Natura potrafi być kapryśna i czasami może poskąpić odpowiedniej ilości wody naszym zieleńcom. Kiedy opady nie są regularne, sami powinniśmy wziąć się za podlewanie trawnika. Do tego niezbędna okazać się może pompa.
Jaka pompa do studni do podlewania?
Podlewanie trawnika to nie tylko polewanie wodą roślin. Trzeba to robić o właściwej porze dnia, z odpowiednim natężeniem wody. Najlepiej przystąpić do podlewania o poranku, kiedy temperatura nie jest jeszcze wysoka, a rośliny zdążą obeschnąć do nadejścia upałów. Nie wystarczy polewać ich wodą. Należy użyć zraszaczy, by gleba była nawilżana stopniowo, a woda swobodnie w nią wsiąkała. Kiedy przystąpimy do podlewania w czasie upału, krople wody, które pozostały na roślinach mogą skupiać promienie słoneczne i poparzyć je. Z kolei wieczorem na podlewanie może być za późno ze względu na dużą wilgotność, co w rezultacie może doprowadzić do chorowania roślin. Kiedy już wiemy, o jakiej porze podlewać trawnik, musimy jeszcze wiedzieć, czym. Woda z sieci wodociągowej to wygodne rozwiązanie, ale dość kosztowne. Najlepiej więc korzystać ze studni, skąd pobieranie wody będzie dużo tańsze. Jeśli możemy mieć dostęp do płytkich kopanych studni, będzie to rozwiązanie idealne. Jaka pompa do studni do podlewania powinna zostać wówczas wykorzystana? Najlepiej sięgnąć po zatapialną pompę do wody, która będzie zasilała zraszacze przez wąż ogrodniczy. Jeśli ma to być podlewanie nienadzorowane, wówczas niezbędny będzie zamontowany na pływaku pompy wyłącznik, który zadziała, kiedy zabraknie wody. Pompę zatapialną można wykorzystać również do podlewania roślin wodą ze stawu lub sadzawki. Wówczas jednak należy liczyć się z tym, że dysze urządzenia mogą zatkać się przez zanieczyszczenia.
Jaka pompa do nawadniania kropelkowego?
By zapewnić właściwą pracę zraszaczy, najlepiej skorzystać z pompy głębinowej, która będzie zasilać zbiornik hydroforowy zainstalowany na terenie działki. Jeśli taka instalacja okaże się jednak niewystarczająca, wtedy należy zainwestować w dodatkowy hydrofor. Innym równie skutecznym rozwiązaniem jest duży zbiornik regularnie uzupełniany wodą ze studni. Powinniśmy dobrać do niego pompę ssącą lub pompę zanurzeniową. Pompę ssącą należy zainstalować blisko powierzchni gruntu. Pozwoli to zasilać więcej zraszaczy. Taka instalacja najlepiej sprawdzi się w przypadku studni o niewielkiej wydajności. Z kolei pompa głębinowa opuszczana jest w głąb studni i stamtąd zasila zbiornik zainstalowany w domu. Pompa głębinowa powinna zawsze znajdować się poniżej lustra wody, ponieważ jest chłodzona cieczą. Pozwoli to na tłoczenie wody do zraszaczy nawet na odległość kilkudziesięciu metrów. Nie ma przeciwwskazań co do głębokości, na której zainstalowana powinna być pompa głębinowa. To inaczej niż w przypadku pomp hydroforowych, gdzie istotna jest różnica wysokości pomiędzy lustrem wody i pompą. Warto przy tym wskazać, iż głębokość studni może być znacznie niższa niż poziom lustra wody. Odnalezienie warstwy wodonośnej związane jest z głębokimi odwiertami, zaś po przebiciu się woda znacznie unosi się i stabilizuje na wyższym poziomie.
Jaka pompa do podlewania ogrodu? Wady i zalety
Pompy głębinowe – zalety:
- po instalacji zajmuje niewiele miejsca,
- nie hałasuje (instalacja znajduje się głęboko pod powierzchnią wody),
- jest oszczędna.
Wady pompy głębinowej:
- wymaga zakupu dodatkowych rur, kabli; montaż jest skomplikowany, może więc generować jednorazowe wysokie koszty,
- po instalacji dostęp do niej jest utrudniony.
Pompa ogrodowa – zalety:
- nadaje się do rozprowadzania zmagazynowanej deszczówki lub wody ze studni,
- jest wydajna dzięki zasilaniu spalinowemu,
- umożliwia szybkie usunięcie nadmiaru wody po intensywnych opadach.
Wady pompy ogrodowej:
- w przypadku zasilania elektrycznego niezbędny jest dostęp do gniazdka,
- wysoki koszt zakupu,
- pompy spalinowe mogą być głośne, a także emitują zanieczyszczenia.
Pompa hydroforowa – zalety:
- są mocne i wydajne,
- praca pompy kontrolowana jest przez hydrofor.
Wady pompy hydroforowej:
- charakteryzuje się głośną pracą, szczególnie w przypadku starszych typów urządzeń,
- hydrofor może być urządzeniem awaryjnym, usterki zdarzają się często również w związku z rozszczelnieniem instalacji.
Pompa zatapialna – zalety:
- łatwa instalacja i obsługa,
- mobilność.
Wady pompy zatapialnej:
- wysoki koszt zakupu,
- konieczność wykonywania okresowych kontroli.