Podłączony do zasilania elektrycznego grzejnik jest źródłem ciepła dzięki grzałce, którą umieszcza się zazwyczaj w jednym z kolektorów. Powoduje ona ogrzewanie czynnika grzewczego, który przemieszcza się wewnątrz rozmieszczonych rurek dzięki zjawisku konwekcji. Kiedy czynnik grzewczy ulega schłodzeniu, dzięki systemowi kolektorów powraca do miejsca, w którym się nagrzeje, po czym proces się powtarza.
Kiedy grzejnik elektryczny to dobre rozwiązanie?
Grzejnik elektryczny to inaczej grzejnik konwektorowy lub grzejnik konwekcyjny. Nazwy te stosuje się zamiennie. Do kategorii tej należy wiele urządzeń grzewczych. Mogą to być grzejniki olejowe, termowentylatory lub ogrzewacze konwektorowe. Najpowszechniejsze i niezawodne spośród nich to grzejniki elektryczne. Mogą być wyposażone w termostat oraz regulację temperatury, a także dodatkowe zabezpieczenia zapobiegające przegrzewaniu. Wewnątrz wyposażone są w grzałkę elektryczną lub płytę grzewczą. Działają natychmiast po tym, jak zostaną podłączone do sieci elektrycznej, wykorzystując zjawisko konwekcji (unoszenia się do góry rozgrzanego powietrza). W związku z tym, że jest to popularne i bardzo rozpowszechnione źródło ciepła, przed zakupem warto dokonać selekcji. Grzejniki elektryczne należy dobierać pod kątem:
- Mocy – w tym przypadku istotny jest metraż pomieszczenia, które będzie ogrzewane, oraz jego kubatura. Grzejnik łazienkowy nie musi mieć dużej mocy. Wystarczy około 130 W/m². Praktycznym rozwiązaniem w takim pomieszczeniu będzie instalacja dwóch grzejników o mniejszej mocy niż jednego dużego.
- Rozmiarów – tu również dobór powinien być zależny od pomieszczenia, w którym grzejnik będzie pracował.
- Termostatu i regulacji – kilkustopniowa regulacja temperatury to podstawa w przypadku funkcjonalnego grzejnika elektrycznego. Do tego warto, by miał zabezpieczenia przed przegrzewaniem się oraz automatyczny termostat.
- Dodatkowych funkcji – droższe modele grzejników często wyposażone się w wiele pomocnych funkcji, jak timer lub wyświetlacz. Bardziej wymagający użytkownicy mogą również wybierać spośród wielu kształtów i kolorów grzejników cieplnych. Aktualne rozwiązania stosowane przez producentów powodują, że taki sprzęt może stanowić nawet pewnego rodzaju ozdobę pomieszczenia.
Grzejnik konwektorowy i jego zalety
Popularność tego źródła ciepła związana jest z kilkoma zaletami, które są wspólne dla różnego rodzaju grzejników konwektorowych. Przede wszystkim urządzenia te są stosunkowo tanie i bardzo proste w obsłudze. Wymagają jedynie podłączenia do źródła zasilania i nastawienia oczekiwanej temperatury. Ich transport ze względu na gabaryty nie powinien nastręczać trudności, zaś niektóre modele można mocować nawet na ścianie dzięki praktycznym uchwytom. Kupując grzejniki konwektorowe, trzeba mieć jednak na uwadze również to, że mogą wysuszać powietrze w pomieszczeniu, co może powodować uczucie suchości skóry i śluzówek. Mimo to stanowią uniwersalne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się podczas ogrzewania każdego rodzaju pomieszczeń. Mogą służyć jako główne źródło ogrzewania w miejscach, gdzie nie istnieje możliwość podłączenia do miejskiej instalacji lub innego źródła ciepła. Stanowią też doskonałe rozwiązanie jako dodatkowe źródło ogrzewania pomieszczeń, np. w okresach zimowych, można nimi również dogrzewać mieszkania lub domy, kiedy w okresie przejściowym zasadnicze ogrzewanie nie jest jeszcze włączone przez zarządcę budynku. Grzejnik elektryczny szybko zapewni nam komfort cieplny. Takie rozwiązanie może również okazać się nieodzowne, gdy zawiedzie główne ogrzewanie w budynku. Wówczas nie musimy marznąć i czekać aż awaria zostanie usunięta, ale skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje grzejnik konwektorowy. Niektóre obiekty, jak altany ogrodowe czy tymczasowe domki, w ogóle pozbawione są centralnego ogrzewania. By korzystać z nich w chłodniejszych okresach, warto zainstalować tam grzejnik elektryczny energooszczędny. Takie rozwiązanie pozwoli na korzystanie z uroków otoczenia przez cały rok bez względu na pogodę. Grzejnik konwektorowy pomoże nam także ogrzać się w biurze podczas długich godzin pracy.
Inne rodzaje grzejników elektrycznych
Grzejnik konwekcyjny to nie jedyne rozwiązanie wśród grzejników elektrycznych. Na rynku dostać można również grzejniki olejowe, które działają z wykorzystaniem zjawiska radiacji, dzięki czemu ciepło natychmiast oddawane jest do otoczenia. Takie grzejniki nagrzewają się dłużej niż grzejniki konwektorowe, dłużej też utrzymują ciepło po wyłączeniu. Powoduje to, że doskonale nadają się do ogrzewania większych pomieszczeń. Wciąż dużym powodzeniem cieszą się także popularne farelki, czyli termowentylatory. Ich działanie polega na oddawaniu ciepła przez ogrzewaną spiralę, zaś powietrze wypychane jest na zewnątrz dzięki wiatrakowi. Mimo że ciepło z farelki potrafi rozchodzić się dużo szybciej niż z grzejnika konwektorowego, sprzęt charakteryzuje się niewielką wydajnością.