Aeracja trawnika to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, który ma na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Dzięki temu powietrze znacznie łatwiej dociera do korzeni traw, a nawóz i woda lepiej wnikają w grunt. Aerację trawy należy wykonać w odpowiednim czasie i przy użyciu właściwych narzędzi.
Prawidłowo wykonane napowietrzenie trawnika pobudza rośliny do rozwoju oraz sprawia, że trawa rośnie gęściej i piękniej. Aeracja trawnika może również pomóc w odnowie murawy, która jest intensywnie eksploatowana, a przez to nie prezentuje się najkorzystniej. Po zabiegu darń powinna być bardziej odporna na deptanie i rozjeżdżanie.
Lista potrzebnych produktów:
Kiedy wykonać aerację trawnika?
Aerację trawnika doświadczeni ogrodnicy zalecają wykonywać dwa razy w sezonie. Najodpowiedniejszym do tego momentem jest wiosna lub późne lato. Nie powinno się jednak napowietrzać niedawno założonego trawnika. Lepiej poczekać do drugiego roku od zasiania trawy.
Pamiętaj, że przed aeracją należy skosić trawę do wysokości 2–3 cm, a także obficie podlać. Następnie musisz odczekać, aż woda wsiąknie w grunt. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra, gdyż w trakcie zabiegu gleba jest bardziej narażona na uszkodzenia.
Jakich narzędzi użyć do aeracji trawnika?
Do napowietrzania trawnika możesz użyć kilku narzędzi. Ich wybór zależy od wielkości murawy. Jeżeli jej powierzchnia nie jest zbyt duża, wystarczą ci zwykłe widły, specjalne kolce, które nakłada się na buty, lub walec z kolcami. W przypadku darni sporych rozmiarów najkorzystniej będzie zastosować specjalne urządzenia przeznaczone do tego zabiegu, czyli aeratory. Wśród nich wyróżniamy:
- aeratory elektryczne – wyglądają jak kosiarki, które zamiast ostrzy mają kolce do nakłuwania gleby; obsługuje się je w podobny sposób. Z tego typu modeli korzysta się na trawnikach o powierzchni do ok. 600 metrów kwadratowych;
- aeratory spalinowe – ich obsługa i wygląd są podobne do modeli elektrycznych, jednak wyróżnia je możliwość stosowania nawet na trawnikach o bardzo dużej powierzchni.
Jak wykonać aerację trawnika?
Niezależnie od wybranych narzędzi do napowietrzania trawnika aeracja trawy przeprowadzana jest w podobny sposób. Zabieg ten polega na zrobieniu otworów w darni. Należy przy tym zwracać uwagę na odstępy między utworzonymi dziurami – nie powinny być większe niż 15 cm. Na luźniejszych glebach nakłucia mogą być wykonywane co 15 cm, natomiast bardziej zbitą ziemię trzeba nakłuwać gęściej, co 10 cm.
Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje aeracji, które możesz przeprowadzić na swoim trawniku. Wyboru odpowiedniej metody dokonuje się na podstawie stanu gleby i kondycji trawy.
- Aeracja powierzchniowa – jest zabiegiem mało inwazyjnym, dlatego może być wykonywana na trawniku o średniej kondycji. Jeżeli zauważysz pierwsze oznaki słabnięcia trawy, takie jak np. to, że woda z trudem wsiąka w glebę, powinieneś zastosować aerację powierzchniową. Polega ona na płytkim nakłuwaniu darni (na głębokość ok. 2–3 cm) i ma za zadanie zwiększyć przepuszczalność wierzchniej warstwy ziemi.
- Aeracja wgłębna – to zabieg znacznie bardziej inwazyjny, stosowany w przypadku trawników w złej kondycji. Jeżeli dostrzegasz, że trawa pożółkła, darń jest mniej gęsta, pojawił się na niej mech, a woda nie wsiąka w glebę, możesz przeprowadzić aerację wgłębną. Polega ona na wykonywaniu głębokich na co najmniej 8 cm otworów.
Wertykulacja i aeracja trawnika – czym się różnią? Kiedy je wykonywać?
Wertykulacja i aeracja trawnika to ważne zabiegi pielęgnacyjne, które regenerują i pobudzają trawę do intensywniejszego wzrostu. W porównaniu do aeracji wertykulacja jest bardziej inwazyjna, gdyż polega na pionowym nacinaniu murawy. Umożliwia usunięcie resztek martwej trawy, a także zlikwidowanie chwastów.
Wertykulację trawnika przeprowadza się wczesną wiosną, po pierwszym koszeniu, co przyspiesza regenerację trawy po zimie. Który z tych dwóch zabiegów należy wykonać jako pierwszy? Pielęgnację murawy warto rozpocząć od napowietrzania gleby – mimo że aeracja jest mniej inwazyjna, sięga do głębszych warstw ziemi.