POMPA ZANURZENIOWA DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Perfekcyjne uszczelnienie pompy zatapialnej jest konieczne, aby urządzenie mogło być bezpiecznie używane. Dlatego warto sięgać po sprzęt tylko ze sprawdzonych sklepów i od zaufanych producentów. Zwarcie podczas pracy pod wodą mogłoby bowiem doprowadzić do poważnych problemów.

Jak działa pompa zanurzeniowa?

Pompa zanurzeniowa może być używana w domu i ogrodzie. Jest niezbędna, kiedy konieczne staje się wypompowanie wody z zalanego pomieszczenia. Wykorzystuje się ją do przepompowywania ścieków, a także opróżniania z wody basenu lub oczka. W zależności od rodzaju sprzętu i zaawansowania technologicznego pompa zanurzeniowa może być wyposażona w automatyczne włączniki, które sprawiają, że samoczynnie załącza się do pracy. Pozwala to na oszczędne gospodarowanie energią elektryczną i chroni mechanizm urządzenia. Nawet kiedy sprzęt jest uruchomiony, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom może być praktycznie niesłyszalny. Działanie pompy zanurzeniowej do wody jest bardzo proste. Kiedy silnik pracuje, zasysa ona wodę, a następnie tłoczy ją poprzez wąż w wybrane miejsce. Dzięki niedużym gabarytom tego typu sprzęty można z łatwością przenosić i korzystać z nich w zbiornikach o różnych rozmiarach. Nie ma również przeciwwskazań, by urządzenie pracowało stacjonarnie. W ten sposób działa właśnie pompa zanurzeniowa do studni.

Jakie mogą być rodzaje pomp zatapialnych?

Nie wszystkie pompy zanurzeniowe mają ten sam zakres zastosowania. Choć dane urządzenie może idealnie nadawać się do przepompowywania wody czystej, nie wolno stosować go w przypadku zanieczyszczonej wody lub ścieków. Pompa zanurzeniowa do wody brudnej ma bowiem trudniejsze zadanie. Musi być wyposażona w mocniejszy silnik, a także rozdrabniacz, który poradzi sobie z ciałami stałymi. Urządzenie pozbawione tego elementu nie powinno być używane np. do przepompowywania ścieków. Zwykła pompa jest w stanie pompować zanieczyszczenia pochodzące od zwierząt, a nawet pozostałości roślin, jednak w miejscach takich jak szambo czy rowy melioracyjne mogą pojawić się również większe przeszkody. By nie doszło wówczas do zapchania pompy lub węża transportującego, niezbędne jest użycie mocnego rozdrabniacza, który poszatkuje odpadki na mniejsze rozmiary. Ich pozostałości zostaną wówczas bez przeszkód wypompowane do miejsca docelowego.

Gdzie stosuje się pompy zanurzeniowe:

  • oczyszczalnie biologiczne;
  • przepompownie ścieków;
  • systemy kanalizacji ciśnieniowej;
  • przedsiębiorstwa komunalne;
  • rolnictwo;
  • przemysł.

Czynności, do jakich można wykorzystać pompy zatapialne, to:

  • pompowanie ścieków;
  • pompowanie cieczy zawierających odpady odzwierzęce;
  • pompowanie gnojówki;
  • pompowanie cieczy zawierających ciała stałe i włókniste.

Co jeszcze warto wiedzieć o pompach zanurzeniowych?

Pompa zatapialna do deszczówki nie jest nowym wynalazkiem. Takich urządzeń używano już nawet w starożytności. Były one wówczas napędzane siłą ludzkich mięśni, co pozwalało transportować ciecz z poziomu niższego na wyższy lub pomiędzy zbiornikami. Dzisiejsze modele zasilane są energią elektryczną i wyposażone w szczelną obudowę, co ma zapobiegać zwarciom. Pompy zatapialne mogą mieć dodatkowo specjalny płaszcz chłodzący, którego zadanie stanowi ochrona silnika przed przegrzaniem, kiedy urządzenie nie jest całkowicie zanurzone. Do elementów, które powinny być częścią wyposażenia, zalicza się również pływak umożliwiający regulowanie poziomu wody w zbiorniku. Kiedy wskazany przez pływak poziom wody zostanie osiągnięty, wówczas sprzęt przerywa pracę. Zainstalowane zabezpieczenia powinny także doprowadzić do samoczynnego wyłączenia silnika, jeśli będzie on przeciążony. Dzięki temu uniknie się awarii urządzenia. Istotnym wskaźnikiem, który musisz wziąć pod uwagę przed zakupem, jest moc pompy zanurzeniowej. Modele o mniejszej mocy (np. 300 W) można wykorzystać w oczku wodnym. Sprzęt o mocy 1100 W pomoże w szybkim opróżnieniu zalanych pomieszczeń. Dobierając odpowiednie urządzenie do swoich potrzeb, powinieneś zwrócić również uwagę na to, jakiej wielkości odpady jest on w stanie przefiltrować. Na rynku znajdziesz modele, które mogą przepuścić zanieczyszczenia o średnicy od 5 do 50 mm. Jeśli istnieje możliwość pojawienia się dużych przeszkód, niezbędny będzie rozdrabniacz. Przy większych zanieczyszczeniach oraz znacznej ilości wody do przepompowania konieczne może być użycie spalinowej pompy zanurzeniowej.