Jaki oczyszczacz powietrza wybrać i czym się kierować?

Życzymy je sobie składając świąteczne życzenia. Często wspominamy, że jest najważniejsze. Dbamy o nie przestrzegając zbilansowanej diety, higieny snu i odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Zdrowie – wartość bezcenna.

Jednak żyjąc w ciągłym pośpiechu często zapominamy o najbardziej podstawowej czynności – oddychaniu. Zanieczyszczenie powietrza może znacznie pogarszać nasz stan zdrowia w chwili obecnej, a także nieść ze sobą długofalowe niepożądane skutki.

Oczyszczacz powietrza - jak chroni nasze zdrowie?

W minimalizowaniu negatywnego wpływu zanieczyszczonego środowiska na zdrowie nieocenionym wsparciem są oczyszczacze powietrza.

W znaczącym stopniu redukują obecność szkodliwych substancji, które wdychamy. Z tego powodu warto wyposażyć w nie pomieszczenia, w których spędzamy czas.

Na co zwracać uwagę kupując oczyszczacz powietrza?

Przy wyborze oczyszczacza niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie sprzętu do powierzchni, na której ma pracować. Zbyt mały – nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu filtracji.

Drugim istotnym elementem, szczególnie ważnym w sypialni, jest głośność urządzenia. Tu zasada jest prosta – im cichszy, tym większy komfort użytkowania.

Filtry w oczyszczaczu powietrza

Nowoczesne oczyszczacze powietrza wyposażone są w różne filtry. Najpopularniejsze z nich to:

  • Filtr wstępny – pierwsza filtracja, wyłapująca kłaczki, włosy. Zmniejsza ich ilość w powietrzu i chroni kolejne filtry przed szybkim zanieczyszczeniem.
  • Filtr węglowy – redukuje zanieczyszczenia gazowe – lotne związki organiczne, których wdychanie może być dla człowieka bardzo szkodliwe, czy brzydkie zapachy.
  • Filtr HEPA – antyalergiczny filtr wyłapujący 99,97% drobnych cząsteczek o wielkości do PM2.5. Są to m. in. roztocza i inne alergeny, pyłki, kurz, niektóre bakterie i wirusy, ale także zanieczyszczenia będące składnikami smogu.
  • Filtr fotokatalityczny – rozkłada bakterie i związki chemiczne do dwutlenku węgla i wody, dzięki czemu znacząco zwiększa skuteczność działania oczyszczacza.

Dodatkowe wyposażenie oczyszczaczy powietrza

Niektóre modele zostały wzbogacone o dodatkowe funkcje, które pełnią funkcje estetyczne lub zwiększają skuteczność urządzenia.

  • Nawilżacz powietrza - bardzo przydatny szczególnie w okresie grzewczym, kiedy podnosząc temperaturę w budynkach spotykamy się z efektem ubocznym w postaci spadku wilgotności powietrza. Nadmierna suchość powietrza wysusza błony śluzowe (nosa, gardła, oczu), czym przyczynia się do infekcji. Wpływa również na stan skóry podnosząc podatność na podrażnienia i pękanie, oraz włosów, które stają się łamliwe. Wiele roślin niekomfortowo czuje się w zbyt suchym środowisku, przez co w czasie jesienno-zimowym podupada na zdrowiu.
  • Jonizator – wprowadza ujemne jony, które mają pozytywnie wpływać na samopoczucie. Powietrze zbliża się do tego, które występuje po burzy.
  • Lampa UVC - wykazuje działanie bakteriobójcze i wirusobójcze. Powietrze jest zasysane do komory, w której dzięki odpowiedniemu dobraniu natężenia i czasu przebywania zostaje zdezynfekowane. W ten sposób uszkadzane i eliminowane są z wdychanego powietrza bakterie, wirusy i roztocza.
  • Lampka nocna – przydatna na przykład w pokoju dziecka. Zamiast dwóch oddzielnych urządzeń, wystarczy włączyć podświetlenie oczyszczacza, by delikatne światło rozproszyło mrok.
  • Pilot, panel dotykowy – ułatwiają zarządzanie pracą oczyszczacza i dostosowanie jej do swoich potrzeb.