Jakie są plusy i minusy zasilania akumulatorowego? Czy system urządzeń akumulatorowych to coś dla Ciebie?

Wolność jest dla człowieka czymś kluczowym. Pierwsze telefony komórkowe zostały pokazane na rynku europejskim w 1981 rokiem i nie minęło dłużej niż trzydzieści lat, aż niemal całkowicie wyparły z użytku aparaty stacjonarne. Ludzie zachwycili się możliwościami oraz poczuciem wolności, jakie daje posiadany smartfon. Bowiem tak w życiu jak i w technologii ludzie poszukują niezależności oraz przestrzeni, które pozwalają im na więcej.

Komórki pozwoliły na uwolnienie się od uciążliwego wyszukiwania budek telefonicznych, z kolei systemy akumulatorowe dają możliwość używania narzędzi wszędzie tam, gdzie tylko okażą się one potrzebne.

Moc bez ograniczeń – Energy+

Jest wiele marek, które specjalizują się w bezprzewodowych narzędziach i oferują je w ramach dopracowanych rodzin systemów akumulatorowych. Jedną z nich jest GRAPHITE wraz ze swoją linią Energy+. To zweryfikowany dostawca technologii, posiadający w katalogu bogaty wybór m.in. pilarek, szlifierek, kosiarek czy wiertarko-wkrętarek.

Trzonem systemów akumulatorowych są jednak nie tylko elektronarzędzia. Jego istotna część to również trwałe akumulatory oraz ładowarki. W trakcie wyboru urządzenia, warto zastanowić się nad liczbą oraz pojemnością akcesoriów. Nie należy pomijać także aspektu odpowiedniego przechowywania wszystkich elementów. Warto zainteresować się już na początku przygody z systemami akumulatorowymi praktycznymi torbami lub walizkami, wpływającymi na komfort przechowywania i transportowania narzędzi.

Zasilanie z gniazdka czy bezprzewodowe?

Urządzenia zasilane sieciowo mogą kojarzyć się z większą mocą oraz wyższą trwałością. Czy słusznie i czy to dobry trop? Współczesne elektronarzędzia akumulatorowe posiadają tak samo wysokie parametry, w niczym nie ustępując tym samym swoim tradycyjnym odpowiednikom.

Dobrymi przykładami może być:

Dodatkowo, użytkowanie systemów akumulatorowych związane jest z szeregiem atutów, przekładających się nie tylko na bezpieczeństwo pracy, ale również na jej zoptymalizowaną wygodę. Zaletą korzystania z urządzeń od jednego producenta jest możliwość wykorzystywania tego samego akumulatora do wielu różnych elektronarzędzi. Dopasowanie akumulatorowe nie obowiązuje oczywiście w przypadku technologii z zasilaniem sieciowym.

Akumulatory oraz atuty ich użytkowania

  • Bezpieczeństwo – podczas remontów lub na placach budowy, gdzie wielokrotnie na ograniczonym terenie znajduje się wielu pracowników, pojawia się obawa o nastąpienie, a nawet stałe uszkodzenie przewodu zasilającego. Ten scenariusz może okazać się wyjątkowo niebezpieczny, szczególnie kiedy urządzenie jest podłączone do sieci. Narzędzie funkcjonujące w oparciu o akumulator nie posiada kabla. Jego użytkowanie staje się więc znacznie bardziej bezpieczne i bezwypadkowe.
  • Mobilność – możliwość zorganizowania prac remontowych na działce pozbawionej podłączenia sieciowego, nie stanowi w przypadku elektronarzędzi akumulatorowych żadnego problemu. Wystarczy spakować je do wygodnej torby lub walizki i używać dowolnie, bez obawy o przerwy w dostawie prądu lub kłopotliwą organizację agregatów.
  • Brak ograniczeń – przewody zasilające zawsze posiadają ograniczoną długość. Czasami są zbyt długie i wtedy ciągną się, przeszkadzając w pracy. Innym razem – potrzeba wielu przedłużaczy (co także nie jest bezpiecznym rozwiązaniem), żeby pracować w wybranym miejscu. Urządzenia akumulatorowe nie stwarzają ograniczeń – można je swobodnie przenosić ze sobą i są natychmiast gotowe do zaplanowanych działań.

Ekologiczny aspekt systemów akumulatorowych

W narzędziach na zasilanie sieciowe wystarczy, że kabel zostanie uszkodzony, a praktycznie całe urządzenie staje się bezużyteczne. Marka GRAPHITE wychodzi naprzeciw konsumentom, oferując nie tylko 3-letni okres gwarancyjny na narzędzia oraz akumulator – zarówno dla osoby prywatnej z paragonem, jak i w przypadku wystawionej faktury, ale dodatkowo pozostawia do dyspozycji zaawansowaną linię serwisową. GRAPHITE zobowiązuje się do dostępności części zamiennych w urządzeniach przez 10 lat od momentu ich zakupu.

Korzystając z części zamiennych i zachowując tym samym pozostałe elementy urządzenia, nie tylko można oszczędzić gotówkę. Takie podejście przyczynia się do świadomego minimalizowania elektrośmieci oraz generowania niższego śladu węglowego. Systemy akumulatorowe umożliwiają również wymianę lub wypożyczanie narzędzi w ramach firmy oraz w gronie przyjaciół.

 – przewody zasilające zawsze posiadają ograniczoną długość. Czasami są zbyt długie i wtedy ciągną się, przeszkadzając w pracy. Innym razem – potrzeba wielu przedłużaczy (co także nie jest bezpiecznym rozwiązaniem), żeby pracować w wybranym miejscu. Urządzenia akumulatorowe nie stwarzają ograniczeń – można je swobodnie przenosić ze sobą i są natychmiast gotowe do zaplanowanych działań.

Rodzaj akumulatorów litowo-jonowych

Nie bez przyczyny ten typ akumulatorów uważa się za jeden z najlepszych, w przypadku źródeł zasilania urządzeń. Konstrukcja zawiera m.in. elektrodę, wykonaną z porowatego węgla oraz elektrodę z tlenków metali. Elektrolitem w tej budowie jest ciało stałe lub ciecz bogata w sole litowe, rozpuszczone uprzednio w mieszaninie organicznych rozpuszczalników.

Dlaczego ten rodzaj akumulatorów uważa się za najlepszy?

  • Akumulatory litowo-jonowe charakteryzują się mniejszym rozmiarem oraz nawet o 40% niższą masą, w przeciwieństwie do akumulatorów innego typu.
  • Pozwalają skumulować 2x więcej energii, niż akumulatory NiMH.
  • Nie ma potrzeby całkowitego ich rozładowywania, aby skutecznie podłączyć je do ładowarki. W ich przypadku nie występuje tzw. efekt pamięci, słynący ze spadku możliwości i pojemności akumulatorów.
  • Zachowują one wskaźnik ponad 80% naładowania, nawet w przypadku, kiedy nie są użytkowane więcej niż przez 3 miesiące.

Linia Energy+ posiada oferty akumulatorów litowo-jonowych w praktycznych wariantach:

Warto wspomnieć, że możliwe jest ładowanie ich zarówno w pojedynczej jak i podwójnej ładowarce. Drugi rodzaj pozwala na jednoczesne ładowanie dwóch akumulatorów, oszczędzając tym samym czas na przygotowania do pracy.

O czym warto pamiętać, będąc użytkownikiem systemu akumulatorowego

Może się wydawać, że użytkowanie systemów akumulatorowych wiąże się z samymi atutami. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, które umożliwią korzystanie z tej technologii bez zbędnych zaskoczeń:  

  • Z wielu urządzeń z wymiennymi częściami, jak np. w przypadku szlifierek, należy w pierwszej kolejności wyjąć akumulator, a dopiero później można wymieniać w nim ostrza. Ta praktyka związana jest z bezpieczeństwem, gdzie eliminuje się możliwość przypadkowego włączenia narzędzia.
  • Nie zaleca się również wielogodzinnej ekspozycji akumulatorów na słońcu. Bateria wyposażona jest w system wewnętrznych zabezpieczeń, które chronią ją przed przegrzaniem. Jeżeli obudowa będzie miała zbyt wysoką temperaturę, nie będzie zasilać narzędzia.