Różnice między silnikami szczotkowymi a bezszczotkowymi – na który postawić?

Wybierając urządzenia elektryczne, zawsze stajemy przed dylematem na jakie parametry oraz składowe należy zwrócić szczególną uwagę? Które z nich odegrają największą rolę w długotrwałym i skutecznym użytkowaniu? Nie ma wątpliwości, że sercem każdego urządzenia jest silnik, a te zasilane energią, wyposażone są w wydajne silniki elektryczne. Odpowiadają one za generowanie mocy, czyli energii mechanicznej, która jest niezbędna do podtrzymywania pracy.

Zazwyczaj różnego rodzaju narzędzia elektryczne wyposaża się w jeden z dwóch rodzajów silników – szczotkowy lub bezszczotkowy prądu stałego (tzw. silnik BLDC). Na który postawić podczas swoich decyzji zakupowych? Co je od siebie odróżnia? Jak one funkcjonują? Odpowiedzi na powyższe pytania szukajcie w dalszej części artykułu.

Jak działają: silnik szczotkowy i  bezszczotkowy

Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że działanie silnika szczotkowego i bezszczotkowego nie różni się od siebie znacząco. Zarówno w przypadku pierwszego jak i drugiego, funkcjonowanie opiera się na wzajemnym oddziaływaniu pól magnetycznych wirnika lub stojana. W silniku szczotkowym uzwojenie na wirniku charakteryzuje się przytwierdzonymi na zewnątrz magnesami. Z kolei w przypadku silnika bezszczotkowego, uzwojenie miedziane na stojanie posiada magnesy zintegrowane w wirnik.

Rozbieżności można dostrzec również w konstrukcji obu rodzajów tych silników. Klasyczna budowa pierwszego oraz precyzyjnie poddawane kontroli natężenie energii, za pośrednictwem układu scalonego – w przypadku drugiego.

Silnik bez szczotek czy ze szczotkami?

Istotnym elementem wpływającym na funkcjonowanie obu tych rodzajów silników, jest nade wszystko ich budowa, obejmująca szczotki lub wirniki (rotatory). Tradycyjne i prostsze modele posiadają przeważnie szczotki węglowe oraz element przełączający, zwany komutatorem. Te dwie części reagując na siebie, jednocześnie uruchamiają pole magnetyczne, które jest początkiem generowania energii. Szczotki jednak z czasem się zużywają (szczególnie podczas ich intensywnego użytkowania) i mogą wymagać konserwacji lub wymiany.

Wirniki występujące w silnikach bezszczotkowych, funkcjonują razem ze specjalistycznymi magnesami neodymowymi oraz łożyskami. Podczas pracy to cewki pełnią odpowiedzialność utrzymywania zmiennego pola magnetycznego, które bezpośrednio wpływa na magnesy i tym samym wprawia w ruch rotator silnika. Tego typu rozwiązanie jest niemal bezawaryjne, ale  czy oznacza to, że nie ma minusów?

Elektroniczne narzędzia szczotkowe i bezszczotkowe

Wiele marek posiada w swojej ofercie zróżnicowany katalog elektronarzędzi, które funkcjonują w oparciu o silniki szczotkowe i bezszczotkowe. Firma GRAPHITE oferuje urządzenia z rozmaitych kategorii, odpowiadających zapotrzebowaniu konsumentów – jak narzędzia do użytku w ogrodzie, na placu budowy czy w warsztacie stolarskim.

Plusy i minusy silnika szczotkowego

Narzędzia opierające swoje konstrukcje na silnikach szczotkowych są znane z powszechności oraz dostępne do nabycia w wielu sklepach budowlanych i marketach narzędziowych. To więcej niż pewne, że większość osób ma w swoim domu lub garażu: wkrętarko-wiertarkę, kosiarkę albo dmuchawę z funkcją odkurzacza, zasilaną tego rodzaju silnikiem. Jakie więc posiada on zalety, ale też jakie minusy można wskazać w tego rodzaju technologii?

  • Jednym z największych atutów elektronarzędzi z silnikiem szczotkowym jest na pewno ich bardzo korzystna cena.
  • Warto zwrócić uwagę także na nieskomplikowaną, przystępną nawet dla amatora budowę tego rozwiązania.
  • Silniki szczotkowe są proste w konserwacji, a ich części zamienne są łatwo dostępne.

Do minusów tego rodzaju silników zaliczają się: obniżona wydajność oraz generowanie zwiększonej emisji ciepła. Przy decydowaniu się na narzędzie zasilane silnikiem szczotkowym, należy mieć na uwadze czasowe wymieniane szczotek – szczególnie przy częstym jego użytkowaniu.

Plusy i minusy silnika bezszczotkowego

Warto jednak pamiętać, że nie ma silnika, który jednocześnie miałby wysoką jakość, byłby bezawaryjny, wydajny i dodatkowo - w atrakcyjnej cenie. Podczas zakupów narzędzia, należy skupić się na tych jego cechach, które finalnie będą miały największy wpływ na korzystanie z niego.

Silniki bezszczotkowe mają powszechnie bardzo dobrą opinię i często są uważane za bardziej wskazane, niż ich szczotkowe, tańsze odpowiedniki. Dlaczego tak jest?

  • Ich wydajność określa się nawet od 20% do 30% na większą, niż w przypadku prostszych konstrukcji.
  • Są bardzo trwałe. Ich żywotność jest 10 razy dłuższa, w porównaniu do silników szczotkowych.
  • Dłużej funkcjonują na jednym akumulatorze.
  • Generują znacznie niższą emisją cieplną.
  • Są ciche i nie wpływają dźwiękiem na otoczenie.
  • Praktycznie nie wymagają cyklicznej konserwacji oraz rzadko ulegają awariom.

Jako ich wadę można uznać  cenę. To jeden z ich nielicznych minusów. Urządzenia z silnikami bezszczotkowymi więcej kosztują niż te z silnikiem szczotkowym, jednak warto wziąć pod uwagę w ich przypadku intensywność użytkowania. Jeżeli mają służyć często oraz być niezawodne, to podejście do nich jak do inwestycji, będzie jak najbardziej wskazane.

Na który rodzaj silnika postawić?

To jednak zawsze klient decyduje o swoich indywidualnych preferencjach. W wielu sytuacjach nie warto wydawać więcej na narzędzia, które prawdopodobnie przydadzą się tylko kilka razy w ciągu roku. Z drugiej strony, zdecydowanie nie powinno oszczędzać się na urządzeniach, od których wymaga się wydajności na lata. Wybór należy do Ciebie.

Marka GRAPHITE wychodzi naprzeciw potrzebom wszystkich klientów – oferując dedykowany, profesjonalny serwis, gwarantuje dostępność części zamiennych nawet do 10 lat po nabyciu urządzenia.

Trymer do krawędzi 510W, uchwyt 6-8 mm 59G718
Trymer do krawędzi 510W, uchwyt 6-8 mm 59G718
Special Price 194,22 zł Zamiast 234,00 zł