WYBIERAMY IDEALNĄ SZLIFIERKĘ KĄTOWĄ

Z tak twardym materiałem jak beton, metal czy przedmioty wykonane z ceramiki nie poradzimy sobie zwykłym brzeszczotem. Do ich przecinania używa się szlifierki kątowej, która doskonale nadaje się również do szlifowania ich powierzchni. Dzięki prostej obsłudze z powodzeniem można wykorzystywać ją do prac domowych. Używana jest również przez profesjonalne ekipy budowlane.

Szlifierka kątowa w każdym warsztacie

Polerowanie, wygładzanie, szlifowanie, cięcie twardych materiałów – zakres czynności, które możemy wykonać dzięki szlifierce kątowej, jest naprawdę spory. To narzędzie, bez którego na pewno nie obejdą się osoby kładące kostkę brukową. Ciąć nią można także elementy zbrojenia. Niektóre modele szlifierek kątowych mają regulowaną prędkość obrotową, co pozwala na polerowanie powierzchni (sprzęt musi wówczas być także wyposażony w odpowiednią końcówkę). Szlifierka kątowa może być również używana do wygładzania powierzchni o różnym stopniu twardości, jak metal czy drewno. Różnorodność modeli, niezawodność i wszechstronność pozwala na używanie szlifierki kątowej w różnych warunkach, zarówno przez amatorów, jak i profesjonalne ekipy. Klasyfikacji szlifierek kątowych na sprzęt dla specjalistów i dla domowych majsterkowiczów można dokonać pod kątem mocy sprzętu. Im wyższa moc szlifierki kątowej, tym pod wyższym obciążeniem może ona pracować. Dzięki dużej mocy, przekraczającej 2000 W, może być używana do obróbki nawet bardzo twardych materiałów. Do prostych, przydomowych prac wystarczy model szlifierki kątowej o mniejszej mocy, pomiędzy 600 a 1000 W. Wraz z mocą i wydajnością sprzętu rośnie jego cena, dlatego przed zakupem i wydaniem nawet kilkuset złotych warto przemyśleć, do czego urządzenie będzie używane. Szlifierkę kątową dostaniemy już w kwocie około 200 złotych, jednak jest to wówczas sprzęt, który sprawdzi się w domu. Za urządzenia do profesjonalnego użytku musimy zapłacić kilkaset złotych więcej. Warto w tym przypadku kierować się zaufaniem do konkretnych marek, wyspecjalizowanych w produkcji urządzeń wysokiej jakości.

Ważne parametry szlifierek kątowych

Poza wyżej wymienionymi parametrami i możliwościami, jakimi dysponują szlifierki kątowe, nowoczesne urządzenia mają liczne dodatkowe funkcje, które wpływają na komfort pracy oraz jej bezpieczeństwo. Bardzo przydatną opcją jest regulacja obrotów w szlifierkach kątowych. Pozwala to zwiększyć zakres wykorzystywania sprzętu: od prostych czynności typu szlifowanie, po cięcie twardych powierzchni. Komfort pracy zdecydowanie poprawi system antywibracyjny, a bezpieczeństwo – blokada samodzielnego rozruchu urządzenia. Jako dodatkowe wyposażenie służy również walizka transportowa, która pozwala bezpiecznie przewozić urządzenie. 

Parametry urządzenia zależne są również od sposobu jego zasilania. W sklepach możemy wybierać spośród szlifierek kątowych akumulatorowych oraz zasilanych energią elektryczną. Szlifierka kątowa akumulatorowa odznacza się głównie tym, że jest sprzętem mobilnym i funkcjonalnym. Nie musimy się wówczas również martwić, że przypadkiem przetniemy kabel zasilający, co mogłoby doprowadzić do tragedii. Musimy jednak pamiętać o tym, by zapewnić sobie stały dostęp do doładowywania akumulatorów. Bez tego będziemy mieć przestoje w pracy. Dlatego warto zaopatrzyć się w dwa akumulatory i używać ich naprzemiennie. Warto mieć jednak świadomość, że nieużywane tracą swoje właściwości, dlatego szlifierka kątowa akumulatorowa to sprzęt zalecany przede wszystkim do prowadzenia profesjonalnych prac budowlanych. Tańszym, ale też często bardziej praktycznym rozwiązaniem jest szlifierka elektryczna. Jako urządzenie, które potrzebuje dużo energii, sprzęt ten potrzebuje stałego źródła zasilania. W przypadku pracy na dużej powierzchni warto również zaopatrzyć się w przedłużacz. 

Dodatki do szlifierki kątowej

Elementem, bez którego szlifierka kątowa będzie bezużyteczna, jest tarcza. W zależności od ich średnicy możemy wykorzystywać je do różnego rodzaju prac. Do tych drobniejszych, wykonywanych w domu, wystarczą tarcze o średnicy od 115 do 130 milimetrów. W warsztacie, na budowie i do profesjonalnego użycia należy zaopatrzyć się w tarcze o średnicy od 170 do nawet 230 milimetrów. Kupując tarcze, powinniśmy sprawdzić, do jakiego zastosowania są przeznaczone, na co wskazuje ich grubość. Do cięcia stosujemy tarcze o grubości do 3 milimetrów, ale będą one różnić się twardością w zależności od materiału, do cięcia którego będą wykorzystywane. Tarcze do szlifowania powinny mieć grubość od 5 milimetrów.