MINISZLIFIERKA – PORĘCZNE I WIELOFUNKCYJNE NARZĘDZIE

Urządzenia te z łatwością można dopasować do swoich potrzeb. Charakteryzują się niewielkimi gabarytami, są lekkie i proste w obsłudze. 

Miniszlifierki na każdą okazję

Miniszlifierki dzięki swoim niewielkim rozmiarom i rodzajowi zasilania (elektryczne lub z sieci) są urządzeniami łatwymi do przenoszenia. Można podłączać do nich wiele różnych akcesoriów, które zwykle dostępne są w zestawie z urządzeniem. Miniszlifierki można wykorzystywać do następujących czynności:

  • grawerowanie,
  • oczyszczanie elementów metalowych z rdzy,
  • frezowanie,
  • szlifowanie powierzchni,
  • polerowanie.

Wykorzystanie miniszlifierki do powyższych, jak i wielu innych czynności, jest możliwe ze względu na uniwersalne wyposażenie tych urządzeń i prostotę działania. Miniszlifierka napędzana jest silnikiem, w którym możliwe jest regulowanie prędkości obrotowej. Ma również uchwyt umożliwiający wykorzystanie licznych akcesoriów dodatkowych. Uzbrojenie urządzenia w każde z tych elementów zmienia jego przeznaczenie. 

Do czego jeszcze wykorzystać miniszlifierki?

W związku z niewielkimi gabarytami miniszlifierki nie przydadzą się do zaawansowanych, wielogodzinnych prac. Zamiast tego, dzięki niewielkim końcówkom roboczym, świetnie nadają się do wykonywania precyzyjnych czynności. Oznacza to, że nie są urządzeniami często wykorzystywanymi na przykład podczas remontów czy prac na budowie, ale chętnie używanymi przez artystów, drobnych rzemieślników oraz osoby uwielbiające składanie modeli. 

Miniszlifierka może okazać się również nieodzowna w trakcie zabiegów konserwacyjnych przy meblach i drobnych pracach w mieszkaniu. Kiedy do uchwytu mocujemy tarcze do miniszlifierki, mogą one służyć do polerowania powierzchni drewnianych. Podobnie, kiedy zamontujemy walce szlifierskie wykonane z papieru ściernego. Inne końcówki do miniszlifierki to: wiertła, tarcze tnące, gumowe krążki wykorzystywane do polerowania lub końcówki frezujące. Za ich zestaw przyjdzie nam zapłacić kilkaset złotych. Oczywiście można go rozszerzyć o kolejne, bardziej zaawansowane akcesoria.

Miniszlifierka na akumulator i z sieci

Dzięki swoim wszechstronnym właściwościom miniszlifierki nazywane bywają także frezarko-wiertarkami. Narzędzia te pozwalają naprawdę wiele zdziałać. Jedynym co je ogranicza, to wyobraźnia osoby, która z nich korzysta. Świetnie nadają się do obrabiania większości dostępnych materiałów, przede wszystkim drewna, ale również ceramiki, metali, minerałów oraz tworzywa sztucznego. Najnowsze akumulatory zasilające miniszlifierki to ogniwa litowo-jonowe. Nie rozładowują się nawet w przypadku dłuższych przerw w pracy. Niektóre wyposażone są w czujniki, które monitorują poziom naładowania akumulatora. Akumulator niklowo-kadmowy, nie jest drogi i nadaje się do szybkiego ładowania. Nowoczesne modele mają regulator, który umożliwia ustawienie momentu obrotowego. Najbardziej zaawansowane miniszlifierki mają nawet 20 pozycji ustawienia momentu obrotowego. Dzięki temu urządzenie można wykorzystywać do trudniejszych zadań. W przypadku zasilania z sieci powinniśmy skorzystać z przedłużacza, który umożliwi pracę miniszlifierki w trudno dostępnych miejscach.