Aerator umożliwia ograniczenie chemii w ogrodzie

Użyźnianie za pomocą aeratora powoduje, że życiodajne składniki, takie jak tlen i woda, szybciej przedostają się do wnętrza gleby. 

Kiedy stosować aerator?

Aerator stosuje się przede wszystkim po zakończeniu okresu zimowego w ogrodzie – ma to niejako „rozluźnić” glebę i wspomóc wzrost trawy. W ten sposób możemy się pozbyć skutków zimy – po kilku mroźnych miesiącach narażony na niskie temperatury i wilgoć trawnik z pewnością będzie potrzebował dodatkowego wsparcia. Rolą takiego przyrządu jest doprowadzenie do usunięcia martwej tkanki. Jednak aeracja nie stanowi jednorazowego zabiegu, który wykonuje się tylko po zimie. Aerator do trawy może być używany regularnie w okresie wiosenno-letnim. Pozwoli to utrwalić efekt napowietrzenia gleby i umożliwi bardziej swobodny wzrost ogrodowych roślin.

Jak zbudowany jest aerator do trawy?

Zasadnicza część aeratora to kilkucentymetrowe, stalowe kolce przytwierdzane do wkładek, które następnie mocuje się do ogrodniczych butów. Używanie tego sprzętu jest intuicyjne i polega po prostu na przechadzaniu się po trawniku. Można to robić niejako przy okazji, na przykład w trakcie koszenia. Pozwala to stworzyć wiele otworów, przez które powietrze swobodnie dostaje się do gleby. To jednak nie jest jedyna korzyść z regularnego używania aeratora do trawy. Dzięki otworom nie tylko powietrze będzie miało lepszy dostęp do ubitej i nadwyrężonej po zimowych miesiącach gleby. Łatwiej dostaną się tam również wszelkiego rodzaju nawozy oraz woda, co ułatwi stymulowanie wzrostu roślinności. Tak przeprowadzone zabiegi sprawią, że murawa będzie wytrzymalsza i dzięki temu znacznie bardziej odporna na zadeptywanie. Aerator to narzędzie, które pozwoli nam ograniczyć stosowanie środków chemicznych. Dlaczego? Ponieważ aeracja umożliwia pozbycie się chwastów z trawnika przy minimalnym udziale chemii ogrodowej. Ma to związek z tym, że mocniejsza i bujna, głęboko zakorzeniona trawa nie daje przestrzeni do rozwoju chwastów i dominuje je.

Aerator ręczny czy aerator spalinowy?

Aeracji ogródka nie musimy przeprowadzać co tydzień. Minimum zabiegów do wykonania w sezonie to dwa – najpierw powinno się to zrobić tuż po zakończeniu okresu zimowego, a następnie po sezonie wiosenno-letnim, jeszcze przed nadejściem chłodniejszych dni. Do aeracji trawnika trzeba się jednak przygotować. Najpierw trawę należy skrócić do wysokości 3 centymetrów, a następnie podlać i poczekać, aż woda wsiąknie w ziemię, by powierzchnia trawnika była sucha. 

Aeratory wkładane na buty nie są jedynym rodzajem tych urządzeń. Tego typu modele sprawdzają się tylko na niewielkich powierzchniach. Aerację można wówczas wykonywać przy okazji innych zajęć, np. koszenia lub spacerów po ogrodzie. Jednak stosowanie tej metody na kilku tysiącach metrów kwadratowych byłoby nieefektywne. Podobnie jak aerator ręczny, takie wkładki z kolcami powinny być używane wyłącznie na niewielkich powierzchniach. Chociaż model ręczny ma wiele zalet (jest ekologiczny, nie zużywa paliwa, nie musimy korzystać z żadnych źródeł zasilania), w przypadku sporych rozmiarów działek lepiej skorzystać z aeratora spalinowego lub elektrycznego. Urządzenia elektryczne pracują szybko i wydajnie, a ich używanie nie jest szczególnie trudne. Wystarczy źródło zasilania i możemy oddać się pracy. Co istotne, pracując, takie modele nie generują dużego hałasu. Podobnie jak modele elektryczne, działają aeratory akumulatorowe. Ich plusem jest wydajność i fakt, że zasięgu działania nie ogranicza przewód zasilający. Należy jednak liczyć się z tym, że czas pracy sprzętu akumulatorowego będzie ograniczony. Aeratory spalinowe są odpowiednim rozwiązaniem, gdy powierzchnia do zaerowania jest bardzo duża. Choć specjaliści wskazują w tym przypadku na pewne wady, takie jak głośna praca i wydzielanie spalin, wydajność urządzeń zdaje się je rekompensować. Z oczywistych względów to nie jest opcja dla osób, które cenią sobie ekologię i kontakt z naturą bez ingerencji sprzętu mechanicznego. Decydując się na zakup aeratora, zwróćmy uwagę na kilka parametrów. Istotny będzie zakres pracy danego urządzenia, czyli szerokość pasa ziemi poddawanego procesowi aeracji. Największe osiągi mają oczywiście aeratory mechaniczne. Ważne jest również to, na jaką głębokość kolce wnikają w głąb gleby. Modele mocowane do butów mogą wniknąć zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnię gleby, dużo większe możliwości ma osprzęt mechaniczny (do kilkudziesięciu centymetrów). Jeśli zdecydujemy się na aerator spalinowy lub elektryczny, istotnym parametrem będzie także jego moc. Tu wpływ na decyzję zakupową powinna mieć powierzchnia murawy, na której urządzenie będzie pracować. I na koniec niezbędna informacja: aerację można wykonywać dopiero od następnego sezonu po założeniu trawnika w ogrodzie.