WYRZYNARKA DO DREWNA – KTÓRA BĘDZIE DLA CIEBIE NAJLEPSZA?

Wyrzynarka to urządzenie, które przyda się domorosłym majsterkowiczom, ale również powinno być nieodzownym elementem wyposażenia profesjonalnych ekip zajmujących się remontami. Wszystko ze względu na wszechstronność tego narzędzia, które jest poręczne i proste w obsłudze nawet dla mniej wprawnych osób.

Kiedy sprawdzi się wyrzynarka do drewna?

Wyrzynarka do drewna sprawdzi się podczas cięcia różnego rodzaju materiałów – blatów, paneli podłogowych, drewna, desek. To, co wyróżnia to narzędzie spośród innego rodzaju pił, to funkcja cięcia krzywoliniowego. Można nią ciąć po łuku, wycinać elementy o nieregularnych wzorach czy okręgi. Z tego powodu wycięcie otworów w blacie pod zlewozmywak czy kuchenkę na pewno nie będzie stanowić problemu. Wystarczy jednak zmienić brzeszczot, by móc również ciąć aluminium czy stal. Krótko mówiąc, wyrzynarkę możemy wykorzystać do wszelkich precyzyjnych prac w materiałach, których trzeba będzie wykonać wewnętrzne wycięcia w kształcie koła, prostokąta lub innych. Nie jest to jednak jedyne jej przeznaczenie. Kiedy będziemy pracować wyrzynarką do drewna wzdłuż prowadnicy, może wówczas zastąpić pilarkę. Wtedy wyrzynarką możemy wykonywać także podłużne cięcia. Należy jednak pamiętać, że jej krótkie brzeszczoty nie powinny być wykorzystywane do cięcia grubych materiałów, gdyż zupełnie się do tego nie nadają. W stu procentach sprawdzą się natomiast podczas cięcia sklejki, płyt drewnopochodnych czy płaskich desek. Wszystkie te unikalne cechy wyrzynarki precyzyjnej do drewna powodują, że staje się ona nieodzownym narzędziem chociażby wśród miłośników rękodzieła. Dzięki niej budowa nowych rodzajów mebli czy większych drewnianych konstrukcji przebiegnie o wiele sprawniej. Domek dla ptaków? Wyrzynarka będzie do tego najlepsza. Można również wycinać dzięki niej puzzle czy kształty drewnianych zabawek dla dzieci.

Wyrzynarki do drewna, które spełnią nasze oczekiwania

Każdy narzędzie, które trafia do prywatnego warsztatu, powinno być dobierane według potrzeb i preferencji. Podobnie jest w przypadku wyrzynarki do drewna. Powinniśmy szukać takiego sprzętu, który najbardziej będzie odpowiadał na nasze oczekiwania. Inną wyrzynarkę wybierze profesjonalny stolarz, a inną osoba, która buduje elementy małej architektury. Z tego powodu, wybierając wyrzynarkę do drewna, należy zwrócić uwagę na moc i rodzaj zasilania. Najczęściej spotykane narzędzia to te o mocy od 400 do 799 W, zasilane z sieci lub poprzez akumulator. Większą moc mają wyrzynarki do drewna na kabel. Używa się ich do cięcia twardych materiałów. Jednak w tym przypadku musimy liczyć się z ograniczeniem wynikającym z długości przewodu. Na dużych przestrzeniach nawet zastosowanie przedłużacza może nie wystarczyć. Dlatego najlepsze są podczas prac warsztatowych i w pomieszczeniach. Korzystając z narzędzia zasilanego z sieci musimy również uważać, by przewód znajdował się za brzeszczotem. Uszkodzenie kabla może spowodować zwarcie instalacji elektrycznej. Wyrzynarka do drewna zasilana akumulatorem ma z reguły mniejszą moc i ograniczenia związane z koniecznością regularnego ich ładowania. Przed każdym użyciem bateria powinna być zasilana przez kilka godzin, a dla komfortu pracy warto mieć przy sobie wymienny akumulator. Charakterystyczną cechą wyrzynarek do drewna zasilanych akumulatorem jest to, że pracują dużo ciszej niż wyrzynarki ładowane sieciowo. Świetnie sprawdzają się podczas mniejszych prac w ogrodzie czy sporadycznych cięć. Niektóre modele wyrzynarek do drewna mogą być wyposażone w specjalne wyloty na wióry, których są produktem ubocznym pracy w drewnie. Miejsce to służy do podłączenia odkurzacza, dzięki czemu łatwiej można utrzymać czystość w najbliższym otoczeniu miejsca pracy. Zamiast podłączenia do odkurzacza poszczególne modele wyrzynarek do drewna mogą być wyposażone w pojemnik, który gromadzi pozostałości. 

Wielogodzinna praca z narzędziem może być męcząca. Dlatego tak istotne jest, by było ono wyposażone w odpowiedni uchwyt i charakteryzowało się ergonomiczną konstrukcją. Przed zakupem sprzętu użytkownik powinien dokładnie go sprawdzić również pod tym kątem. Wielu producentów wyrzynarek zwraca uwagę, by jakość wykonania ich urządzeń była jak najwyższa. Te same kryteria dotyczą wagi i rozmiarów urządzenia. Warto dokładnie przemyśleć zakup i sprawdzić je przed przystąpieniem do użytkowania. Wiele modeli wyrzynarek sprzedawanych jest wraz z kompletem brzeszczotów oraz w poręcznych skrzynkach, dzięki którym transport narzędzia jest bezpieczny i bardziej komfortowy.

Inne rodzaje wyrzynarek do drewna

  • wyrzynarka laserowa do drewna – nowoczesne narzędzie, umożliwiające wykonywanie skomplikowanych kształtów za pomocą wypalania termicznego. Urządzenia takie programuje się za pomocą programów CAD. Laser może precyzyjnie wycinać lub wykonywać grawer na przedmiotach z drewna, rękodziele czy makietach architektonicznych. Idealnie nadaje się do przygotowywania spersonalizowanych produktów;
  • wyrzynarka laserowa do drewna – sprzęt do prostolinijnego, precyzyjnego cięcia, który wykorzystuje brzeszczot włosowy.