Jaka pompa sprawdzi się w naszej studni?

Posiadanie kręgowej studni na własnej działce przynosi wiele korzyści, m.in. zredukowanie kosztów związanych z użytkowaniem wody z sieci lub całkowite odcięcie się od wspólnych wodociągów. Przy wyborze pompy do studni należy wziąć pod uwagę zarówno rodzaj studni, jak i głębokość, na jakiej znajduje się lustro wody. Istotna jest również wydajność pompy. 

Jaka pompa do studni będzie najlepsza?

Do studni z czystą wodą możemy wybierać pomiędzy pompami hydroforowymi, czyli montowanymi na powierzchni (w okolicy studni lub w piwnicy budynku) a pompami głębinowymi, które instalowane są wewnątrz, w pobliżu dna studni. Pompy hydroforowe najczęściej montowane są w domach jednorodzinnych. Składają się one ze zbiornika ciśnieniowego i rury ssawnej, która prowadzi do studni. Pompy, które montowane są na powierzchni, mogą zasysać wodę z głębokości nie większej niż 8 metrów. Może to stanowić spore ograniczenie, ale rekompensują je niskie koszty pomp hydroforowych oraz ich łatwa instalacja. Takich ograniczeń nie ma pompa głębinowa, która jest w stanie pompować wodę z poziomu niższego niż 8 metrów poniżej powierzchni. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup pompy głębinowej, musimy wiedzieć, w jakiego rodzaju studni będzie pracować: czy jest to płytka studnia kopana, czy wiercona. Jaka pompa do studni kopanej lub wierconej będzie idealna? Powinniśmy mieć świadomość, że pompa głębinowa może dostarczać wodę nawet ze studni głębokich na kilkadziesiąt metrów. Umieszcza się ją blisko dna studni i łączy rurą ze zbiornikiem ciśnieniowym. Powinna być niezawodna i trwała, ponieważ dostęp do niej będziemy mieć dopiero po jej wyciągnięciu spod lustra wody. Zazwyczaj ma kształt walcowaty, dostosowany do studni. 

Jaka pompa do studni głębinowej?

Znając zarówno ograniczenia pomp hydroforowych, jak i możliwości pomp głębinowych, możemy wybrać najlepszą pompę do studni głębinowej. Co istotne, nawet instalując pompę hydroforową większej mocy, i tak nie zyskamy możliwości zasysania wody z poziomu niższego niż 8 metrów. Wszystko dlatego, że podciśnienie w miejscu zasysania wody może jedynie być równoważne z ciśnieniem atmosferycznym. W innym przypadku powstałaby pompa próżniowa. Pomp głębinowych ten problem nie dotyczy. Charakteryzują się wysokim poziomem tłoczenia, który sięgać może nawet kilkudziesięciu metrów. Dodatkowy poziom tłoczenia osiągnąć można, wykorzystując pompy wyposażone w kilka wirników z odpowiednią mocą. Istotnym wskaźnikiem, który należy brać pod uwagę, jest również wydajność pompy, czyli przepływ wody. Im większą wysokość podnoszenia (ciśnienia wody) musi dać pompa, tym przepływ wody jest niższy. Jeśli więc mamy dostęp do studni głębinowej z lustrem wody położonym bardzo nisko, musimy liczyć się z tym, że przepływ wody będzie odległy od maksymalnego. Kwestia, na którą wskazują specjaliści, to właściwe dobranie pompy do wydajności studni. Jeśli sięgniemy po pompę, która zbyt szybko będzie wypompowywać wodę, możemy doprowadzić do sytuacji, że poziom cieczy nie zostanie uzupełniony w odpowiednim czasie i spowoduje to uszkodzenie urządzenia. Dlatego po wywierceniu studni należy wykonać test jej wydajności. 

Kolejne zalety pompy głębinowej

Wiele osób korzysta z pomp głębinowych nawet w sytuacjach, gdzie w zupełności wystarczyłaby pompa hydroforowa. Jednym z powodów może być fakt, że wśród zalet pomp głębinowych wymienia się również cichą pracę, ponieważ pompa zanurzona głęboko w wodzie nie powoduje hałasu. Ta oraz pozostałe zalety powodują, że  odpowiedź na pytanie jaka pompa do studni głębinowej, czy jaka pompa do studni kręgowej jest najlepsza, wydaje się oczywista. W przypadku pomp głębinowych mniejsze znaczenie mają również wahania poziomu wody. Ważne jedynie jest to, by pompa była wciąż zanurzona w wodzie. Producenci pomp głębinowych już jakiś czas temu wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów, stąd na rynku pojawiły się pompy głębinowe niewielkich rozmiarów, przystosowane do domów jednorodzinnych. Ich cena w związku z tym nie jest wysoka. To najczęściej pompy o średnicy od 50 do 75 mm. Można je wobec tego bez problemu instalować w standardowych rurach osłonowych studni wierconych. Niektóre pompy można montować zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. To bardzo przydatna cecha, szczególnie gdy w studni kręgowej poziom lustra wody jest niski. Podczas instalacji w pozycji poziomej trzeba pamiętać, by zawór znajdował się na górze, a silnik był całkowicie zatopiony, ponieważ jest on chłodzony wodą.