Jaki plecak turystyczny sprawdzi się najlepiej?

Zastanawiasz się, jaki plecak turystyczny będzie najlepszym wyborem na zbliżającą się wyprawę w nieznane? Rodzaj idealnej torby powinien być dopasowany przede wszystkim do typu wyjazdu oraz ilości dni, podczas których planujesz spędzić czas poza domem.

Dlaczego dobór odpowiedniego plecaka turystycznego jest tak ważny?

To, jakiej firmy plecak turystyczny kupisz, oraz jakie będzie jego dokładne przeznaczenie, ma ogromną wagę, jeśli chodzi o kwestię wygody oraz bezpieczeństwa. Plecaki turystyczne czy survivalowe powinny być przede wszystkim pakowne, lekkie oraz komfortowe w noszeniu, tym bardziej jeśli planujesz długie wędrówki. Dobrze jest, jeśli są one również wytrzymałe na różne warunki atmosferyczne. 

Jakie są rodzaje plecaków turystycznych?

Rodzaje plecaków turystycznych możemy podzielić ze względu na kilka cech. Pierwszą z nich będzie wielkość torby, która przełoży się na pakowność, a zarazem i wygodę uczestniczenia w wyprawie. Ten parametr określany jest w litrach. Również pod względem systemów nośnych oraz wentylacji pleców możemy wyodrębnić różne modele plecaków turystycznych. 

Dla plecaków miejskich wszystkie zastosowane systemy są uproszczone, ze względu na mniejsze wymagania środowiska. Prawidłowe plecaki, które przeznaczone są pod turystykę, posiadają w swojej budowie pas biodrowy, który umożliwia jego noszenie zarówno na plecach, jak i na biodrach. Również pas piersiowy jest mile widziany, bo to on wpływa na stabilne ułożenie plecaka podczas wędrówki. W większych egzemplarzach plecaków znajdziemy zamontowany stelaż. 

Jak wybrać idealny plecak turystyczny?

Jeśli omówiliśmy już podstawy budowy plecaków podróżnych, czas odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki plecak turystyczny wybrać. Decydując się na zakup konkretnego modelu, należy wziąć pod uwagę ilość rzeczy, którą zabierzesz ze sobą na wyprawę oraz klimat, porę roku i warunki środowiska. Inny egzemplarz będzie dobry  na miejskie wycieczki, a  inny na górskie szlaki. 

Warto jednak mieć na uwadze fakt, aby plecak był też wygodny, a nie tylko pojemny. Nowoczesne materiały i systemy wbudowane w plecaki pozwalają plecom oddychać i przepuszczać powietrze między ubraniem a plecakiem. System nośny powinien być dobrany do długości pleców. 

Wodoodporne materiały świetnie sprawdzą się w czasie deszczu. W ten sposób zabezpieczone zostaną wszystkie przedmioty przenoszone wewnątrz plecaka. Dobrze dopasowany plecak pod wieloma aspektami będzie służył przez wiele lat na różnych wyprawach. 

Jak prawidłowo nosić plecak turystyczny, aby spełniał on swoje zadanie?

Na to, jak prawidłowo nosić plecak turystyczny, ma w dużej części wpływ jego budowa i rozmiar. Dobrze dopasowana wielkość plecaka do ciała użytkownika sprawi, że będzie on wygodny i komfortowy do noszenia nawet przez kilkanaście godzin. Nie powinien być również zbyt ciężki i nie może zawierać niewygodnych  elementów np. metalowych części, które będą miały styczność z ciałem. 

W zimowe miesiące należy wziąć pod uwagę noszenie grubych ubrań i puchowych kurtek, a to znowu przekłada się na wielkość pasa biodrowego i piersiowego. Na szczęście nowoczesne plecaki turystyczne mają regulowane paski, które można dostosować do aktualnych potrzeb. Wygoda podczas noszenia plecaka to także dodatkowe kieszenie i przegrody, które umożliwiają wyciągnięcie np. butelki wody bez ściągania plecaka. 

Nasz sklep z narzędziami i artykułami survivalowymi posiada wiele modeli wygodnych i praktycznych plecaków. Zapraszamy do odwiedzenia tej kategorii i dopasowania najlepszego plecaka do własnych potrzeb, na co pozwolą  szczegółowe opisy każdego produktu.