PRECYZJA I WYDAJNOŚĆ TO GŁÓWNE ZALETY SZLIFIERKI TAŚMOWEJ

Szlifierki taśmowe najczęściej wykorzystywane są do szlifowania drewna, choć na rynku można znaleźć również urządzenia, które doskonale radzą sobie z obróbką powierzchni metalowych. Sprzęt o lepszych parametrach z powodzeniem wykorzystywany jest przez zawodowców w warsztatach stolarskich. Mniej zaawansowany model sprawdzi się natomiast w przydomowym warsztacie, gdzie może być używany do obróbki mebli lub lakierowanych powierzchni.

Jakie zalety ma szlifierka taśmowa?

Wśród najważniejszych zalet, jakie ma szlifierka taśmowa, wymienia się precyzję. Dzięki zastosowaniu mechanizmu przesuwającej się w linii prostej taśmy możliwe jest bardzo precyzyjne szlifowanie płaskich powierzchni, takich jak podłogi, blaty, a także elementów okleinowych. Niektóre modele szlifierek taśmowych wyposażone zostały w system automatycznego centrowania taśmy, co jeszcze bardziej zwiększa ich precyzję. Wpływ na ten parametr ma również moc urządzenia. Im jest bowiem większa, tym większa staje się prędkość, a co za tym idzie – precyzja szlifowania. Wydajność szlifierki taśmowej zależy od szybkości przesuwu taśmy. Zwykle jest regulowana i łatwo dostosować ją do zadania, które zamierzasz wykonywać. Dzięki odpowiednio dobranej prędkości możesz bardzo szybko usunąć powłokę materiału. Podczas pracy szlifierka generuje spore ilości pyłu, dlatego producenci tych urządzeń wyposażają je w specjalny system pozwalający na gromadzenie pyłu w dodatkowym worku. Dzięki temu nie musisz martwić się o higienę i bezpieczeństwo miejsca pracy. Kolejnym aspektem dotyczącym korzystania z tego sprzętu jest blokada, która zapobiega zsuwaniu się taśmy z urządzenia. Przed zakupem warto zweryfikować, czy wybrana szlifierka taśmowa do drewna wyposażona jest w tę funkcję. 

Kupujemy szlifierkę taśmową

Nowoczesna szlifierka taśmowa do drewna ma funkcje, które pozwalają na pracę nie tylko przy płaskich dużych powierzchniach. Można jej używać zarówno jako narzędzia stacjonarnego, jak i szlifierki ręcznej oraz stosować przy bardziej zaawansowanych pracach. Niezbędnym elementem wyposażenia jest taśma, nazywana również pasem. Została wykonana z papieru ściernego o różnej ziarnistości (gradacji), a jej końce są ze sobą połączone. Pas umieszcza się na dwóch wałkach szlifierki taśmowej do drewna. Jeden z nich jest elementem napędowym, a drugi – prowadzącym. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt pracy, taśma musi być odpowiednio naprężona. Służy do tego specjalna dźwignia. Korzystaj z papieru ściernego o odpowiedniej gradacji, w zależności od tego, czy szlifowanie ma być dokładne, czy zgrubne. Na rynku możesz znaleźć pasy do szlifierek taśmowych w kilku standardowych rozmiarach. Te pochodzące od uznanych producentów bez przeszkód można eksploatować bardzo długo. Ich prędkość przesuwu wynosi od 200 do 420 metrów na minutę. Kiedy jest większa, wówczas efektywność szlifowania staje się lepsza. Choć najczęściej spotykane w sklepach urządzenia służą do obróbki drewna, dostępne są także szlifierki taśmowe do metalu. To zarówno sprzęt stacjonarny, jak i ręczny, który można zamontować na stole. 

Co jeszcze warto wiedzieć o szlifierkach taśmowych?

Podczas pracy szlifierkę taśmową należy ustawić w kierunku włókien. Pozwoli to na bardziej precyzyjną pracę. Materiał będzie wygładzony, bez zbędnych zadziorów. W trakcie korzystania z urządzenia nie zmieniaj kierunku jego pracy. W przeciwnym razie efekt będzie niesatysfakcjonujący, pełen nieregularnych, szpecących wyżłobień. Nieco trudniej przebiega wygładzanie narożników za pomocą szlifierki taśmowej. Taśma przystosowana jest przede wszystkim do pracy na dużych płaskich powierzchniach. Efekt ten możesz poprawić, używając szlifierki kątowej do oszlifowania trudno dostępnych narożników.

Ceny szlifierek taśmowych do drewna lub do metalu zaczynają się od około 150 złotych. Tyle zapłacisz za najprostsze narzędzie z taśmą roboczą. Wyższej jakości sprzęt będzie odpowiednio droższy. Cena jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku modeli oscylacyjnych lub kątowych, jednak praca ze szlifierką taśmową pozwoli osiągnąć bardziej precyzyjną obróbkę. Tańszą wersją tego urządzenia jest sprzęt ręczny – niezwykle popularny, przenośny, przydatny w trakcie prac remontowych w domu. Więcej trzeba zapłacić za szlifierki taśmowe stołowe. Są one bardziej stabilne niż modele ręczne, lepiej też nadają się do obróbki mniejszych elementów drewnianych. Z powodu dość wysokiej ceny na ich zakup częściej decydują się osoby pracujące w profesjonalnych warsztatach.