Jeżeli mieszkasz w domu lub planujesz przeprowadzkę na wieś, korzystnym rozwiązaniem będzie własne źródło wody, czyli prywatna studnia. Woda ze studni przyda się m.in. w czasie budowy domu, zapewni również obniżenie kosztów późniejszej eksploatacji wody.
Jeśli zdecydujesz się na studnię na swojej posesji, istotne jest to, by była ona dobrana do warunków terenu. Powinieneś znać rodzaj gruntu, głębokość warstwy wodonośnej oraz ustalić ilość potrzebnej wody i jej jakość. Studnia kręgowa jest zazwyczaj płytka (ma do około 7 m), zbudowana z betonowych kręgów, a woda w niej często ma słabą jakość, dlatego odchodzi się od kopania tego typu studni. Innym rodzajem jest studnia wiercona, inaczej głębinowa. Wykonuje się ją poprzez ręczne lub mechaniczne wiercenie.
Lista potrzebnych produktów:
- rury filtracyjne
- żwir
- pompa lub zestaw hydroforowy
- korek cementowy
- pompa głębinowa
- filtr lub preparaty chlorowe.
Sposoby na wiercenie studni
Studnię można wiercić ręcznie lub mechanicznie. Ręczne wiercenie sprawdza się w przypadku, gdy niemożliwy jest dojazd ciężkim sprzętem, oraz wtedy, gdy masz łatwy teren do kopania – mogą to być pokłady piaszczyste bez gliny i kamieni. Mechaniczne wiercenie studni można wykonać nawet w bardzo trudnym podłożu.
Kopanie studni - wybór właściwego miejsca
Przygotowując się do kopania studni, najpierw musisz dokładnie zbadać teren. Wybór właściwego miejsca na studnię sprawi, że w przyszłości unikniesz problemów z zagospodarowaniem działki. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich minimalnych odległości podczas kopania studni:
- działka lub studnia wspólna na granicy dwóch działek – 5 m;
- rów przydrożny – 7,5 m;
- szambo, kompostownik, budynek inwentarski, zbiornik na gnojowicę – 15 m;
- drenaż rozsączający oczyszczone ścieki do gruntu – 30 m;
- drenaż rozsączający nieoczyszczone ścieki do gruntu i wybieg dla zwierząt hodowlanych – 70 m.
Kopanie studni krok po kroku
Jeśli już wybrałeś odpowiednie miejsce na studnię, możesz zacząć ją drążyć. Pierwszą warstwę ziemi przebij, korzystając ze świdra ślimakowego. Pozwoli to na umieszczenie rur o odpowiedniej średnicy. Teraz przejdź do części zasadniczej – przebij się przez warstwę wodonośną.
Po wykonaniu wiercenia zasadniczego możesz umieścić rury filtracyjne w studni. Przestrzeń między nimi a otworem obsyp żwirem. Równie istotny jak wykonanie samej studni jest dobór odpowiednich pomp lub zestawów hydroforowych – urządzenia te będą dostarczać wodę do domu. Pamiętaj, by pompa do studni głębinowej była mniej wydajna niż sama studnia, a wysokość podnoszenia musi zapewniać utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody w całej instalacji. Zestaw hydroforowy składa się z pompy tłoczącej wodę, zbiornika ciśnieniowego i sterownika. Pojemność zbiornika ciśnieniowego należy dobrać w zależności przeznaczenia wody.
Drążąc studnię na potrzeby dostarczenia do domu wody pitnej i tej do mycia, nie możesz zapomnieć o zastosowaniu korka cementowego. Zapobiega on mieszaniu się zanieczyszczonych wód gruntowych z głębinową wodą pitną. Ostatni etap to oczyszczenie studni przy użyciu pompy głębinowej. Dzięki temu pozbędziesz się resztek urobku. Na koniec przeprowadź badanie wydajności studni, a następnie odkaź ją. Do odkażania studni stosuje się filtr lub preparat oparty na chlorze.
Wykończenie studni w ogrodzie
Jeżeli studnia ma służyć za źródło bieżącej wody pitnej i do mycia, jest już gotowa. Wiele osób jednak buduje studnię na potrzeby podlewania roślin i innych prac ogrodowych. Jeśli twoja studnia ma mieć takie zadanie, możesz podłączyć ją przy użyciu odpowiednich instalacji do systemu nawadniającego ogród. Warto również wykończyć ją w klasyczny sposób, budując drewniane zwieńczenie, na którym znajdzie się np. korba, przy pomocy której będziesz czerpać wodę ze studni. Do pobierania wody ze studni ogrodowej można użyć także prostej pompy zanurzeniowej z pływakiem i bezpośrednio do niej podłączyć wąż do podlewania roślin ogrodowych.