Szpadel a łopata – jakie są różnice między nimi? Kiedy będą nam niezbędne?

Szpadli używamy do kopania i przenoszenia ziemi. Są one także przystosowane do prac, które wymagają użycia sporej siły, a postawienie na nich stopy dodatkowo ułatwia zagłębić szpadel w ziemię. Przy wyborze, należy zwrócić uwagę na ciężar narzędzia oraz typ trzonka. Szpadle znajdują zastosowanie głównie w budownictwie, ogrodnictwie oraz robotach drogowych.

Nieco inne zastosowanie ma łopata, którą wykorzystuje się do załadunku, przerzucania i przesypywania sypkich materiałów, jak piasek czy ziemia. Mniejsze sprawdzą się w ogrodzie, większe na budowach. Przed wyborem konkretnego modelu łopaty warto zwrócić uwagę na typ rękojeści, długość i kształt trzonka oraz materiał, z którego została wykonana.

Szpadel a łopata: kiedy sięgamy po szpadel?

Szpadel to narzędzie, które jest niezbędne podczas wielu prac ogrodowych. Przed rozpoczęciem prac ziemnych i zakupem szpadla powinniśmy podjąć decyzję, jakiego użyć narzędzia do pracy w zbitej ziemi. Czy ma to być prosty, ale bardziej skuteczny szpadel, czy profilowane narzędzie, którym pracować można wygodniej, ale zdecydowanie dłużej. 

Rodzaj sztychu

Wybierając szpadel, warto zwrócić uwagę na kilka cech tego narzędzia, które ułatwią nam jego użytkowanie. Przede wszystkim należy rozważyć kształt sztychu szpadla. Najwygodniej pracuje się szpadlem szpiczastym, ponieważ ostro zakończony sztych łatwiej przebije się przez kolejne warstwy gleby.

Praca może więc postępować szybciej, ale narzędzie z takim kształtem sztychu niekoniecznie umożliwi nam załadowanie większej ilości materiału, który należy przenieść lub odrzucić. Do tego będziemy potrzebować szpadla prostego. Szpadle z ostrym sztychem będą więc wygodniejsze do kopania rowów czy pielęgnacji rabat.

Materiał trzonka

Kolejną kwestią jest materiał, z którego wykonany jest trzonek szpadla. W ostatnich latach popularne są szpadle z trzonkami z lekkiego aluminium czy włókna węglowego. Dzięki temu, że sprzęt jest lekki, można nim dłużej pracować, zanim pojawią się objawy zmęczenia.

Jednak, jak podkreślają specjaliści, każdy materiał ma wpływ na wyważenie narzędzia. Dlatego do bardziej precyzyjnych czynności zalecany jest szpadel, którego trzonek wykonany jest z drewna lub metalu. Narzędzie z tych materiałów pozwoli nam na uzyskanie większej siły uderzenia.

Długość trzonka

Wybierając tego typu narzędzia ogrodnicze, należy również zwrócić uwagę na długość rękojeści. Zbyt krótki i zbyt długi może utrudniać wygodny chwyt, dlatego najlepiej dopasować go do swojego wzrostu.

Dobrym wyborem będzie zakup szpadla teleskopowego, który posiada regulowany trzonek i pozwala dostosować długość do wzrostu osoby aktualnie wykonującej prace ogrodowe.

Uchwyt

W przypadku szpadli kolejnym elementem, który ma wpływ na jakość pracy, jest uchwyt. Narzędzie może być zakończone uchwytem w kształcie litery T lub D.

Uchwyt typu T daje możliwość przyłożenia większej siły do wbicia narzędzia w powierzchnię gleby. Jednak w związku z jednopunktowym mocowaniem może szybko stracić stabilność.

Z kolei typ D jest mocowany trwalej i pozwala na bardziej precyzyjne działanie. Suma tych wszystkich elementów składa się na ergonomię narzędzia.

Szpadel może służyć nam do wielogodzinnych prac, powinien więc być wygodny, dostosowany do swoich potrzeb, mieć odpowiedni kształt i wysokość, by zapewniać wysoki komfort pracy.

Ostatecznie może okazać się, że zakres prac, jaki będziemy mieli do wykonania, zdeterminuje zakup różnych szpadli, których będziemy używać w zależności od tego, jak zostały wykonane i do czego są przeznaczone.

Łopata a szpadel: kiedy powinniśmy wybrać łopatę?

Istnieje wiele rodzajów łopat, a ponieważ jest to jedno z najważniejszych narzędzi w każdym ogrodzie, czy na budowie, jego wybór zawsze wywołuje wiele pytań i wątpliwości.

Charakterystyczną cechą łopaty jest szeroka główka i płaska powierzchnia użytkowa o równym rancie. Dodatkowo boki główki są podniesione w górę, w niektórych modelach mogą być też wyprofilowane.

Przeznaczenie łopaty

Łopata, w przeciwieństwie do szpadla, którego głównym zadaniem jest kopanie i rycie, sprawdzi się przede wszystkim do przenoszenia materiałów sypkich.

Łopata nie posiada ostrego zakończenia głowicy, jednak dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu pomoże nam również w łatwym rozsypywaniu różnych sypkich materiałów w ogrodzie, jak chociażby kory pod iglakami. Można z jej pomocą przesypywać ziemię, żwir, piasek, czy inne drobne kruszywa.

Jej konstrukcja sprawia, że materiał nie będzie się wysypywał na boki ani do tyłu. Można ją także z łatwością ładować na taczki lub do betoniarki.

Do każdej z wymienionych czynności można zastosować inny rodzaj łopaty – na rynku istnieje szeroki wybór różnych modeli o rozmaitym przeznaczeniu, jak np. model przeznaczony do śniegu.

Rodzaj sztychu i trzonka

Sztych i trzonek łopaty najczęściej wykonane są z metalu lub tworzywa sztucznego. Te z lekkiego aluminium czy włókna węglowego będą lżejsze, więc praca z nimi będzie mniej wyczerpująca. Łopaty z twardego drewna oraz metalu jednak lepiej poradzą sobie z podłożem.

Łopaty do kopania wyposażone są w wąską łyżkę, dzięki czemu jego użycie jest łatwe i proste. Narzędzia do przekopywania powinny mieć długi trzonek i twardą, płaską łyżkę. Najwięcej o przeznaczeniu tego narzędzia powie nam kształt sztychy.

Model uniwersalny, zakończony szpicem, szybko poradzi sobie ze zbitą ziemią. Dzięki łukowatemu kształtowi i dodatkowym rowkom łopata łatwiej poradzi sobie z większymi obciążeniami.

Parametry łopaty

Jakie parametry w przypadku łopat powinniśmy brać pod uwagę?

  • Waga – te z uchwytem aluminiowym będą lżejsze od sprzętu z uchwytem drewnianym;
  • Uchwyt – w większości przypadków to drewniany kij. Niektóre z łopat mają regulowany kąt nachylenia;
  • Szerokość robocza – najlepiej dobierać sprzęt odpowiednio do zadań, które musimy wykonać;
  • Krawędź – może być wzmocniona paskiem aluminiowym lub gumą.

Należy pamiętać, że narzędzia muszą być utrzymywane w czystości. Po użyciu należy je otrzepać z ziemi, a następnie przeczyścić.