy wykonywanych w ciągu minuty. Większa liczba wychyleń ma wpływ pracę urządzenia oraz jej dokładność.
Dodatki do szlifierki mimośrodowej
Najszybciej zużywający się osprzęt, wykorzystywany do pracy szlifierki mimośrodowej, to papier ścierny. I to bez względu na gradację. Papier ścierny mocowany jest do szlifierki mimośrodowej przy pomocy rzepa. Wysoką jakość szlifowania osiągniemy, używając papieru drobnoziarnistego. Zamiast papieru drobnoziarnistego można wykorzystywać także tarcze szlifierskie wykonane z gumy. Elementy te służą do wygładzania bardzo delikatnych materiałów. Zamiennie można wykorzystać wełny polerskie, które mocuje się za pomocą specjalnych adapterów.
Do szlifowania powierzchni z wgłębieniami należy zastosować podkładki z gąbki, które mocuje się pod papierem ściernym. Wszystkie te elementy szybko się zużywają – w zależności od liczby godzin pracy szlifierki mimośrodowej. Przy zakupie najlepiej zainwestować w większą ilość. Ważna uwaga dotycząca korzystania ze szlifierki mimośrodowej dotyczy sposobu pracy z tym urządzeniem. Mniej doświadczeni użytkownicy popełniają błąd związany z dociskaniem szlifierki podczas szlifowania zgrubnego, które jest mniej dokładne. Jednak nie jest to sposób na osiągnięcie właściwego efektu.
W trakcie pracy urządzenia nie należy dociskać urządzenia do szlifowanej powierzchni, ponieważ wówczas może skończyć się to zatrzymaniem ruchu obrotowego, zaś sam ruch oscylacyjny nie pozwoli na osiągnięcie oczekiwanego efektu. Urządzenie powinno pracować swobodnie, a papier lub inne wykorzystywane ścierniwo może być dociskane tylko ciężarem własnym narzędzia. Jedynym zadaniem użytkownika jest w takim przypadku prowadzenie urządzenia w odpowiednim kierunku i podtrzymywanie go. Jeśli efekt jest niezadowalający, szlifowanie należy powtórzyć.