KTÓRA NAGRZEWNICA BĘDZIE NAJLEPSZA: ELEKTRYCZNA, OLEJOWA CZY GAZOWA?

Najmniej zaawansowana odmiana nagrzewnicy elektrycznej to dostępne niemal w każdym domu urządzenie wyposażone w grzałkę i wentylator, czyli tzw. dmuchawa. 

Gdzie powinna się znaleźć nagrzewnica elektryczna?

Jeśli w zakładzie produkcyjnym lub innym pomieszczeniu (takim jak np. biuro) nie wystarcza ciepło generowane przez lokalną instalację, pomocna może się okazać przenośna nagrzewnica elektrycznaRozwiąże ona problem niedogrzania. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że będzie ona miała wpływ na wysokość rachunku za energię elektryczną. Tego typu urządzenia stanowią rozwiązanie wymagające ekonomicznie. Ze względu na mobilność, nagrzewnice elektryczne można podzielić na urządzenia:

  • przenośne – czyli te, które są w stanie szybko uzupełnić niedostatki istniejącej instalacji grzewczej. Ze względu na gabaryty mogą być wykorzystane w niewielkich pomieszczeniach biurowych lub mieszkaniach. Mają kółka i uchwyt ułatwiający transport. Z tych właśnie powodów równie często wykorzystywane są na placach budowy do ogrzewania miejsca pracy, a także do osuszania ścian, tynków i posadzek;
  • stacjonarne – ich wyróżnikiem jest zdecydowanie większa moc, dzięki której mogą funkcjonować nie tylko jako uzupełnienie, lecz także jako jedyne źródło ciepła nawet w przestronnych obiektach. Często można je spotkać w budynkach rolnych, halach przemysłowych oraz licznych magazynach. Stacjonarna nagrzewnica elektryczna jest osadzona na stabilnym stelażu. Niektóre modele mogą być zawieszone na ścianie lub pod sufitem.

To najpopularniejszy, ale nie jedyny podział nagrzewnic elektrycznych. Sprzęt ten można dobierać również pod względem mocy maksymalnej powietrza. Najczęściej wynosi ona od 2 do 40 kW. Na rynku dostępne są także nagrzewnice wyposażone w termostat, zabezpieczenia termiczne oraz grzałki. Kolejna istotna kwestia dotyczy przepływu powietrza, który mierzony jest w metrach sześciennych na godzinę. W powszechnie dostępnych urządzeniach parametr ten mieści się w przedziale 100–3500 ㎥/h. 

Kiedy stosujemy nagrzewnicę gazową?

Nagrzewnice gazowe to urządzenia o bardzo dużej mobilności, dostępne w szerokim zakresie mocy i wydajności strumienia powietrza. Modele gazowe wyposażone są w palniki atmosferyczne lub nadmuchowe. Ich moc najczęściej regulowana jest w sposób płynny lub skokowy. Bardziej zaawansowane sprzęty mają również funkcję wentylacji. Oznacza to, że mogą zastąpić wentylator, kiedy w pomieszczeniu jest ciepło. Nagrzewnice są bardzo wydajne, dlatego wykorzystuje się je do ogrzewania bardzo dużych pomieszczeń. Szeroki zakres temperatury pozwala na regulację od 60 do nawet 300℃. Palnik tego typu urządzenia zbudowany jest w taki sposób, by było możliwe spalanie różnego rodzaju gazu (oczywiście wiąże się to z wymianą dysz). Może to być gaz ziemny lub paliwo płynne (propan-butan). Kolejne warte uwagi parametry związane z nagrzewnicami gazowymi to regulowana moc cieplna, szybka gotowość operacyjna, a także prosta obsługa i konserwacja urządzenia. Wybierając dostosowany do naszych potrzeb sprzęt, zwróćmy uwagę na to, by obudowa była wykonana z nienagrzewających się materiałów. W trakcie użytkowania nagrzewnicy gazowej należy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa nie w każdym pomieszczeniu wolno korzystać z tego sprzętu. Używając modelu gazowego, mamy styczność z ogniem, co wymaga zadbania o odpowiednią wentylację miejsca, w którym pracuje urządzenie. Pozwoli to zapobiec spalaniu z wydzielaniem czadu.

Jak działa nagrzewnica olejowa?

Nagrzewnice olejowe to bardzo oszczędne urządzenia. Na tle modeli elektrycznych i gazowych wyróżniają się wydajnością – głównie dzięki temu, że paliwo do nich jest stosunkowo tanie. Z tego powodu to najczęściej spotykany i najchętniej wybierany rodzaj nagrzewnic. Na rynku urządzenia te są dostępne w dwóch modelach. Jeden z nich wyposażony jest w system odprowadzania spalin. Tańsze wersje nie mają tej opcji. Mimo że funkcja odprowadzania spalin generuje dodatkowe koszty, tego rodzaju nagrzewnice olejowe warte są swojej ceny. Podczas pracy nie generują niebezpiecznych substancji, można więc ich używać w zamkniętych pomieszczeniach. Nagrzewnice olejowe pozbawione tej opcji wykorzystuje się na placach budowy i innych wentylowanych miejscach. 

Mając na uwadze cechy najpopularniejszych modeli tych urządzeń, przed zakupem warto sprawdzić, jak dużą powierzchnię mamy do ogrzania. Jeśli to nie jest rozległy teren, lepiej wybrać nagrzewnicę elektryczną. W przypadku większych przestrzeni można zainwestować w nagrzewnice olejowe albo gazowe.