Sklepy internetowe oraz markety z narzędziami oferują kosiarki o różnych napędach: kosy elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe. Chociaż każdy z tych typów ma wiele zalet, wybór powinniśmy dostosować do swoich potrzeb.
Kiedy pomocna okaże się kosa elektryczna?
Rozmiar ogrodu ma zasadniczy wpływ na wybór kosiarki. Kosa elektryczna sprawdzi się na większych powierzchniach niż mniej wydajny model akumulatorowy. Istotne parametry to również moc sprzętu, pojemność kosza na trawę oraz wysokość i szerokość koszenia. Praca w ogrodzie powinna być przyjemnością dla właściciela zieleńca, warto wziąć to pod uwagę przy wyborze sprzętu, którym będziemy pracować. W sklepach z narzędziami ogrodowymi bez problemu powinniśmy znaleźć urządzenie o niewielkiej wadze, mające – co szczególnie istotne – duże koła, które ułatwiają przemieszczanie się kosiarki. To właśnie zalety kosy elektrycznej. Jest lekka, ma niewielkie wymiary, pracuje niezbyt głośno i nie emituje spalin. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zasięg takich modeli ogranicza długość kabla zasilającego, co bywa problemem przy większym areale. Podczas pracy należy także uważać, aby nie przeciąć kabli – kiedy przewód jest niewidoczny w wysokiej trawie, łatwo może dojść do uszkodzenia go. Jedną z zalet kosy elektrycznej stanowi też mało wymagający serwis. Często używając narzędzia, musimy jedynie pamiętać o regularnym ostrzeniu noży, ponieważ są elementem, który najszybciej ulega zużyciu. Nóż w kosach elektrycznych działa na zasadzie łopatek wirnika – ma dwa ostrza, które tną trawę, a ścinki lądują w specjalnym pojemniku lub wylatują dyszą. Do równych trawników o niewielkiej powierzchni powinniśmy zastosować kosiarkę o mocy mniejszej niż 1500 W. Dopiero sprzęt o mocy 2000 W lub większej pozwoli nam poradzić sobie z wysoką trawą i nierówną powierzchnią. Dobór modelu o odpowiedniej mocy jest bardzo istotnym parametrem, gdyż umożliwi nam ekonomiczną i komfortową pracę w ogrodzie. By kosa elektryczna długo nam służyła, należy regularnie ją czyścić (najlepiej po każdym użyciu), konserwować i dokonywać przeglądu najważniejszych elementów. Ze względów bezpieczeństwa przed przystąpieniem do konserwacji sprzętu należy odłączyć go od źródła zasilania.
Moc urządzenia musimy dopasować do rozmiarów ogrodu. Ten parametr ma kluczowy wpływ na wytrzymałość narzędzia i jego wydajność. Moc kos elektrycznych dostępnych w sklepach wynosi od 1000 do 2000 W – te o największej bez problemów powinny poradzić sobie z ogrodem o powierzchni przekraczającej 650 metrów kwadratowych. Kosiarki o najmniejszej mocy można wykorzystywać w ogrodzie o powierzchni nie większej niż 200 metrów kwadratowych.
Kosa akumulatorowa i jej zalety
Kosa akumulatorowa zasilana jest energią pochodzącą z baterii litowo-jonowej, która znajduje się w urządzeniu. Jeszcze kilka lat temu pojemność takich baterii była bardzo ograniczona, dlatego modele akumulatorowe wykorzystywano przede wszystkim na niewielkich działkach. Nowoczesne zasilanie sprawia jednak, że kosy te zapewniają wydajność porównywalną z elektrycznymi. A to tylko jedna z wielu zalet. Do plusów zalicza się też cichą i ekologiczną pracę, na którą na pewno nie będą narzekać sąsiedzi. Urządzenia te nie emitują spalin. Brak przewodu zasilającego pozwala na łatwe manewrowanie sprzętem – pomaga w tym również jego niewielka waga. Obecnie kosy akumulatorowe można dostać w dwóch wersjach – z napędem lub bez. W opcji bez napędu ruch kosiarki zależy od siły mięśni użytkownika. Może to spowodować, że koszenie trawnika będzie nieco bardziej wymagające. W przypadku kosy akumulatorowej z napędem użytkownik musi jedynie odpowiednio nią manewrować.
Elektryczna czy akumulatorowa?
Duży wpływ na wybór sprzętu ma nie tylko rozmiar ogrodu, lecz także ukształtowanie terenu. W przypadku niewielkiej, równej powierzchni napęd w kosie nie jest niezbędny. Jeśli jednak w trakcie koszenia do pokonania mamy duże dystanse, wówczas powinniśmy sięgnąć po model z napędem lub kosę elektryczną. W tak często używanym sprzęcie liczy się trwałość materiałów, z których został wykonany. Powinny one być odporne na korozję i uszkodzenia, które mogą powstać w trakcie eksploatacji. Budowa kosiarki musi też być funkcjonalna, aby użytkownik był w stanie łatwo przeprowadzić konserwację i umyć urządzenie.
Bardziej zaawansowane modele kos elektrycznych oraz akumulatorowych powinny mieć regulowaną wysokość koszenia. Dostosowuje się ją za pomocą dźwigni.